İBB'DEN "DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ" ETKİNLİKLERİ

Sosyal belediyecilik alanında öncü olmayı hedefleyen İBB, Dünya Engelliler Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenliyor.

İBB'DEN "DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ" ETKİNLİKLERİ
 İBB'DEN "DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ" ETKİNLİKLERİ

Sosyal belediyecilik alanında öncü olmayı hedefleyen İBB, Dünya Engelliler Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenliyor. Engelli bireyler, 2 Aralık'ta CRR'de konser verecek, 4 Aralık'ta spor şöleninde bir araya gelecek. 12 Aralıkta ise, Engelliler Günü Yemeği'nde gönüllerince eğlenecekler.

Engelli bireylerin hayatın her alanında eşit haklara sahip olmasını amaçlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü çerçevesinde bir dizi programa ev sahipliği yapıyor. 2 Aralık'ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, İBB Engelliler Müdürlüğü (İSEM) Gösteri Grubu sahne alacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da katılacağı etkinlikte engelli ve aileleri unutulmaz bir akşam geçirecek.

Konserde, 60 özel eğitim gereksinimi olan birey, 11 eğitmen eşliğinde sahneye çıkacak. Uzun bir hazırlık sürecinin sonunda seyirci karşısına çıkacak olmanın heyecanını taşıyan engelli bireyler, Anadolu’dan solo şarkılar, korolar, semazen gösterileri ve danslarla tüm yeteneklerini sergileyecekler.

ÇAĞDAŞ SANAT SERGİSİ CRR'DE

İSEM'e kayıtlı Fatih Doğan'ın seslendireceği "Ben Anadolu'yum" şiiri ile başlayacak etkinlik, Semazen gösterisi ile devam edecek. Program, Anadolu’dan Geldik Şarkısı / Bütün Yöre Dansları ve Selamlama ile sona erecek.

Konser salonunun fuaye alanında ise, özel eğitim gereksinimi olan bireylerin yapmış olduğu ve “4. Zihinsel Engelliler Çağdaş Sanat Sergisi”nde yer alan eserler sergilenecek.

PROGRAM BİLGİSİ:

Tarih: 2 Aralık 2019

Saat: 18.30- Kokteyl

19.10 Konser Başlangıcı

Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Harbiye Mah. Dar’ül Bedayi Cad. No:6 Şişli / İstanbul

ENGELLİLER SPOR ŞÖLENİ

Engellilere yönelik yapılacak bir diğer etkinlik de İBB iştiraki Spor İstanbul tarafından organize ediliyor. Spor İstanbul tesislerinde, yıl boyunca spor eğitimi alan engelli bireyler, Dünya Engelliler Günü kapsamında performanslarını sergileyecekler. 4 Aralık'ta Fatih Spor Kompleksinde gerçekleşecek etkinlikte, engelli yüzme yarışı, BJK- 1907 FB tekerlekli sandalye basketbol gösteri maçı, çocuk atletizmi programları olacak. Günün sonundaysa İSEM Gösteri Grubu müzik yayını yapılacak.

Etkinlikler çerçevesinde, engelli sporcuların antrenman ve maçlarında yakalanan karelerden oluşan 'Yaşamda Kal' fotoğraf sergisi 2-8 Aralık tarihlerinde Spor İstanbul Genel Müdürlüğü'nde ziyaretçilere açık olacak.

PROGRAM BİLGİSİ

Tarih: 4 Aralık 2019

Saat: 11.00-12.00 Yüzme Yarışları ve Ödül Töreni

12.30-13.00 BJK-1907 FB Tekerlekli Sandalye Basketbol Gösteri Maçı

13.15-13.45 Çocuk Atletizmi

14.30-15.15 İSEM Gösteri Grubu Müzik Yayını

Yer: Fatih Spor Kompleksi

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ YEMEĞİ

İstanbul genelinde 24 engelli merkezi, 9 irtibat bürosu ve 2 engelli kampı ile 193 bin 288 engelli bireye hizmet veren İBB, 12 Aralık günü engelli ve ailelerine 1453 Çırpıcı Sosyal Tesislerinde yemek programı düzenleyecek.

İstanbul'un 39 ilçesinden davet edilen engelli birey ve ailelerinin katılacağı yemekte, engelli bireylerden oluşan Horon Ekibinin dansları ve İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü'nün sanatçısının şarkıları ile tüm davetliler doyasıya eğlenecek.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER