Uçuşlar ne zaman başlayacak? İşte Pegasus ve THY'nın açıklaması

Koronavirüsten dolayı uçuşların minimuma indirilmesinden sonra vatandaşlar tarafından merakla beklenen uçuş tarihleri de açıklanmaya başladı.

Uçuşlar ne zaman başlayacak? İşte Pegasus ve THY'nın açıklaması
 Uçuşlar ne zaman başlayacak? İşte Pegasus ve THY'nın açıklaması

Koronavirüsten dolayı uçuşların minimuma indirilmesinden sonra vatandaşlar tarafından merakla beklenen uçuş tarihleri de açıklanmaya başladı.


İşte uçuşların normalleşme sürecine dair detaylar...
Uçuşlar uzun süredir çok kısıtlı olarak yapılıyor ve yeniden ne zaman düzene gireceği büyük merak konusu. Koronavirüsten dolayı iç ve dış hat seferlerini durduran Türk Hava Yolları (THY), uçuş yasağının sonlanması sonrasına yönelik uçuş taslağı hazırladı. Hazırlanan taslağa göre, Haziran ayında yurt içinde tüm havaalanlarına uçuşlar planlanırken yurt dışında ise 19 ülkeye haftalık 75 frekans uçuş planlandı. Pegasus ise yaptığı açıklamada, Mayıs ayı sonunda iç hatlarda uçuşlara başlamayı planladıklarını söyleyerek, dış hatlarda ise 43 ülkede de benzer standartların sağlanması yönünde uluslararası boyutta görüşmelerinin sürdüğünü ifade etti.

UÇUŞLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Koronavirüs salgını nedeniyle iç hat uçuşlarını 20 Mayıs, dış hat uçuşlarını ise 28 Mayıs'a kadar durduran THY, yasakların sonlandırılması sonrasına yönelik yeni bir uçuş planı hazırladı.

Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan planlamaya göre, Haziran ayında tüm iç hat uçuşlarını başlatmayı düşünen THY, dış hat uçuşlarını ise kademeli olarak gerçekleştirmeye başlayacak.

Yasağın ardından ilk etapta uçuşların yüzde 60'ının icra edileceği planlanıyor.

Pegasus ise Mayıs ayı sonunda iç hatlarda uçuşlara başlamayı planladıklarını söyleyerek, dış hatlarda ise 43 ülkede de benzer standartların sağlanması yönünde uluslararası boyutta görüşmelerinin sürdüğünü açıkladı.

HANGİ ÜLKELERE SEFER DÜZENLENECEK?
Üç aylık düzenlenen uçuş planlamasına göre, Haziran ayında yurt dışına 19 ülkeye 23 noktada haftalık 75 frekans uçuş gerçekleştirilecek. Bu noktalar Kanada Toronto, Kazakistan Almatı, Afganistan Kabil, Japonya Tokyo, Çin Şanghay, Güney Kore Seul, Singapur, Danimarka Kopenhag, İsveç Stockholm, Norveç Oslo, Almanya'da Frankfurt, Berlin, Düsseldorf ve Münih, Avusturya Viyana, Hollanda Amsterdam, Belçika Brüksel, Beyaz Rusya Minsk, Gürcistan Tiflis, Lübnan Beyrut, Kuveyt ve İsrail Tel-Aviv seferlerini icra etmeyi planlıyor.

UÇUŞLAR KADEMELİ BAŞLAYACAK
Haziran ayında yurt dışı uçuşlarına başlamayı planlayan Türk Hava Yolları Temmuz ve Ağustos ayında ise uçuşlarını arttıracak. Yapılan planlamaya göre THY Temmuz ayında 74 ülke ve 103 noktaya haftalık 572 frekans, Ağustos ayında ise 98 ülke 160 noktaya 937 frekans uçuş yapmayı planladı. Böylelikle uçuşlar üç aylık dönemde kademeli olarak arttırılacak.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER