Haydarpaşa Garı

1906 - 1908 yılları arasında İstanbul - Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilmiştir.

Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı

1906 - 1908 yılları arasında İstanbul - Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilmiştir.


1906 - 1908 yılları arasında İstanbul - Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilen ve 1908 yılında hizmete giren Haydarpaşa Garı’nın gar binası olarak kullanılması 1870'li yıllara dayanmaktadır. 1871 yılında Haydarpaşa - İzmit arasında başlayan demiryolu çalışmaları 1873 yılında tamamlanmıştır. Haydarpaşa Garı, ismini Selimiye Kışlası'nın yapımında emeği geçen Haydar Paşa'dan almıştır. Padişah III. Selim, kendi adını taşıyan kışlanın inşası sırasında üstün gayret gösteren Haydar Paşa'ya jest olarak bu semte ve civarına Haydarpaşa denmesini uygun görmüştür.


Haydarpaşa Garı, alışılagelmiş Osmanlı mimarisinin dışındadır. İki Alman mimarın yaptığı Haydarpaşa, neo-klasik bir yapı olarak adlandırılmaktadır. Toplamda 3 bin 836 metrekarelik bir alana yayılmış olan Haydarpaşa Garı 5 katlıdır. Her biri 21 metre uzunluğunda 1100 ahşap kazık üzerine inşa edilmiş olan binanın açık pembe renkli granit taşları Hereke'den getirtilmiştir. Gar'ın pencereleri ahşaptan ve dikdörtgen şeklinde inşa edilmiş olup pencereler arasında dikdörtgen süs kolonları yer almaktadır. Binanın denize bakan taraflarında binanın her iki ucuna denk gelecek şekilde tabandan çatıya doğru daralan dairesel kuleler bulunmaktadır. Binanın zemin ve asma katlarında Lefke - Osmaneli taşından cephe kaplamaları kullanılmıştır.


Osmanlı döneminde yük ve yolcu istasyonu olarak kullanılan Gar, demiryolu ağının genişlemesiyle Anadolu'nun içlerine kadar ilerlemiş ve garın önemi iyice artmıştır. Günümüze kadar birçok türk filminde yer alan, kavuşmalara ve ayrılığa tanıklık etmiş, İstanbul'un en güzel manzaralarından birine ilk kez buradan bakmış insanların da çok iyi bildiği gibi Haydarpaşa Garı eşsiz bir mimariye sahiptir. Haydarpaşa Garı’ndan kalkan ekspres hatların en bilinenleri; Doğu Ekspresi, Fatih Ekspresi, Başkent Ekspresi, Kurtalan Ekspresi'dir.


2010 yılında aniden çıkan bir yangın sonucu çatısının büyük kısmı yanan Haydarpaşa Garı'nın yenileme çalışmaları devam etmektedir.
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER