Türkiye'de kaç kilometre yol var

Türkiye'de kaç kilometre yol var

Türkiye'de kaç kilometre yol var
Toplam 64 bin kilometre yol ağına sahip Türkiye'de yaklaşık 18 bin kilometre bölünmüş yol araçlara hizmet veriyor. Yollardaki değişmeyen manzara ise kurşunlanan trafik levhaları.

2 bin 153 kilometre otoyol, 31 bin 360 kilometre devlet yolu ve 31 bin 233 kilometre il yolu olmak üzere toplam 64 bin 746 kilometre yol ağına sahip Türkiye'de, 2 bin 153 kilometresi otoyol, 15 bin 757 kilometresi devlet ve il yolu olmak üzere toplam 17 bin 910 kilometre bölünmüş yol bulunuyor.

Yollarda her yıl değişmeyen manzara ise kurşunlanan trafik levhaları. Karayollarında kazaların önlenmesinde büyük önem taşıyan, sürücülere kılavuz olan trafik işaret levhalarının yüzde 17'si her yıl çeşitli nedenlerle yenileniyor.

Levhaların yenilenme nedenlerinin başında hedef tahtasına dönüştürülerek kurşun sıkılması, çalınması, bükülmesi ve sert bir cisimle çizilmesi geliyor.

Türkiye'de otoyol, devlet ve il yollarında toplam bedeli yaklaşık 660 milyon TL olan 6 bin 577 kilometre otokorkuluk bulunuyor. Bunların yaklaşık yüzde 10'u her yıl hasarlar nedeniyle yenileniyor.

Türkiye'deki mevcut yol ağı üzerinde geçen yılın birim fiyatlarıyla 126 milyon TL değerinde yaklaşık 872 bin 882 standart trafik işaret levhası ve 217 bin metrekare bilgi işaret levhası bulunuyor.

Tüm yurt sathındaki düşey trafik işaret levhalarının yüzde 7'si çalınma, kurşunlama, bükülme, sert bir cisimle çizilme, çarpılma ve benzeri nedenlerle özelliklerini kaybedecek şekilde hasara uğratılıyor.

Levhaların yaklaşık yüzde 10'u niteliklerini kaybedecek şekilde çevre koşullarından etkilendiği için yenileniyor. Sonuç olarak her yıl mevcut trafik işaret levhalarının yüzde 17'si zorunlu olarak yenileniyor.

(kaynak: Ntvmsnbc)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER