Özal suikastinin sırrı çözüldü! Bir dönemin kara kutusu olarak da bilinen Sabri Yirmibeşoğlu'nun adı Özal'a yönelik suikast olayında adı geçti.

Özal suikastinin sırrı çözüldü! Bir dönemin kara kutusu olarak da bilinen Sabri Yirmibeşoğlu'nun adı Özal'a yönelik suikast olayında adı geçti.

Özal suikastinin sırrı çözüldü!  Bir dönemin kara kutusu olarak da bilinen Sabri Yirmibeşoğlu'nun adı Özal'a yönelik suikast olayında adı geçti.
Özal suikastinin sırrı çözüldü!

Bir dönemin kara kutusu olarak da bilinen Sabri Yirmibeşoğlu'nun adı Özal'a yönelik suikast olayında adı geçti.

Korkut Özal'ın 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'la ilgili "Ergenekon öldürdü" iddiasının ardından oğul Ahmet Özal da babasına 22 yıl önce yapılan suikast girişiminin ardında dönemin MGK Genel Sekreteri Sabri Yirmibeşoğlu'nun olduğunu iddia etti.

Ahmet Özal "Babam ülke karışmasın" diye suikastin ardındaki isimleri açıklamadı. Bu isimlerin hepsi Emniyet ve MİT'in arşivlerinde var. Arşivler açılsın" çağrısı yaptı.

Ahmet Özal Habertürk'e şok iddialarda bulundu. Tülay Şubatlı'ya çarpıcı açıklamalarda bulunan Özal, Yirmibeşoğlu'nun aynı zamanda eski JİTEM Başkanı olduğunu savundu.

OLAYIN ÜZERİNE GİTME

Soruşturmayı yürüten Savcı Uğur Tönük ile yıllar önce görüştüğünü belirten Özal, Yirmibeşoğlu Paşa'nın kendisine bu konunun üzerine fazla gitme dediğini söyledi.

Eski Özel Harp Dairesi Başkanı emekli orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu Haziran 1988'de meydana gelen suikastin ardından soruşurmayı engellediği iddia edilmişti. Aynı yıl MGK Genel Sekreteri olan Yirmibeşoğlu 1 yıl sonra Özal tarafından emekli edilmişti.

Yirmibeşoğlu'nun 6-7 Eylül 1955'te yaşanan Rumların ev ve işyerlerinin yağmalandığı, 16 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarda da adı geçti. Gazeteci Fatih Güllapoğlu, "Tanksız topsuz harekat" adlı kitabında, Özel Harpçi, Sabri Yirmibeşoğlu'nun görüşlerine yer verdi.

6-7 EYLÜL OLAYLARI

Kitapta röportajın bir yerinde Yirmibeşoğlu'nun "6-7 Eylül de bir Özel Harp işidir ve muhteşem bir örgütlenmeydi. Amacına da ulaştı. Sorarım size? Bu muhteşem bir örgütlenme değil miydi?" sözleri büyük yankı uyandırdı. Ancak Yirmibeşoğlu kitapta kendisine ait olan sözleri inkar etti.

internet haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER