Sahile tehlikeli iniş yapan helikoptere soruşturma

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bulunan butik otele müşteri taşıyan helikopterin işletme ve pilotuna soruşturma başlatıldı.

Sahile tehlikeli iniş yapan helikoptere soruşturma

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bulunan butik otele müşteri taşıyan helikopterin işletme ve pilotuna soruşturma başlatıldı.
Muğla'nın Marmaris ilçesinde bulunan butik otele müşteri taşıyan helikopterin güneşlenenler ve denize girenlerin arasında sahile tehlikeli inişi tepki çekerken Ulaştırma Bakanlığı’nın soruşturma başlattığı bildirildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de ilgili işletme ve pilottan açıklama isteyecek
Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Kumlubük koyuna inen helikopter sahilde güneşlenenler ve denize girenler için tehlike yarattı.

Bereket Enerji Üretim AŞ’ye kayıtlı helikopterin İzmirli tekstil makinesi üreticisi iki işadamını taşıdığı öğrenildi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlara göre helikopterin bölgedeki bir butik otele bu şekilde misafir taşıdığı görüldü.
 

SHGM DE HAREKETE GEÇTİ
SHGM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Müdürlükçe yapılan incelemede, söz konusu hava aracının uçuş planında iniş noktası olarak belirtilen koordinatın, plaj bölgesine yaklaşık 9,5 kilometre mesafede bulunduğu tespit edildi.

Bu bağlamda tanımsız alanlara iniş/kalkış yapılmasının, işletme ve pilotun sorumluluğunda bulunmakla birlikte söz konusu olayın özelinde uçuş planında belirtilen koordinatla iniş yapılan alan arasındaki farkın açıklanması amacıyla ilgili işletme ve pilottan açıklama talep edilecek.

Bu açıklamalar, eldeki veriler, Pilot Lisansı Yönetmeliği ve Amatör Havacılık Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında komisyon kurularak gerekli değerlendirme yapılacak.

Değerlendirme kapsamında gerekli görülmesi halinde işletme ve pilot nezdinde idari işlem tesis edilecek.
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER