Türk katilinin heykeli kaldırıldı

Türk katilinin heykeli kaldırıldı

Türk katilinin heykeli kaldırıldı
Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi bölgesinde yerel makamlar, Anadolu'da katliam yapan Ermeni General Andranik Ozanyan’ın anıtını kaldırdı.

Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi bölgesinde yerel makamlar, Anadolu'da katliam yapan Ermeni General Andranik Ozanyan’ın anıtını kaldırdı. Ozanyan, Birinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye topraklarında isyan çıkartarak binlerce sivil insanı katletmişti.

Soçi’nin Volkonka köyünde Ermeni toplumun katkıları ile yapılan anıt, Rusya Ermeniler Birliği yerel teşkilat Başkanı Graç Makeyan’ın girişimiyle kaldırıldı. Ermeni basınına göre, Soçi kent yönetimi Türk ve Azeri yetkililere daha önce verdiği sözü tutarak anıtın sökülmesini istedi.

Rusya’da yayın yapan Erkramas gazetesi, “Kremlin’in baskısı altında kalan Rusya Ermeniler Birliği Merkezi Yönetimi de anıtın kaldırılması için baskı yaptı” diye iddialarda bulundu. Ermeni basını anıtın Soçi-2014 Kış Olimpiyatları çerçevesinde bölgede faaliyet gösteren çok sayıdaki Türk inşaat şirketinin çalışmalarını olumsuz etkileyeceği vurgusu yaptı. Ermeni toplumunun buna sert bir şekilde tepki gösterdiği dile getirilirken, Rusya Cavaheti Diyasporası adlı Ermeni teşkilatı da gelişmeyi kınayarak, tüm Ermeni sivil toplum örgütlerini göreve davet etti. Andranik anıtını Ermenistan Halk Ressamı ve mimarı Marat Minasyan tarafından inşa etmişti. Ermeniler Andranik’i sözde “ulusal kahraman” olarak nitelendiriyor. 1927’te Amerika’da ölen Andranik 1928’te Fransa’ya getirilerek toprağa verilmişti. Mezarı Erivan’a taşınan Andranik için Erivan’da da bir heykel dikildi. Andranik 1865'te Şebinkarahisar'da (Trabzon) doğdu. İstanbul’da Ermeni Hınçak komitesine katıldı. Bir polis şefini öldürerek Batum’a kaçtı. Hınçak grubundan uzaklaşarak, aşırı ırkçı Ermeni Devrimci Federasyonu'na (Taşnak Partisi) katıldı. Rusya’ya kaçarak Türkiye’deki Ermeni kökenli vatandaşların ayaklanması ve gerekli silahların alınması için görüşmeler yaptı. 1901’te Türk topraklarında silahlı isyan çıkardı. Bu isyanda Osmanlıyı parçalamak isteyen Batılı ülkelerin desteğini aldı. Birinci Dünya Savaşı’nın ilk günlerinde Andranik Bulgaristan'dan Tiflis'e döndü.

12 Ağustos 1914'te Rus Kafkasya Ordusu yetkilileriyle görüşerek ilk Ermeni çetesini örgütlemekle görevlendirildi. Mart 1915'te Van'da başlatılan isyanı destekledi. Ocak 1916'da Çar ordusuyla birlikte Bitlis'e girdi. Kenti yaktı ve sivil halktan çok sayıda kişiyi öldürttü. Bu nedenle Rus Divan-ı Harbinde yargılanıp tutuklandı ise daha sonra rütbesi iade edildi. 1917'de Rusya İmparatorluğu yıkılınca Anadolu'daki Rus birlikleri dağılmaya başladı. Bu durumda Ermeni çetelerin kapasitesinden yararlanan Kafkasya cephesi komutanı Lebedenski Ocak 1918’de Andranik'i tuğgeneral ilan etti.
turkish_journal

ÜLKELER TARİHİ RUSYA TARİHİ RUSYANIN GEZİLECEK YERLERİ


THY UCUZ UÇAK BİLETİ, VİZE İŞLEMLERİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER