Hasan GÖÇ İle Başbaşa ...


Hasan GÖÇ İle Başbaşa ...


 Çok de
ğerli bir şahsiyet, görevini başarı ile yürüten Çankırı ilinin Korgun ilçesinden olan, şu an Dil ovası ilçesinin Kaymakamlık görevini yürütmekte olan Sayın Hasan GÖÇ ile güzel bir söyleşiye davet ediyoruz siz değerli okuyucularımızı.

Buyurun birlikte güzel bir sohbete katılalım.
Hasan Göç kimdir?

1965 Çankırı doğumlu olup, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunudur.

Kişisel olarak doğal, içten halk ile iç içe sorunlara çözüm yolu üretebilecek, insanları tanımaya çalışan,  ilçe içinde halk ile birlikte hareket etmeye gayret gösteren, sorunları dinleyen biridir.

Dil ovası ve tarihi…

1986’dan sonra belde olan Dil ovası 2008’de ilçe unvanını alıyor. Dil ovası 1960 yıllarda sanayi tesislerinin ilgisini çekmeye başlıyor. İlk kurulan fabrikalar su an marka olan fabrikalar. Sebebi ise hem İstanbul’a yakın olması hem de liman olması fabrikaların çoğalmasına sebep oluyor. Ağır fakat başarılı sanayiler kuruluyor. Ve bu sanayilerin etrafında oturan insanların varlığı bir oradaki nüfus için belediye kuruluyor ve daha sonrasında yoğun bir göç alıyor. Fabrikalarda saniyeleşme ortamında insan çalışmaya başlıyor. Ve böylece çok hareketli bir nüfusa sahip bir ilçe dil ovası.  Deniz yolu ile yapılan ticaretin yaklaşık%6,5 burada ki limanlar sayesinde yapılıyor. Çevre kirliliği mücadelesinde 2006’dan sonra önlemler alınıyor. 2006’dan sonra çevre sorunları azalıyor ve bu sorunların daha aza indirgenmesi için dil ovası ilçe haline getiriliyor.

Dil ovası dil iskelesi hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Dil iskelesi dil deresi üzerinde denize doğru bir girinti yapıyor, karşıya da geçmek için karşısı Hersek Burnu karşıya akıyor ve dil şeklini aldığı üzere dil iskelesi adını alıyor.

Dil ovasının ilçe olmadan önce ki durumu ve ilçe olduktan sonra ki durumunu karşılaştırsak?

Tabi ki uzun bir süre. Eğitim, sağlık ve şehirleşme alanlarında yol kat etmesi gerekiyordu. İmar planı çalışmalarının yapılması hızlandı. Bizlerin üzerine düşen görevleri de en iyi şekilde yapmaya çalışmaktayız. Sorunları en aza indirgemek,  ilçe de elle tutulur çalışmalar yapmak için plan ve projelerimiz bulunmaktadır. Birçok şey değişti ve değişecek.

Sizinle yürümeye başlayan bir çocuk. Büyük bir sorumluluk ve bu ilçenin ilk kaymakamı. Kısaca tanımlarsak?

Evet, büyük bir sorumluluk fakat güzel bir başlangıç her şey sizinle başlayacak. İyi bir başlangıç yaparsanız iyi anılırsınız. Zor fakat bir o kadar da keyifli. Güzel çalışmalar ile attığımız adımlar büyüyecek daha çok gelişeceğiz.

Dil ovası Hasan GÖÇ ile neler değişti?

Dil ovasının eğitim, sağlık, yerleşme, şehirleşme alanlarında ilerlemesi gerekiyordu ve ilerlemek için çalışmalara başladık.  Geldiğimizde eğitim alanında değiştirilmesi gereken konular mevcuttu. İlk olarak mekân, fiziki olarak değişmeye gidilmeliydi. Yeni okullar yapılıyor, okulların düzenlemesine gidiliyor. Tam bir uzmanlık eğitimi verilmesi için öğrencilerimiz adına çalışmalara başladık.

Beş büyük organize sanayimiz mevcuttur. 300’e yakın fabrikamız kuruldu ve 1000’e yakın fabrikamız daha kurulacaktır. Açılan bu alanlar mezun olan öğrencilerimize ekmek kapısı olacaktır.

Hava kirliliği ve çevre ile ilgili çalış taylar yapıldı ve yapılmakta.

Sağlık ile ilgili yatırımlar yapılıyor. Toplum sağlık merkezi kuruluyor ileride hastaneye dönüştürülmek üzere.

Biz bu konular üzerinde çalışma yapıyoruz. Belediyemiz ilçe olduktan sonra daha çok alanda işlerimiz hızlandı. 3 senede çok fazla değişen Dil ovası bir iki sene sonra daha fazla yol kat edecektir. İnsanlarımıza, daha fazla hizmet verecektir.

Hasan GÖÇ VE Hedefi?

Bütün meslektaşlarım gibi mesleğimde tek bu unvanı almak değil, o makamın getireceği gücü, yetkileri kullanarak memleketime hizmet etmek. Tüm Türkiye’de nerede olursa olsun hizmetimizi yapmak ve gerektiği gibi yerine getirmek. Nerede olursak olalım ilk günkü heyecan ve coşku ile görevimizi yürütmek. Mesleğimin en zirvesi en tepesine ulaşmak nihai hedefimizde mümkün olur ise Vali olarak memleketimize hizmet etmek…

Hasan GÖÇ hizmetin daha çok Eğitim kısmında diyebilir miyiz?

Kesinlikle. Hatta olmalısınız. Çünkü bir işin başından başlamak gerekir.  Bu işin başı da eğitim. Zamanla ilerleyeceğiz ve tamamlayacağız…

Neden bu meslek?

Küçük bir ilçe de büyüdük. Ilgaz’da. Babamız memurdu.  Okuldan çıkınca babamızın yanına giderdik. Kaymakamlık ile okulumuz yan yana idi.  Ve babamın memur olması sebebi ile çevresindeki insanlar kaymakam, hâkim, savcı idi. Hep hedefimdi öyle de oldu. Görevimden memnunum. Severek görevimi yürütmekteyim.

Görev dışında uğraşlarınız, ilgilendiğiniz alan?

Çiçekler ile uğraşmayı, ekip biçmeyi çok severim. Görevden geldikten sonra büyük bir zamanımı bahçede geçiririm. En son güllerimiz ile uğraştık. Güzel bir görüntü ve keyifli bir uğraş.

Spor kısmın da ilgilendiğim alan Basketbol idi. İlgimi çeker ve şu an oğlumun da o alanda yetişmesini istediğim spor türü.

Biraz da Çankırı’ya gidelim. Biraz eskilere gidelim ve eski zaman Çankırı’yı sizden dinleyelim…

Eski zaman Çankırı hepimizin özlediği tadı. Hatırlıyorum da o günlerde hep komşulara gidilir akşam sohbetleri yapılır. Komşulara gidilme sebebi de televizyon için. 1976 yılında doruğa verici koymuşlardı. Kışın yığınla yağan karı açmak için ekip yaparlardı, bir defasında babam da gitmişti o karı açmaya. Açsınlar ki televizyon izlensin.   O zamanlar televizyon izlemek sanki evinizde sinema oynatmak gibi bir şeydi. Babam evimize televizyon aldığında aynı durum bizde de olmuştu. Komşular geliyor, toplanılıyor nerede ise her akşam bu keyfi yaşıyorduk. Onun da tadı nerede söyleyeyim, hani toplanıyoruz ya o dört köşe karenin etrafında kimse sıkılmaz, çıt çıkmaz, hizmet edersin, ikram edersin… Sanırım ben gibi bütün yaşıtlarımız da bu tadı en iyi anlayacaklardır.

Gurbetteki Çankırı’nın tanımını yapmanızı istesek?

Çankırı kesinlikle uzak kalamadığım, hemen hemen hiç düşünmeden edemediğim, sorunlarıyla, getiri ve götürüleri ile beynimi n bir köşesine yer eden bir yer. Türkiye’nin dört bir yanını gezip ve memleketimizin belirli yerlerinde görev yapınca, bir takım durumları görünce Çankırı’yı daha iyi anlıyorsunuz.  Çankırı gurbetten göründüğü üzere ilerlemesi gereken bir il konumundadır. Bunun için adımlar atacaktır.

Çankırı halkı, elde ettiği ile kanaat eden, risk almayan, hırslı olmayan bir kesimdir. Biz Çankırılı aileler çocuklarımızı devlet memuru yapmayı hayatlarını garantiye almayı hedefleriz.  Evlatlarımızın girişimlerini pek desteklemeyen bir kesimiz. Onlar için huzurlu bir yaşam isteyen ebeveynleriz.  Biz iyi ve kötü günümüzde beraberiz, sımsıkıyız fakat desteği sanırım az veriyoruz yükselmek isteyen hemşerilerimize.  Çankırı halkı olarak karşımızda ki kişinin iyi mi kötü mü olduğuna bakıyoruz. Bir bütün olarak hemşeri dayanışması yapalım destekleyelim kavramını yerine getirmiyoruz.

Çok apayrı bir soru soralım. Hasan GÖÇ’ÜN unutamadığı ve olmazsa olmaz dediği yemek?

Yemeden duramadığım bıkmadan yediğim tarhana çorbası. Üzerine küpecik peyniri serpiştirip tadına doyum olmaz diyorum…

Başta İstanbul olmak üzere biz Çankırılı gençlere seslenmenizi istesek?

Tüm gençlerin birlikte hareket etmesini bir güç birliği halinde ilerlemesini diliyorum. Biz büyükler eğitim alanında çocuklarımızı iyi yetiştirmeliyiz ve onlara iş alanları yaratmamız gerek. Dünya görüşü birbirine yakın olan bir memleketiz. Gençlerin en büyük fırsatı budur. İş istihdamı sağlandığı sürece gençlerimiz daima ilerleyecektir.

İstanbul’da yaşayan Çankırılılara ve biz hemşerilerinize mesajınız nedir?

Hayallerin sınırı yoktur. Hayallerimizi kurup çaba sarf etmeliyiz, çalışmalıyız, yılmamalıyız. İstanbul’da ki hemşerilerimizi bir fikir ve bir duygu etrafında birleştirmek gerekiyor, burada güçlendirmek gerekiyor. Öncelikle burada güç birliği yapmak gerek ki daha sonra Çankırı adına hedeflere yürümek gerekir. Hedefler koyulmalı ve sonuç alınmaya bakılmalı. Bu güç bir iş, sabır gerektiren bir iş, fakat gerekli olan bir faaliyettir.

Bu sabır ile ilerlemenizi, birlik ve beraberliği hedef almanızı, dayanışmanın en doruk noktasına ulaşılması tek hedef olması gerekmektedir.

Söyleşinin ardından son düşüncelerinizi özetlemenizi istesek?

Siz değerli gençlere çok teşekkür ediyorum. Sizler gibi ufku açık gençler gördükçe bende mutlu oluyor daha bir çalışma azmi hissediyorum. Tüm Çankırı’ya ve Çankırılı hemşerilerime canı gönülden sevgiler ve saygılar diliyorum…

  BU GÜZEL SÖYLEŞİ İÇİN SAYIN KAYMAKAMIMIZ HASAN GÖÇ’E TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYOR. YÜRÜDÜĞÜ YOLDA BAŞARILARININ DEVAMNINI DİLİYORUZ.

ozlemilgazoz@gmail.com

https://twitter.com/#!/ilgazoz

 

https://www.facebook.com/oozdemiroglu

Röportaj: Özlem Ilgaz ÖZDEMİROĞLU
Fotoğraf: Ali KARAABALI, Mustafa YURTTAŞ

 

 

 

YORUM EKLE

banner110

banner109