Dünya Göçmen Kuşlar Günü

Her yıl milyonlarca kuş, göç yolculuğunda insan kaynaklı tehditler nedeniyle ölüyor.

Dünya Göçmen Kuşlar Günü
Dünya Göçmen Kuşlar Günü

Her yıl milyonlarca kuş, göç yolculuğunda insan kaynaklı tehditler nedeniyle ölüyor. 3. havalimanı, 3. köprü, Kanal İstanbul ve bunların etrafında gerçekleşecek imar projeleri, dünyanın en yoğun göç yollarından biri olan İstanbul üzerinden göç eden kuşlar için küresel kıyım anlamına geliyor. Kuşların göç rotalarını değiştirmenin mümkün olduğu iddiası ise, bilimsel gerçeklerden tamamen uzak.
 
9-10 Mayıs, tüm dünyada Dünya Göçmen Kuşlar Günü olarak kutlanıyor. Bu günün amacı, göçmen kuşların ve yaşam alanlarının korunmasına dikkat çekmek. Doğayı ve insan yaşamını hiçe sayarak gerçekleştirilen havalimanı, rüzgar enerji santralleri, enerji nakil hatları, baraj ve HES gibi tartışmalı projeler göçmen kuşlar üzerindeki en büyük tehditleri oluşturuyor.
 
İstanbul’daki çok tartışılan 3. havalimanı projesi ile ilgili açıklamaların yapıldığı bu dönemde Dünya Göçmen Kuşlar Günü’nün önemi daha da arttı.
 
3.havalimanı, milyonlarca kuş için ölüm demek


Doğa koruma örgütleri ve akademisyenler, küresel göç yolları üzerinde olan 3. havalimanı projesinin milyonlarca kuş için ölüm anlamına gelebileceğini, başta nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan türler olmak üzere kuşların küresel popülasyonlarında çok kritik düşüşlere yol açabileceğini uzun süredir açıklıyorlar. Örneğin küçük orman kartalının tüm dünya nüfusunun %90’ından fazlası İstanbul üzerinden göç ediyor. Bu veri, 3. havalimanının küresel bir kıyım tehlikesi anlamına geldiğini gösteriyor.

Diğer tarafta ise, 3. havalimanı projesinin ihalesini alan Limak Holding, sinyaller kullanarak kuşların göç rotalarını değiştireceklerini, onları eğiterek farklı alanlara yönlendireceklerini iddia ediyor.
 
Bilimsel gerçekler çarpıtılıyor

Bu iddia hakkında açıklama yapan Doğa Derneği Genel Direktörü Engin Yılmaz, “Göçmen kuşlar, her yıl iki kere yaptıkları binlerce kilometrelik yolculuklarını, son buzul çağından bu yana aynı rotalar üzerinden sürdürüyor. Deniz üzerinden göç edemeyen milyonlarca kuş ise İstanbul gibi darboğazlarda yoğunlaşıyor.  Kuşların doğal göç rotalarını, beslenme ve dinlenme alanlarını değiştirmeyi iddia etmek ciddiye alınamayacak ölçüde bilimsel gerçeklerden uzak bir açıklama” dedi.
 
Bilimsel gerçekleri çarpıtan bu tür yaklaşımların para ve rant için gerçekleştirilen binlerce projede görüldüğünü belirten Yılmaz şunları söyledi: “İddia edilenin aksine, havalimanı üzerinde oluşacak sıcak hava termalleri yüzünden kartallar, leylekler gibi süzülerek uçan kuşların bu noktada daha fazla toplanma riski var. Doğanın yok olmasına sebep olanlar, uçakların kuşlara çarpması sonucunda meydana gelecek kazaların ve buna bağlı kuş ve insan ölümlerinin vebalinden de çekinmiyorlar”.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2015, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109