Tek tip'ten bedelli askerlik çıktı

Tek tip'ten bedelli askerlik çıktı

Tek tip'ten bedelli askerlik çıktı
Tek tip'ten bedelli askerlik çıktı

Genelkurmay Başkanlığı'nın tek tip askerlik çalışmasına karşın, hükümet, yeni bir askerlik süresiyle ilgili çalışma yapıyor.


Hükümet, askerlik süresinin zorunlu olarak 9 ay, kısa dönem olarak 4 aya indirilmesini öngören bir çalışma başlattı.

Çalışma hayata geçerse silah altında bulunan askerlerin erken terhis olma ihtimali bulunuyor. Terhislerle doğması beklenen 250 bin kişilik açığın bedelli askerlik formülüyle giderilmesi görüşü ağırlık kazanmış durumda.

Yeni Şafak gazetesi bedelli bombasını "Bedelli askerlik tek tipin içinde başlığıyla okurlarına duyurdu. Gazetede yer alan habere göre hükümet, bedelli bekleyenleri sevindirecek formül üzerinde çalışıyor.

9 VE 4 AY

Gazetenin haberine göre bu çalışmada, şu anda yürürlükte olan okuma yazma bilmeyen kişiler ile lise mezunu veya iki yıllık yüksekokul mezunlarına kadar olanlar 15 aylık zorunlu askerlik süresi 9 aya indirilecek. 4 yıllık üniversite mezunu olan kısa dönem er-erbaş olarak askerlik yapanların süresinin de 6 aydan 4 aya indirilmesi planlanıyor. Hükümetin çalışmasında da yedeksubaylık bulunmuyor. Ancak üniversite mezunları için kısa dönem uygulama hakkı devam edecek.

ÇELİK: HAKKANİYETE UYMAZ

Konuyla iligili açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Genelkurmay başkanlığının yaptığı tek tip çalışmasının hakkaniyete uymadığını, iki üniversite bitirip doktora yapan biriyle ilkokul mezunlarının aynı şekilde askerlik yapmasının doğru olmadığını dile getirdi. Bu nedenle hükümetin askerlik süresiyle ilgili yeni bir çalışma yaptığını belirten Çelik, bu çalışmanın genelkurmayın yaptığı çalışmadan münferit olduğu ve yeni bir süre ve şekli kapsadığını da söyledi.

AÇIK BEDELLİ İLE KARŞILANACAK

Hükümetin yaptığı çalışma hayata geçerse de silah altında bulunan askerlerin faydalanıp faydalanmaması da ayrı bir tartışma konusu olarak ortaya çıkıyor. Askerlik süresinin zorunlu olarak 9 ay, kısa dönem olarak 4 aya indirilmesini öngören hükümet çalışması gerçekleşirse, genelkurmay başkanlığının silah altındakilerin bu çalışmadan faydalanmasını istemeyeceği belirtildi.  Buna rağmen Hükümetin erken terhislerle doğması beklenen 250 bin kişilik açığın da bedelli askerlik ile kapatılması yönünde görüş hakim. Böylece Erdoğan'ın halkoylaması mitinglerinde söz verdiği bedelli askerlik beklentisi içinde olanlara karşı da bu sözü yerine getirmesi imkanı da sağlanmış olacak. 2 ya da 3 celp halinde bedelli olarak askere alınacak yükümlüler, asker açığını da kapamış olacak. Bedelli askerlik bekleyenlerin sayısı da 200 bin civarında olduğu hesap ediliyor.

Kaynak : //www.internethaber.com


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER