Türklerin 4 bin yıllık oyunu!

Türklerin 4 bin yıllık oyunu!

Türklerin 4 bin yıllık oyunu!
Mangala Şampiyonu Kayseri'nin gururu oldu. Türkiye Birincisi Gençsoy: 'Türklerin 4 bin yıllık oyununu yeniden tanıtmaya çalışacağım'


Türklerin 4 bin yıllık zeka ve strateji oyunu olan ve bu yıl ilk kez Türkiye genelinde düzenlenen Mangala Turnuvası'nda birinciliği elde eden Şükrü Görkem Gençsoy, Kayseri'nin gururu oldu.

Taksim Gezi Parkı'nda 10-18 Temmuz tarihlerinde düzenlenen, 81 ilden 76 sporcunun katıldığı turnuvada Türkiye birincisi olan Gençsoy, Gençlik Spor İl Müdürü Yahya Şahan'ı ziyaret etti.

'Mangala'nın, Hunlardan Sakalara, Göktürklerden Karahanlılara, Selçuklulardan Osmanlılara 4 bin yıldır oynanan, Türklerin zeka ve strateji oyunu olduğunu belirten Şahan, bu oyunun satranç gibi uluslararası bir oyun haline gelmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye birincisi Gençsoy da, unutulan fakat, Türklere özgü olan bu oyunun yeniden yaygınlaştırılmasının önemli olduğunu belirtti.

Oyunun dünyada oynandığını, ama Türkiye'de yeni oynanmasının bir eksiklik olduğunu dile getiren Gençsoy, 'Mangala bir strataji ve taktik oyunu. Oyunda bir sonraki hamleyi göremediğiniz için rakibin hamlesine göre davranmak zorundasınız. Çok zevkli bir oyun. Oyunun inşallah dünya şampiyonası yapılır. Türklerin 4 bin yıllık oyununu yeniden tanıtmaya çalışacağım' diye konuştu.

Oyunun en önemli özelliğinin, her yaş ve kesimden insan tarafından oynanabildiğini anlatan Gençsoy, oyunu oynayabilmek için mekana ve malzemeye bağımlı kalınmadığını da vurguladı.

Şahan, başarılarından dolayı Gençsoy'a plaket verdi.

internethaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER