Dünyanın en büyük çadırı Orta Asya steplerine inşa edildi

Dünyanın en büyük çadırı Orta Asya steplerine inşa edildi

Dünyanın en büyük çadırı Orta Asya steplerine inşa edildi
Orta Asya steplerinde tropikal plaj keyfi yaşamak ister misiniz? Bir Türk inşaat firması tarafından dünyanın en büyük çadırı olarak Kazakistan’ın başkenti Astana’ya inşa edilen Han Çadırı (Khan Shatyr), yılın her günü ziyaretçilerine bu imkanı sağlıyor.

Orta Asya steplerinde tropikal plaj keyfi yaşamak ister misiniz? Bir Türk inşaat firması tarafından dünyanın en büyük çadırı olarak Kazakistan’ın başkenti

Astana’ya inşa edilen Han Çadırı (Khan Shatyr), yılın her günü ziyaretçilerine bu imkanı sağlıyor.

Yüksekliği 150 metreyi bulan Ham Çadırı, Orta Asya’nın barınma kültürünün temeli olan çadırla modern mimarinin harmanlanmasıyla oluşan fütiristik bir proje. Tasarımı, İngiliz mimarlık firması Foster and Partners'a ait yapıda, ünlü mimar Norman Foster'ın imzası bulunuyor. İnşaatı ise Türk firması Sembol İnşaat gerçekleştirdi.

Orta Asya’nın artı 30 ve eksi 30 derece arasında gidip gelen havasına karşılık Han Çadırının içinde hava sıcaklığı sürekli olarak 24-25 derece seviyesinde olacak. İçinde suni bir nehir de bulunan çadırda, Antalya falezlerinden esinlenerek yapılmış bir de plaj bulunuyor. Plajda yüzmek isteyenler için yüksekliği 1,5 metreyi bulan dalgalar bile oluşturuluyor.

Han Çadırı’nın geçtiğimiz günlerde yapılan açılışına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Birleşik Arap Emirlikleri Şeyh Muhammed Bin El Nahayan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da katıldı.


Astana, Han Çadırının açıldığı gün aynı zamanda başkent oluşunun 13’ncü yılını kutladı. Kazakistan, Sovyet döneminin tarım şehri olan Astana’yı, 13 yılda 12 milyar dolar harcayarak Osta Asya’nın en modern merkezlerinden birine dönüştürdü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER