Muğla'nın Milas ilçesinde bin 500 kovandaki binlerce arı, tarım ilacı ile zehirlenerek telef oldu

Muğla'nın Milas ilçesinde bin 500 kovandaki binlerce arı, tarım ilacı ile zehirlenerek telef oldu

Muğla'nın Milas ilçesinde bin 500 kovandaki binlerce arı, tarım ilacı ile zehirlenerek telef oldu
Bin 500 kovan arıyı zehirlediler
Muğla'nın Milas ilçesinde bin 500 kovandaki binlerce arı, tarım ilacı ile zehirlenerek telef oldu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

MUĞLA - Edinilen bilgiye göre, Milas'ın Selimiye beldesine bağlı Çukur köyünde bulunan muhtar İdris Topaloğlu ile 6 aileye ait bin 500 kovandaki arılar, kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce tarım ilacı ile zehirlendi.

Muhtar İdris Topaloğlu, olayın ardından jandarmaya başvurduklarını belirterek, ''Kovanlardaki telef olan arıları tek tek döktük. Kovanlar ve petek çerçeveleri de zirai ilaç kokusu yüzünden kullanılmayacak durumda. Zehirlenmeyen arılar da kovanlardaki ballara gelerek telef oluyor. Yaklaşık 300 bin TL zararımız var'' dedi.

Topaloğlu, köylerinde yıllardır benzer olayların yaşandığına işaret ederek, “Köyümüzde 4 yıl önce Şerafettin Topaloğlu'nun 8 kovanı çalındı. Jandarmaya haber verdik ve bu olay nedeniyle bir kişi yakalanarak cezaevine gönderildi. Bu kişi 28 gün cezaevinde yattıktan sonra çıktı. Ondan sonra bu olay her yıl olmaya başladı. Şerafettin Topaloğlu'nun arı kovanlarını koyduğu havzaya kim arı kovanlarını koyarsa, onun kovanları zehirleniyor'' dedi.
Bir süre önce 15 bin TL kredi çektiğini ve bu olay karşısında zor durumda kaldığını anlatan Demir, ''Yaklaşık 50 bin TL zararım var. Tek geçim kaynağım arıcılık. Arıcılık yaparak 5 kişiye bakıyor, ailemi geçindiriyordum. Yetkililerden yardım istiyorum'' diye konuştu.

50 yıldır Çukur köyünde arıcılık yaptığını kaydeden Mehmet Kaplan da 300 kovanı bulunduğunu belirterek, tüm arılarının telef olduğunu söyledi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Olayın ardından Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, olayın aydınlatılması amacıyla uzman bir ekibi köye gönderdiklerini söyledi.

Atçı, şöyle dedi: “Olayı çok geniş yönlü araştırıyoruz. Jandarma ekipleri de olayla ilgili geniş çaplı araştırma yürütüyor. Biz de mağdur olan köylüler için elimizden gelen desteği vereceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER