Yunan adalarında villa ucuzluğu!

Yunan adalarında villa ucuzluğu!

Yunan adalarında villa ucuzluğu!
Fiyatlar neredeyse yarı yarıya düştü!

Avrupa’nın zenginlerinin ve Hollywood yıldızlarının mesken tuttuğu Yunan adalarında villa fiyatları, krizden sonra yüzde 45 geriledi.

Krizle boğuşan, her gün sokaklarında eylemlerin sürdüğü Yunanistan’da adalardaki lüks villaların fiyatlarının yüzde 45 gerilediği ortaya çıktı. Bloomberg haber ajansının bildirdiğine göre Atina merkezli emlak  firması PloumisSotiropoulos’un satışa çıkardığı Mikonos Adası’nda kaba inşaatı bitmiş  bir villanın fiyatı 2.5 milyon euro’dan 2 milyon euro’ya inmiş durumda. Yine aynı şirketin portföyünde bulunan Korfu adasındaki üç odalı bir başka villanın fiyatı ise 1.4 milyon euro’dan 750 bin euro’ya gerilemiş durumda. Milliyet'te yer alan habere göre, emlak şirketleri, fiyatlardaki bu  büyük gerilemeye rağmen alıcı bulmakta zorlandıklarından şikayet ediyor.

Tom Hanks'in de burada evi var

Yunan adalarında villa satışına aracılık eden Prestige Property Group çalışanı Mike Braunholtz, “Şu aralar (Yunan adaları) yatırım yapmak için ürkütücü yerler. Ekonomik görünüm toparlanana kadar işler düzelmez” dedi.
Avrupa’nın büyük zenginleri ve Hollywood yıldızları Yunan adalarına özellikle ilgi gösteriyordu. Oscar ödüllü film yıldızı Tom Hanks’in de Antiparos adasında bir villa sahibi olduğu biliniyor.

İspanya ve Portekiz etkilenmedi

Yunan hükümetinin kemer sıkma programı kapsamında lüks gayrimenkullere getirdiği yeni vergiler de alıcı çıkmasını engelliyor. Yunanistan gibi borç sıkıntısı yaşayan Güney Avrupa ülkelerinde yazlık ev fiyatları daha az etkilenmiş durumda. İspanya’da fiyatlar 2008’deki zirvesine kıyasla yüzde 8-10 düşerken Portekiz’de neredeyse hiç değişmedi.

İtalya'da fiyatlar artıyor

İtalya’da ise özellikle Venedik, Milano ve Floransa gibi kentlerde fiyatlar artıyor. Yunanlı zenginlerin hükümetin getirdiği yüksek vergilerden kaçma çabaları ise diğer Avrupa ülkelerine yarıyor. Knight Frank adlı kuruluşun bildirdiğine göre nisan ayında Londra’da gerçekleşen ve değeri 2 milyon sterlinden yüksek gayrimenkul alımlarının yüzde 6’sını Yunanlılar gerçekleştirdi. 2009 yılının aynı döneminde Yunanlıların alımlarının oranı bunun yarısı kadardı.

ATEbank için yetki

Ziraat Bankası’nın da satın almak için yakın takibe aldığı Yunan bankası ATEbank’ın kamunun elindeki hisselerinin satışı için üç bankaya yetki verilmek üzere olduğu belirtildi. Yunan To Vima gazetesi Yunanistan’da yönetimin elindeki ATEbank ve Postbank hisselerinin satışı için Deutsche Bank, Credit Suisse ve Morgan Stanley’e yetki vereceğini yazdı. İki bankanın hisseleri için bir başka Yunan bankası olan Piraeus Bank,  701 milyon euro teklif etmişti.


htekonomi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER