Meteor şölenini kaçırmayın

Meteor şölenini kaçırmayın

Meteor şölenini kaçırmayın

Her yıl Ağustos aylarında yaşanan meteor yağmuru, 12 Ağustos gecesi doruğa çıkacak. Ankaralılara rasathaneden çağrı var.
Temmuz ortalarında başlayan Perseid meteor yağmuru, yarın gece en yoğun zamanlarını yaşayacak. Dünya atmosferine girecek olan binlerce meteor, 12 Ağustos gecesi gökyüzünde şenlik yaratacak.

Perseid meteorları gece şehir ışıklarından uzakta ve bulutsuz bir gökyüzünde net şekilde saatlerce izlenebilecek. Ankara Üniversitesi rasathanesi başta olmak üzere pek çok kurumda bugün ve yarın Perseid izleme faaliyetleri düzenleniyor.

Perseid meteor yağmuru, Dünya’nın Swift-Tuttle kuyruklıyıldızının geride bıraktığı kaya bulutunun içinden geçmesiyle oluşuyor. Bu kalıntı göktaşlarının bazıları saatte 11 ila 72 km hızla Dünya atmosferine giriyor ve alevlenerek ışık saçıyor.

Astronomlar Türkiye’den kuzey-batı yönünde yoğunlaşabilecek meteor yağmuru sırasında, sabırlı olunursa 100’e yakın ‘yıldız kayması’ görülebileceğini söylüyor.

RASATHANEDEN ÇAĞRI

Ankara Üniversitesi Rasathanesi, yarın ve ertesi gün düzenleyeceği etkinliklerde, başkentlileri, meteor yağmurlarını şehir ışıklarından uzakta izlemeye davet ediyor.

Saat 20.00′de başlayacak etkinlikte katılımcılar meteor yağmurları konusunda bir sunum dinleyerek merak ettiklerini öğrenme fırsatına sahip olacak. Ayrıca, mevsim itibariyle görülebilen takımyıldızların mitolojik hikayeleriyle birlikte tanıtımı da yapılacak.

Etkinlikte, teleskoplarla Galile Uyduları, Jüpiter ve Andromeda Galaksisi de izlettirilecek. Rasathane yetkilileri, meteor yağmurunu uzun saatler boyunca izlemek isteyenlere tulumlarını da yanlarında getirmelerini öneriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER