5-7 sene solmayan çiçekler

5-7 sene solmayan çiçekler

5-7 sene solmayan çiçekler

5 yıl ile 7 yıl arasında canlı görünümünü koruyan solmayan gül, karanfil ve papatya Türkiye'de


Afrika'da yetişip, Belçika'da son halini alan ve 5 yıl ile 7 yıl arasında canlı görünümünü koruyan solmayan gül Türkiye'ye getirildi.
Turkuvaz Dış Ticaretin sahibi Bünyamin Tozluyurt, aşılama işleminin üretildiği yerde tohum halindeyken yapıldığını, Belçika'da da bazı işlemlerden geçtiğini belirterek, kesilen güllerin haşlandığını ve sonrasında bunlara özel bir sıvı enjekte edildiğini söyledi.

İşlemin yaklaşık bir hafta sürdüğünü anlatan Tozluyurt, güllerin canlı ve taze görünümlerini en az 3 yıl koruduğunu, bunun 5 ila 7 yıl arasında da değişebildiğini belirterek, fotosentez yapmayan bu güllerin insan sağlığına zarar vermediğine dair kalite belgeleri bulunduğunu ifade etti.

Dünyada bu tür güllerin ilk kez 2009'un ortalarında üretildiğini, Amerika, Doğu Avrupa ülkeleri, Fransa, İngiltere ve Japonya gibi ülkelerde satıldığını anlatan Tozluyurt, güllerin toptan fiyatlarının 4 ila 10 lira arasında, tane fiyatlarının ise 6 ila 15 lira arasında olduğunu bildirdi.

Tozluyurt, Türkiye'de söz konusu güllerden bu yılki Sevgililer Gününde satışını gerçekleştirdiklerini ve 41 bin adete yakın gül sattıklarını kaydederek, "Bu gülleri özellikle haziran ayından sonra organizasyon şirketleri talep etmeye başladı. Eylül ayı itibarıyla da 5 yıldızlı otellere bu güllerin satışını başlatabiliriz. Ayrıca fotosentez yapmamalarından dolayı hastanelerle görüşüyoruz" diye konuştu.

Güllerin üzerine istenilen kokunun uygulanabileceğini ve 1,5-2 ay kokunun kalabildiğini kaydeden Tozluyurt, 25 farklı renk seçeneğinin bulunduğu güller için, doğrudan güneş ışığına bırakılması, ürüne su ilave edilmesi, toprak içine yerleştirilmesi, açık havada bırakılması gibi kullanıcı hatası olmadığı sürece 3 yıl garanti verdiklerini anlattı.

Gülün yanı sıra karanfil ve papatya çeşitlerinin de bulunduğunu ifade eden Tozluyurt, 2010 yılı başlangıcında kendi portföylerinde olan gülleri, müşterilerine toptan pazarlama yoluyla ve temmuz ayı itibarıyla "solmayancicekler" sitesinden online olarak satmaya başladıklarını bildirdi.
Turkuvaz olarak bayilik vermek istediklerini ve bunun için isim hakkı bedeli talep etmediklerini belirten Tozluyurt, gül ve diğer çiçeklerin sağlık kuruluşları ve otellerin yanı sıra ofislerde, alışveriş merkezlerinde, toplu yaşam alanlarında kullanılmaya uygun olduğunu vurguladı.

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER