ABD korku içinde bekliyor

ABD korku içinde bekliyor

ABD korku içinde bekliyor
ABD’nin güney eyaletleri, tam 13 yıl süren sükunetin ardından gelecek büyük bir istilaya hazırlanıyor. Bunun nedeni, yıllardan beri toprağın altında uykuda olan ağustos böceklerinin uyanacak olması.

Dünyanın en gürültücü, bir o kadar da zararsız böceğinin milyonlarcası, birkaç gün içinde çiftleşmek için toprağın altından çıkacak ve ABD’nin güney eyaletlerinde bir toz bulutu gibi dolanacak.
 
Tennessee, Alabama ve Georgia eyaletleri, çok sayıda ağustosböceğinin uyanarak doğaya karıştığına tanık oluyor. Yetkililer, en son 1998’de görülen ve erkek ağustosböceklerinin eş aramak için kavgaya tutuşacağı çiftleşme dönemi öncesinde, ABD’lilere uyarıda bulundu.
 
Öyle ki, havada birbirine girecek erkek ağustos böceklerinin vızıltısı çekilmez bir noktaya ulaşacak.

PROTEİN DEPOSU

Öte yandan, bilim insanları 2024’e kadar gerçekleşmeyecek çiftleşme ritüelini kaçırmamak ve gizemli ağustos böcekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için hazırlık yapıyor.
 
Georgie Üniversitesi’nden Nancy Hinkle, 13 yıllık ağustos böceklerinin (nam-ı diğer periyodik ağustos böcekleri) yanı sıra, 17 yılda bir çiftleşmek için uyanan başka periyodik ağustosböcekleri olduğunu belirtti.
 
Bazı insanlar ağustosböceklerini korkutucu ve sorun yaratan canlılar olarak görse de, ağustos böceklerinin insanlara hiçbir zararı dokunmuyor. Bazı ülkelerde, kırmızı gözlü ağustos böcekleri yüksek protein içerdikleri için yemek bile oluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER