ABD'de 11 kuşak ve 378 yıl sonra çiftliklerini satışa çıkardılar

ABD'de 11 kuşak ve 378 yıl sonra çiftliklerini satışa çıkardılar

ABD'de 11 kuşak ve 378 yıl sonra çiftliklerini satışa çıkardılar
ABD'nin en eski aile çiftliği olan Tuttle çiftliğini 1632 yılında kuran John Tuttle adlı İngiliz göçmenin torunları, 378 yıl ve 11 kuşak sonra çiftliği satışa çıkardı.


John Tuttle adlı İngiliz göçmen 1632 yılında Yeni Dünya’ya göç etti. Maine – New Hampshire sınırındaki araziyi Kral I. Charles’tan bağış alarak çiftçilik yapmaya başladı.

Tam 378 yıl ve 11 kuşak sonra Amerikanın en eski aile çiftliği olarak ürettikleri meyve ve sebzelerle süpermarketlere karşı direnmeye çalışan Tuttle ailesi sonunda pes etti.

Lucy ve Will Tuttle kardeşler, ‘’Maalesef, artık çiftliği idare edebilecek mali durumumuz yok’’ diyerek satışa çıkardı. Salı günü satışa çıkarılan Tuttle Çiftliği için istenen para: 3,35 milyon dolar.

11 kuşak bu çiftlikte dünyaya gözlerini açtı


Lucy Tuttle, kardeşleriyle beraber, çiftliği 12’nci kuşağa aktarmak için yoğun çaba göstermelerine rağmen, artık dayanacak güçleri kalmadığını söyledi. Kuşaklar boyunca çiftliği kendi ihtiyaçları için kullanan aile, Lucy’nin dedesi William Penn Tuttle döneminde araziyi biraz da büyüterek, ihtiyaç fazlasını çevre kasabalarda satmaya başlamış.

1780 yılın inşa edilen ve hala aykatta olan evde doğan Lucy ve Will Tuttle kardeşler ise bütün hayatlarını bu çiftlikte geçirmemiş. Lucy, 7 yıl Paris’te İngilizce öğretmenliği yapmış, Boston’da ve Colorado’da çalışmış.

Ancak babalarının çiftliği satmayı tasarladığını öğrenince 3 kardeş eve dönmüş ve kolları sıvayarak yeniden üretime geçmişler. Ancak supermarket rüzgarı başlayınca, kendileri de bu rüzgarın önünde duramamışlar.

ABD Tarım Bakanlığı 1989 yılında yayınladığı bir raporda Tuttle çiftliğini, ülkenin en eski çiftliği olarak nitelendirmiş.

Cemal DEMİR (Turkish Journal)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER