THY vizesiz Rusya için kalkışa geçti Rusya neredeyse "iç hat" haline geliyor

THY vizesiz Rusya için kalkışa geçti Rusya neredeyse "iç hat" haline geliyor

THY vizesiz Rusya için kalkışa geçti Rusya neredeyse
Son yıllarda hızlı yükselişi baş döndüren Türk Hava Yolları, Rusya’yı neredeyse “iç hat” haline getiriyor. Alınan son kararla, bu ay sonudan itibaren İstanbul-Moskova hattında yaptığı günlük direkt sefer sayısı 4’den 5’e çıkarılıyor. Bu uygulama, şimdilik haftada 3 gün yapılacak. Ankara’ya 3 olan sefer sayısı da 5'e yükselecek. THY Rusya Müdürü Mefal Deribaş, “Havaalanlarının kapasitesi uygun olsa daha fazla uçmak isterdik. Çünkü doluluk oranımız yüzde 75’in atına düşmüyor” dedi.

TürkRus.com’daki habere göre, Mefail Deribaş, iki ülke arasında vizelerin kaldırılacağı, yeni turizm sezonunun başlayacağı ilkbahara yeni hamlelerle gireceklerini söyledi. Deribaş’ın verdiği bilgiye göre, THY haftanın 3 günü Moskova Şeremetyevo ile İstanbul Atatürk Havalimanı arasında günde 5 sefer yapacak. Şu an bu havaalanından günde 3 sefer yapılıyor.

Yeni hamleler bununla da kalmayacak. Halen haftada 3 kez yapılan Ankara-Moskova uçuşları da 5 güne çıkacak. Antalya’ya kış dönemi haftada 3 kez yapılan uçuşlar, baharla birlikte haftanın 7 günü yapılacak.

Deribaş, şu an haftada Moskova’dan Atatürk Havalimanı’na 21, Sabiha Gökçen’e 4, Ankara’ya 3, Antalya’ya 3 sefer yapıldığını, yeni planlama ile Atatürk Havalimanı’na 24, Sabiha Gökçen’e 4, Ankara’ya 5, Antalya’ya 7 sefer yapılacağını açıkladı.

Deribaş, “Doluluk oranımız yüzde 75’in altına düşmüyor. Yüzde 70-80 civarında Rusya vatandaşı yolcumuz var. Ruslar da artık THY’yi neredeyse milli havayolu gibi benimsediler ve çok memnunlar” dedi.

2005’e kadar sadece Moskova’ya sefer yapan THY, 2009 sonunda 600 bin yolcuya ulaşmış durumda. Moskova ile birlikte Rusya’da 7 noktaya yapılan direkt uçuşlarda 400 bin yolu Moskova’ya, 200 bin yolcu diğer şehirlere taşındı. THY Müdürü Deribaş, Rusya’da bir havayolu şirketi satın alma girişimlerinin de devam ettiğini, bunun tamamlanması durumunda THY’nin Rusya’da neredeyse “iç hat” seferleri yapan bir şirket durumuna geleceğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER