Boşanmak bulaşıcı mı?

Boşanmak bulaşıcı mı?

Boşanmak bulaşıcı mı?

ABD Brown Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırma, yakın arkadaşları boşananların, boşanma ihtimalinin de yüzde 75 arttığını belirledi. Hafya başında açıklanan araştırma sonuçları medyada tartışılmaya devam ediyor.


Rhode Island eyaleti merkezli Borwn Üniversitesinde 32 yıllık süreyi kapsayan araştırmayı yürüten Psikolog Rose McDermott, yakın bir arkadaşı veya akrabası boşanan çiftlerin ayrılma ihtimallerinin yüzde 75 arttığını açıkladı.

McDermott’a göre insanlar yakın çevrelerindeki boşanmalar nedeniyle kendi evliliklerini sorgulamaya başlıyor. Araştırmayı yapan grup bu zincirleme etkiyi, ‘’boşanma salkımı’’ olarak adlandırıyor.

Ancak bu araştırma ABD medyasında tartışma başlattı. National Review dergisinden Maggie Gallagher, ‘’Bu araştırmanın bazı yönlerine katılıyorum ancak boşanma çok nadiren kesinlikle kaçınılmazdır. Çoğu boşanma kararı aslında üzerinde biraz uğraşılsa evliliğin devamına da değişebilecek düzeydedir. Beraber yaşayan çiftler de boşananlar da sonuçta evlilikleri ile ilgili iyi ve kötü hatıralara sahipler. Kaçınılmazlık, çoğunlukla boşanma öncesinin gerçeği değil, boşanma sonrasında inşa ettiğimiz bir durumdur’’ diye yazdı.

ABD’nin en popüler ‘’underground’’ gazetelerinden Village Voice yazarı Jen Doll ise, araştırmanın sonuçlarını çok doğru bulduğunu belirterek ‘’çevre etkisi (peer pressure), daha çocukluğumuzdan itibaren bizi şekillendirir.’’ dedi.

Boşanmaya sebep oluyorsa, evliliği kurtarmaya da sebep olabilir

The Herald Scotland gazetesinden Colette Douglas-Home ise araştırma sonucunu daha olumlu bir gözle yorumluyor. Herkes arkadaşlarımızın kıyafet zevkimizi bile etkilediğini bilir. Ancak, çevre etkisinin bizi mahkemeye götüreceğini düşünmek sıkıcı. Belki de evliliğinizdeki mayınları temizlemenize yardım edecek etkiye sahp arkadaşlarınız da vardır etrafınızda. Tolstoy’un, ‘her mutsuz ailenin kendi mutsuzluk gerekçesi vardır’ sözünü hatırlatan Douglas-Home, her boşanmanın kendi mahremiyeti olan küçük ölçekli trajedi olduğunu yazdı.

‘’benim bu araştırmadan anladığım, her evli çiftin evliliğin sağlığı için geniş ailelerinden ve geniş bir arkadaş çevresinden kopmamalarıdır’’ diye yazan Colette Douglas-Home, sözlerini şöyle tamamladı: ‘’Eğer aileniz ve geniş çevreniz de işe yaramazsa Kingsley Amis’in tecrübesine kulak verin. Kendisine ‘ilk eşinden boşandığına hiç pişman oldun mu?’ diye sorulduğunda, ‘sadece, her zaman’ cevabı vermişti. Sürüyü takip etmekten daha mantıklı değil mi?’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER