40 bin kişilik iftar sofrası ile rekor denemesi

40 bin kişilik iftar sofrası ile rekor denemesi

40 bin kişilik iftar sofrası ile rekor denemesi
Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Ramazan ayında, dünyanın en uzun ve en kalabalık sofrasını kurarak, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Göksu, Esenler Kültür Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Ramazan ayı etkinliklerine ilişkin bilgi verdi.

Geçen yılki Ramazan ayında, Davutpaşa ve Mezarlık Mevkisi arasına kurdukları 3 kilometrelik sofranın, dünyanın en uzun sofrası olduğunu belirten Göksu, bu yıl, dünyanın en uzun ve kalabalık sofrasını kuracaklarını, Guinness Rekorlar Kitabı'na gireceklerini söyledi.

21 Ağustosta kurulacak sofra için, resmi işlemlerin tamamlandığını ifade eden Göksu, Guinness yetkililerinin ilçeye gelerek değerlendirme yapacağını belirterek, ''Hedef yaklaşık 40 bin kişinin katıldığı dev bir iftar organizasyonu. Böylece hem şehrimizin, hem de ülkemizin adını duyuracağız'' dedi.

Mehmet Tevfik Göksu, ayrıca Ramazan ayında, yeni bir uygulamayı daha hayata geçireceklerini dile getirerek, 212 440 12 89 numaralı hattı arayan vatandaşlara, sahurda uyandırma hizmeti vereceklerini bildirdi.

Ramazan ayında, ''Birlikte daha iyiyiz'' sloganıyla hareket edeceklerini anlatan Göksu, son dönemde gelişen olayların böyle bir sloganla yola çıkmalarında etkili olduğunu, ay boyunca toplumsal birlik ve beraberliği artıracak çalışmalar yapacaklarını belirtti.

-''EVE TESLİM İFTAR DEVAM EDECEK''-

Geçen yıl başladıkları ''Eve Teslim İftar'' hizmetine bu yıl da devam edeceklerini kaydeden Göksu, 4 çeşit yemeğin iftardan yarım saat önce evlere ulaştırılacağını vurguladı.

Çorba, 2 çeşit ana yemek ve tatlıdan oluşacak menünün özel olarak dizayn edilen araçlarla servis edileceğini bildiren Göksu, yemeklerin ısıtılabilir kaplarda servis edileceğini belirtti.

''Çalışan ev hanımlarını unutmadık'' diyen Başkan Göksu, onlar için de ''Alo İftar Hattı'' kurduklarını ve Ramazan ayı boyunca, 0212 440 11 26 numaralı hattı, 15.00-17.00 saatleri arasında arayan ailelere de iftar servisi yapacaklarını anlattı.

AK Parti'nin Sosyal Belediyecilik Proje Yarışması'ndan birincilik ödülü alan ''Edim Hayır Market'' projesinin Ramazan ayında daha aktif olacağını anlatan Başkan Göksu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Edim kart, bir kredi kartı gibi dizayn edildi. Esenler'deki yoksullara bu karttan dağıtıldı. Kartın içerisine ailenin yoksulluk durumuna göre çip para yükleniyor. Yardıma muhtaç aileler, bu çip parayla Belediyemiz tarafından açılan Hayır Marketlerden istediği ürünü alabiliyor. Bu kartla, şu anda 500 aileye bakıyoruz. Hayır Marketlerdeki aylık harcama ortalama olarak 100 bin lira. Bu uygulama Türkiye'ye model oldu. Birçok ilçemiz benzer çalışma başlattı. Bu uygulamadaki temel özellik, koliyle yardım yapılan yoksul insanları rencide olmaktan kurtarmak. Bu kart sayesinde yardıma muhtaç insanlar markete giderek kendi ihtiyaçlarını dilediğince alabiliyor.''

Ramazan ayı bittiğinde 150 bin kişiye iftar vermiş olacaklarını söyleyen Göksu, yaptıkları bütün hayır projelerinde belediyenin kesesinden bir tek kuruş para çıkmadığını, tüm masrafları hayırsever insanların karşıladığını sözlerine ekledi.

internethaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER