Akbil kullananlar dikkat! Eski akbillerden tam ücret alınıyor

Akbil kullananlar dikkat! Eski akbillerden tam ücret alınıyor

 Akbil kullananlar dikkat! Eski akbillerden tam ücret alınıyor

Akbil kullananlar dikkat!
Eski akbillerden tam ücret alınıyorYeni Akbil kartları için üç ayrı kuyrukta saatlerce bekleyenler "Bu kuyruk, devletin çöktüğünün resmidir" diyor. Memnun olanlarsa, PVC kaplayıcıları...

Bianet.org'daki Berivan Tapan imzalı habere göre, İstanbul'da toplu taşıma araçlarında indirimli ulaşım için kullanılan Akbil kartlarının 30 Eylül'de süresinin dolacağının bildirilmesi üzerine İETT şubelerinde uzun kuyruklar oluştu. Vatandaşlar, yeni Akbil kartlarını ancak üç ayrı kuyrukta saatlerce bekledikten sonra alabiliyor.

Önce yeni kart için başvuruda gerekli olan evraklar teslim edilirken saatlerce kuyrukta bekleniyor. Daha sonra evrak tesliminin ardından yeni kartın verileceği gün alma sırasında bekleniyor. En sonunda da yeni kartı almak için sıraya giriliyor.

İETT yetkililerinin şubelerdeki kuyruklar üzerine 2010 yılının sonuna kadar Akbil'lerin, İstanbul Kart'la birlikte kullanılmaya ve doldurulmaya devam edileceğini açıklamasına karşın Karaköy, Topkapı ve Hasanpaşa İETT bürolarının önündeki kuyruklarda azalma yaşanmadı.

'ESKİ AKBİL'İN İÇİNDEKİ PARADAN TAM ALINIYOR'
Emekli İETT şoförü Hüseyin Karakuş, eski kartların içinde kalan paraların artık indirimli olarak kullanılmadığını belirterek, "Eski karttan yeni karta da aktarma olmadığından eski Akbil'in içinde kalan para, tam bilet olarak kullanılabiliyor. Akbil ücretleri tam bilet için 0,75 TL, indirimli yolculuklar için ise 0,21 TL. Makineler nasıl ayarlandıysa, indirimli Akbil basıldığında tam ücret alınıyor. Halk da bu durumda zarara giriyor" diyor.

EN ÇOK PVC'CİLER KAZANIYOR
Yeni kartlarını almayı başaran vatandaşlar, bu sefer de şube önlerindeki kimlik kaplayıcılarda sıraya giriyor. Tezgahlarda, Akbil kartlarına uygun kartlıkların yanı sıra gerekli evrakların fotokopisi için seyyar fotokopi cihazları da bulunuyor.

Kart kaplayıcı Şemdin Altun, "Bir haftadır işler çok iyi. Normalde kazandığımın iki üç katını kazanıyorum. Ramazanda burası bomboştu. Akbil kartlarını 1 TL'ye satıyorum. Yeni kartını alan bana geliyor" diye konuşuyor.

'BU KUYRUK DEVLETİN ÇÖKTÜĞÜNÜN RESMİDİR'
Kuyruğun büyük bölümünü üniversite öğrencileri oluşturuyor. Başka illerden İstanbul'daki üniversitelerde okumak üzere gelen öğrenciler kuyruklardan şaşkın.

Mehmet Aktuğ (üniversite öğrencisi): Bir saattir bekliyoruz. Sabah 8'de gelirseniz bir saat bekliyorsunuz. 9'da gelirseniz iki saat. Saat 10 civarında gelirseniz sıra bitiyor, sıra alamıyorsunuz. İstanbul'a okumaya geldim. Bu kuyruklar inanılır gibi değil.

Okan Karagöz (Öğrenci): Yeni kart için 29 Ağustos'ta başvurmuştum. 7 Ekim'e sıra verdiler. Kart başvurusu için de zaten 4 saat bekledim. Evrakları vermek için sıra alıyorsunuz. Sıra alınca da evrakları veriyorsunuz. Sonra da kartı almak için gün veriyorlar.

Metin Çuhadar (Jeofizik mühendisi): Sabah 06:15'te geldik. Şimdi saat 08:30, hala bekliyorum. En azından oturacak yer buldum. Bu kuyruk, devletin çöktüğünün resmidir . Milleti ne hale düşürüyorlar bu yağmurda. Yaşlılıktan indirim kartı alacağım. Daha sıra numarası aldım. Sıram gelince gidip yeni kartı alacağım.

Bianet çalışanı Leyla İşbilir ise kuyruk derdi çekmeyenlerden. İşbilir annesinin Akbil kartını almak için Temmuz'da başvuru yaptığını ve yalnızca yarım saatte yeni kartı alabildiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109