Hakkı ALTINKAYNAK: Hakkı ALTINKAYNAK 'Halkımızın CHP’ye İhtiyacı Var'

 Hakkı Altınkaynak kimdir?
Cumhuriyet Halk Partisi Ataşehir İlçe Kongresi Başkanını Hakkı ATINKAYNAK olarak belirledi.
CHP Ataşehir’i 2014 seçimlerine götürecek ekibin başkanlığa seçilen Hakkı ALTINKAYNAK’ın özgeçmişi:
 
 1950 Sivas, İmranlı doğumlu, Üsküdar Burhan Felek Lisesi mezunu, 1973 yılından itibaren İstanbul da yaşayan Altınkaynak, evli ve 3 erkek çocuk babası. Türkiye Denizcilik İşletmelerinde 22 yıl memur olarak çalıştı. 1995 yılında işten ayrılarak serbest ticaret ile uğraşmaya başladı.
 
Siyasi hayatı 1976 yılında CHP Üsküdar İlçesine üye olması ile başladı. 1983 yılında üyeliği SHP ile devam etti.
 
  30 yıla yakın CHP Üsküdar Emniyet Mahallesi Temsilciliği, 1998 CHP İstanbul İl Delegeliği, 1999-2001 yılları arası CHP Kurultay Delegeliği, 2010 yılından bu yana da Ataşehir ‘de İstanbul İl delegeliği yaptı. 2. Olağan Kongrede Ataşehir İlçe Başkanlığı görevine seçildi.
 
“Demokrasimiz ve toplumsal yaşamımızın güçlenmesi için Sivil toplum örgütlenmelerinin yaşamsal önemine gönülden inanan bir düşünce içindeyim. Siyasi kimliğimin dışında 12 yıl bölgesel derneklerde başkanlık yaptım” diyen Hakkı ALTINKAYNAK, “İlgi alanım sadece yaşadığımız yer ile sınırlı değil, ülkemizin her bölgesindeki sorun ve gelişmeler toplumsal yaşamımıza etki edeceğine inanıyorum. O nedenle doğup ama sonra terk edip geldiğimiz köylerimizi ve oradaki insanların sorunlarına da eğilmeyi önemli bir sorumluluk olarak gören ve o sorunlara çözümler üretmeye çalışan bir yapıdayım” diye amaç ve hedeflerini özetliyor.
 
ALTINKAYNAK; 1996-2003 yılları arasında Mustafa Kemal Mahallesinde bulunan Boğazören Köyü Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanlığı, 2007-2011 yılları arasında Sivas İmranlı ve Köyleri Kültür Dayanışma Derneklerinin Başkanlığı yaptı.
 


Taze kan CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak zinde güç, nitelikli ve genç yöneticilerden oluşan bir ilçe yönetim ekibi oluştu. Bu kan değişimi Ataşehir’e nasıl yansıyacak? Bunu 2014 seçimlerinde göreceğiz.
Kongre sonrası ziyaret ettiğimiz Başkan Altınkaynak ile yaptığımız söyleşiyi siz Ataşehirliller ve Ataşehirweb takipçileri ile paylaşıyoruz.

 

Recep KENAN / Ataşehirweb
 
Parti Süzgecinden Geçip, Demokratik Ortamdan Geldik

2. Olağan Kongrede seçilip CHP Ataşehir İlçe Başkanı oldunuz Ataşehirweb olarak kutlarız. CHP Ataşehir İlçe Başkanı siz Hakkı Altınkaynak ve yönetiminize Yeni görevinizde başarılar dileriz.

* Recep KENAN / Ataşehirweb: Sayın Hakkı ALTINKAYNAK CHP Ataşehir kongre sürecini değerlendirir misiniz?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin uzun zamandır yaşadığı kongre süreçlerinde tartışılan konu parti içi demokrasi, son 26 – 27 Şubat kurultayında uzun zamandır gerekli olan değişiklik gerçekleşti.
 
   Uzun zamandır tartışılan değişim Tüzük Kurultayında Parti üst kurullarında tartışılarak hayata geçirildi.
Partimizin anayasası olan tüzüğümüzün daha demokratik bir yapıya dönüştüğünü söyleyebiliriz.
 
    Ataşehir’de göreve talip olduğumuz zaman bunun uygulamasını yaparak, demokratik bir yarış olmasını istedik. Karşı çıkanlar olsa da çarşaf liste ile seçime girmek istedik.
   Ataşehir’de parti içi hareketlenmenin gerektiğini düşündük. Halkımızın da bu hususta bir özlemi vardı. Bize teveccüh edip görevi verdiler. Demokratik bir ortamdan geldik. Bundan dolayı biz Ataşehirliler mutluyuz.
 
      Bu şekilde partimizin süzgecinden süzülerek gelmekten dolayı kendimi çok daha rahat hissediyorum. Halkımızın ortak özlemi olan parti içi demokrasi ve barış içinde bundan sonra daha başarılı olacağımıza inanıyorum. Örgütüyle barışık olmayan, parti içinde süzgeçten geçmeyen bir örgüt başarılı olamaz.
 
    Kazanan olan bizler, arkadaşlarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bizden önce arkadaşlarımız yeni kurulan bir ilçeyi hayata geçirmişler, bunu da yerel yönetimde iktidar olarak taçlandırmışlar. Hizmetlerinden dolayı arkadaşlarımıza minnettarız.
 
    Asıl bizim işimiz bundan sonra. Arkadaşlarımızın, örgütümüzün kazandığı yerel yönetimdeki iktidarımızı 2014 yılındaki yerel seçimlerde sürdürmektir. Bunu da başarmak için elimizden geleni yapacağız.


* Ataşehir CHP İlçe Yönetimindeki bu değişikliği Parti tüzüğündeki demokratikleşmenin sonucu olarak yorumlayabilir miyiz?

Bu beklenen bir netice idi. Yıllarca özlemini çektik. Ama tüzük değişikliği de bize bir kolaylık getirdi.
Yolumuzu açtı. O yolda yürüyoruz.
 Parti üst kurumlarımızın uzun ülkemizin gündeminde de yer alan tartışmalar sonucunda oluştu.
Cumhuriyet Halk Partisi kurultaylar partisi diyorlar. CHP demokrasinin yolunu açmak için kurultaylarına devam edecektir. Kurultaylar partimizin süzgecidir.
 
 
* Cumhuriyet Halk Partisindeki tüzük değişikliği sonrası değişim Ataşehir’den başladı denilebilinir mi?

İlk uygulayan olma şansına biz sahip olduk. Ben o açıdan diğer örgütlerimize, kurumlarımıza haksızlık yapmak istemem. Cumhuriyet Halk Partisi bir bütündür. Belki şans, belki biz biraz cesur davrandık ilk başlattık. Ataşehirliler de bunu hak ediyor. Ataşehir örgütü çok kaliteli bir örgüt.
 

Ataşehir Türkiye’nin Bütün Renklerini Barındırıyor

* Ataşehir’in kısa bir değerlendirmesini yaparımsınız?

Evim Ataşehir’de olmasa da 20 senedir Ataşehir’de işim ve çocuklarımın evi var. Ayrıca yine 20 senedir dernek çalışmalarımı Ataşehir’den yürütüyorum. Zamanımın büyük bir kısmı Ataşehir’de geçti. O bakımdan Ataşehir’i çok yakından tanıyorum.

Ataşehir farklı bölgelerimizden işadamlarının, bürokratlarımızın, bilim adamlarımızın, köyden gelen ve geleneklerine sahip çıkıp sürdürenlerin, işçilerin, emeklilerin yoğun olduğu bir ilçe.

Ataşehir’in bir tarafı İstanbul’un modern yüzü, çağdaş kent motiflerini görüyoruz. Nitelikli, Orta, üst gelirli insanların yaşadığı bölge. Öbür tarafta ise hala yıllar önce verilen mücadele ile kazanılan mekanlar, insanların geleneklerini yaşadığı bölge.
Bu bir yerde avantaj çünkü Türkiye’nin mozaiği. Dolayısı ile Ataşehir Türkiye’nin bütün renklerini barındıran bir ilçe.
O açıdan burada çok çalışmamız lazım. Farklı kesimlerle diyaloga ihtiyacımız var. Bunun farkındayız.

Bunu ne ölçüde başaracağımızı ileriki zamanlarda göreceğiz. Biz kimlerle beraber olduğumuzun, nasıl Farklı bölgelerimizden işadamlarının, bürokratlarımızın, bilim adamlarımızın, köyden gelen ve geleneklerine sahip çıkıp sürdürenlerin, işçilerin, emeklilerin yoğun olduğu bir ilçe bir bölgede yaşadığımızın farkındayız.
 

Ülkemizin, Halkımızın CHP’ye İhtiyacı Var

* Ataşehir CHP İlçe Yönetimi ve siz Başkan Hakkı ALTINKAYNAK 2014 Yerel Seçimlerle ilgili programınız nedir?

Bir siyasi parti, bir örgüt yapılacak seçime her zaman hazırlıklı olmak zorunda.
Bu gün burada gördükleriniz değişimin dışarı yansıması.

Örgütümüzdeki görev değişiminden sonraki bu kısa sürede 3 bin civarında partilimiz bizi ziyarete geldi. İlk gün bin 500 civarı, ondan sonraki her gün ortalama 5 yüz civarı partilimiz ziyaret ediyor ilçe merkezimizi. Halkımızdan yoğun bir ilgi var. Bu da şunu gösteriyor; halkımız değişimden yana, halkımız kabuğumuzu kırmamız gerektiğini düşünüyor. Ataşehir’de biz bunu gerçekleştirip kabuğu kırdık zannediyorum.

2014 Yerel Seçimlerine şimdiden hazırız. Arkadaşlarımıza talimatı verdik. Gençlerimiz örgütlendi, Kadın Kollarımız göreve başladı, İlçe Yönetimi olarak görev dağılımı yaptık. Genç dinamik bir ilçe yönetimim var.

Eğitim seviyeleri ortalama % 75 üniversite mezunu nitelikli bir kadro. Avukat, mali müşavir, mimar var, mühendis, doktor, sosyolog, genç ve yaş ortalaması 35 civarında. 21 yaş ile 35 yaş arası ekip arkadaşlarımızın yüzde 70’i.

Ağabeyleri olarak İlçe Başkanları olarak bizim tecrübelerimizle birleşince ortaya iyi bir ekip, verimli bir çalışma çıkacağını düşünüyorum.

Ayrıca yönetim dışında örgütümüz de nitelikli insanlardan oluşuyor. Her biri İlçe Başkanı, İl Genel Meclisi, Belediye Meclisi adayı olabilecek, oralarda görev yapabilecek nitelikte insanlar, öğretmenler, sendikacılar bize düşen bunları harekete geçirmek.

Cumhuriyet Halk Partisine Ülkemizin halkımızın ihtiyacı var. Tek kanatlı kuş uçmaz - uçamaz. AKP iktidarına karşı biz daha çok çalışacağız, demokrasimizi güçlendirerek çalışacağız. Öyle sahte ileri demokrasi söylemleri ile değil çağdaş demokrasiyi yaratmak bizim boyumuzun borcudur, görevimizdir.

İlk hedefimiz 2014 yerel seçimlerinde yerel iktidarımızı güçlendirerek çıkacağız. Daha sonra 2015 genel seçimlerine iktidarın en büyük adayı olarak gideceğiz. Bizim hedefimiz %2 değil iktidar olacak bu oran kaç olursa olsun. Yüzde 35 de olur 50 de CHP buna adaydır ve buna hazırdır. Hiç kimse aldanmasın Cumhuriyet Halk Partisi kılcal damar gibi Türkiye’nin her tarafına işlemiş, cumhuriyeti kuran bir partidir.

 Bir büyük hedefimiz var; 2023’te Cumhuriyetin 100. Yılını CHP daha çağdaş bir Türkiye’yi, daha demokratik Türkiye’yi yaratarak, herkesin özgür olduğu, örgütlenme hakkının sonuna kadar verildiği, sendikaların özgürce konuştuğu, öğrencilerimizin üniversitelerimizin siyasal hayata katıldığı bir Türkiye yaratarak kutlamak bizim boynumuzun borcudur. Bu cumhuriyeti bize emanet edenlere; Mustafa Kemal’e, Uğur Mumcu’ya, Deniz’lere, bu ülke için canını veren bütün aydınlara boynumuzun borcudur.

Biz bunun için 2023’ü hedef seçtik. Bu gün 25 yaşında olan çocuklar 2023’te 36 yaşında olacaklar. Biz onlara hedefi gösterdik 36 yaşında Cumhuriyetin 100. Yılını iktidar olarak kutlayacağız.
 

Türk Milleti Kadirşinastır
 
* Geçmişte düşük oy aldığınız bölgelere yönelik özel bir çalışma düşünüyor musunuz?

Kesinlikle halkın içerisine gireceğiz, orada siyaset yapacağız. Mahalle örgütlenmesinde, sandık bazında da örgütlenmeye gideceğiz.
Türk Milleti kadirşinas bir millettir. Kendisine uzanan hiçbir eli geri çevirmez. Bizim insanımız onurludur da, kendisine ilgi göstermeyenin peşinden gitmez.

Cumhuriyet Halk Partililer olarak biz onlara gideceğiz ve onlardan biri olduğumuzu, işçisine işçi olduğumuzu, memuruna memur olduğumuzu; yani onlardan biri olduğumuzu onlar gibi düşündüğümüzü, yaşadığımızı gösterip ülkemizin sorunlarını anlatacağız.

Ben inanıyorum ki o insanlarda onun bilincindedir, onurlu insanlardır.  Biz onlara konuk olacağız.

Şairimizin söylediği “Ey karı karşı kıyıda oturan gardaş, sen kendi zeytinini kekiğini topla, bende kediminkini ama arada sırada bir birimize konuk olalım. Sen Homeros’u, Pindos’u anlat bana bede sana; Yunus’u, Mevlana’yı anlatayım ” sözündeki gibi bizde o mahallelere konuk olacağız. O insanlar kendi sorunlarını bize anlatacak. Bizde kendi derdimizi, eksiklerimizi onlara anlatacağız.

Özlemimiz bu, ülkemizde üç kanatlı bir demokrasi için Cumhuriyet Halk Partililer olarak biz çok çalışacağız. Biz halkımızı yürekten seviyoruz, hiçbir komplekse kapılmadan seviyoruz. Demokrasi içinde insanları ikna etmeye çalışacağız.
 

Bütün Ataşehirlileri yanımızda görmek isteriz.
 
Ataşehiweb takipçileri ve Ataşehir halkına son olarak ne söylersiniz?

Ataşehir halkın şunu söylemek isteriz: Artık biz varız. Sokakta yürüdüğümüz zaman Ataşehir halkı bizi tanıyabilir, bizim CHP’liler diyecektir. Kadınlarımıza, bunlar bizim çağdaş kadınlarımızdır. Gençerimize, bizim mütevazı, terbiyeli, aydınlık düşünceli gençlerimizdir. Biz yöneticilere, bunlar CHP yöneticileridir deyip benimseyecektir.

Belediye Başkanımızla da, Belediye Meclis üyelerimizle de aynı konuları konuşuyoruz. Belediyemizin insan sıcaklığını anlatan projeleri var. O projelerimizi halkımıza anlatacağız. Halkımızın sorunlarını Belediyemize ileteceğiz. Belediye Başkanımızla da konuştuk sorunlarında belediye ile halkın bağı olacağız. Halk ile belediye arasında sorun çıktığında, tartışma yaşandığında, biz halktan yana tavır alacağız. Belediyeden hizmet talep edeceğiz, eksiklerini tamamlayacağız.

Bütün aydınları, çağdaşları, Cumhuriyetin değerlerini önemseyen, çağdaş Türkiye’yi hayal eden bütün Ataşehirlileri, Partimize üye olsun olmasın Ataşehir Cumhuriyet Halk Partisi olarak yanımızda görmek isteriz.
Bütün çağdaş insanların düşüncelerini, eleştirilerini istiyoruz, bekliyoruz.  Biz Ataşehirlilerin hizmetinde olacağız. Halkımızla birlikte özlediğimiz çağdaş Türkiye’yi kurumları ile nitelikli, eğitimli toplum yaratma, demokrasiyi kendi içerisinde yaşatan bir Cumhuriyet Halk Partisi yaratma koşulu ile her türlü yolculuğa hazırız.