Servisçi öğrencileri bırakıp kaçtı.

Servisçi firarda! Ehliyetsiz sürücü öğrencileri bırakıp kaçtı.

Servisçi öğrencileri bırakıp kaçtı.
Servisçi öğrencileri bırakıp kaçtı.

Servisçi firarda! Ehliyetsiz sürücü öğrencileri bırakıp kaçtı.

Yeni eğitim yılının başlamasıyla İstanbul’un birçok noktasında okul servisleri denetlendi.

Zincirlikuyu’daki denetimlerde bir servis şoförünün ehliyetsiz olduğu anlaşıldı. Para cezası kesilen şoför, aracı ve içerisindeki öğrencileri denetim noktasında bırakarak kaçtı. Öğrenciler başka bir servis aracına bindirilerek okullarına gönderildi. Ehliyetsiz sürücü Yıldırım Şen, “Lütfen beni çekmeyin. Patron görmesin. İşten kovar” dedi.
2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasıyla beraber yüzlerce okul servisi trafiğe çıktı. İstanbul’da da 20 bin okul taşıtı yollardaydı. İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, saat 07.00 sıralarından itibaren şehrin birçok noktasında okul servislerine yönelik trafik denetimi yaptı. Kontrol noktalarından biri de Zincirlikuyu oldu. Polis ekipleri servis araçlarındaki ‘Dur’ ve ‘Okul Taşıtı’ levhalı ikaz ışıklarını, emniyet kemerlerini, aracın genel görünüşünü, muayene belgelerini, ehliyet, ceza puanlarıyla ilgili evrakları ve sürücülerin evraklarını denetledi. Polis ekipleri yaklaşık 100 servis aracını denetime aldı. 12 servis aracına cezai işlem uygulandı. Aracın arkasındaki ‘Dur’ ikaz ışığı çalışmayan servis sürücüsü Hakkı Yıldırım, “Denetimler yerinde ve devam etmeli. Benim aracımın ikaz lambası çalışmıyormuş. Bozulduğunu bilmiyordum. Araçta kemerler mevcut, muayeneler tam. Ancak ikaz lambamı yaptıracağım” dedi. Sürücü Yıldırım’a 235 lira para cezası kesildi.


CEZADAN SONRA KAYIPLARA KARIŞTI
Zincirlikuyu’da servis araçlarına yönelik denetimler sırasında ilginç anlar yaşandı. Durdurulan bir özel okul servisindeki sürücü, rehber ve öğrencilerin kemerleri takılı, ikaz lambaları ise çalışıyordu. Araç uygulama noktasında örnek bir servis aracı olarak gösterildi. Ancak sürücüsü Yıldırım Şen’in kimlik bilgileri incelediğinde gerçek ortaya çıktı. Trafik ekiplerinin denetleme sırasında durdurdukları servis sürücüsü Şen’in bilgisayar kontrolünde hiç ehliyetinin olmadığı anlaşıldı. Araç, içerisindeki minik öğrencilerle birlikte bekletildi. 2 bin 18 lira para cezası kesilen Şen yaptığı açıklamada, “Lütfen beni çekmeyin. Patron görmesin. İşten kovar” dedi.

Polislerin servis minibüsünü bağladığı Şen, ceza kesilmesinin ardından önce aracının yanına gitti. Burada bir süre duran ve sigara içen Şen, aracın etrafında tur atmaya başladı. Şen, daha sonra aracın arkasından uzaklaşarak kayıplara karıştı.


ÖĞRENCİLER BİR SAAT BEKLEDİ
Öğrenci servisindeki rehber ise Yıldırım Şen’in kendilerini bırakarak gitmesine tepki gösterdi. Okul servisinde rehberlik yapan kadın, “İki hafta önce bizim şirkette işe başladı. İşe girerken ehliyetini kaybettiğini söylemiş. Ehliyetinin bir fotokopisiyle diğer belgelerini şirkete verip işe başlamış. Biz ehliyeti olduğunu biliyorduk. Şimdi polisler hiç ehliyeti olmadığını söyledi. Şok oldum. Yıldırım beyin değişik tavırları vardı. İlgisiz, dalgın bir kişiydi. Bu durumu şirkete iletmiştim. Şimdi de bizi bırakıp gitti. Öğrencilerle ortada kaldık” diye konuştu.
Kaynak///www.hurriyet.com.tr

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER