OTOBANLARDA PARALI GEÇİŞ 1 TEMMUZDA SONA ERDİ

OTOBANLARDA PARALI GEÇİŞ 1 TEMMUZDA SONA ERDİ

OTOBANLARDA PARALI GEÇİŞ 1 TEMMUZDA SONA ERDİ
Trafik yoğunluğu ve gaz salınımını azaltmak için artık geçişler sadece KGS ve OGS ile yapılacak

Trafikteki yoğunluğu ve salınan egzoz gazı ile oluşan hava kirliliğini azaltmak amacıyla otoyollardaki nakit ödeme sistemi, bu geceden itibaren tamamen kaldırıldı. Tüm geçişler OGS ve KGS ile yapılacak.

Uygulama, saat 24.00'dan itibaren başladı. Uygulamadan haberi olmayan bazı sürücüler, gece yarısından sonra gişelerin önünde beklemek zorunda kaldı.

Sürücüler, gişelerdeki OGS ve KGS satış noktalarına başvurarak geçiş yapabildi. Sürücüler, uygulamanın yeterince duyurulmadığını ileri sürdü. Gece yarısından önce otoyola giriş yapan sürücüler için ise çıkış noktalarındaki nakit gişeleri, saat 08.00’a kadar açık kalacak. Bu saatten sonra bu gişeler de kapatılacak. Gişe görevlileri ise OGS ve KGS satış noktalarında görevlendirilecek. Karayollarınca yapılan TCK-KGS kart satış ve dolum işlemleri, İstanbul-Çamlıca, Ankara-Akıncılar istasyonları ile bağlantı yollarındaki gişe alanlarında yapılacak.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Köprü ve otoyol geçiş ücretlerinde, sürücülerin zaman kaybını önlemek, trafikte akışı sağlayarak kuyrukları en aza indirmek, gişelerdeki ‘dur-kalk'lara son vermek, araçlardan çevreye salınan egzoz gazı ve hava kirliliğini azaltmak, akaryakıt tüketiminde tasarruf sağlayarak ekonomik kayıpların önüne geçmek amacıyla OGS kullanıcılarına uygulanan yüzde 20 indirimden, 1 Temmuz’dan itibaren kamyon ve TIR gibi ağır vasıtalar da yararlanacak” denildi.
Kaynak Sürücülerin köprü ve otoyol geçişlerinde paralı nakit geçişi 1 Temmuz 2010 tarihi itibariyle kaldırıldı. OGS ve KGS'si bulunmayan ve uygulamadan habersiz olan sürücüler, gişelerde beklemek zorunda kaldı.

Karayolları Genel Müdürlüğü, otoyol ve köprü geçişlerinde 1 Temmuz 2010 tarihinden geçerli olmak üzere paralı geçişi kaldırdı. Köprü ve otoyol geçişlerinde sürücülerin zaman kaybını önlemek, trafikte akışı sağlamak ve kuyrukları azaltmak amacıyla geçişler sadece OGS ve KGS ile yapılacak. Uygulama bu gece saat 00.00'dan itibaren geçerli olacak.

Uygulamadan haberi olmayan bazı sürücüler, gece yarısından sonra gişelerin önünde beklemek zorunda kaldı.

Sürücüler, gişelerdeki OGS ve KGS satış noktalarına başvurarak geçiş yapabildi. Gişelerde beklemek zorunda kalan sürücüler, uygulamanın yeterince duyurulmadığını iddia ederek yetkililere tepki gösterdi. Gece yarısından önce otoyola giriş yapan sürücüler için ise çıkış noktalarındaki nakit gişeleri sabah saat 08.00'a kadar açık kalacak. Bu saatten sonra bu gişeler de kapatılacak. Gişe görevlileri ise OGS ve KGS satış noktalarında görevlendirilecek.

Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bugün itibariyle toplam 7 milyon 100 bin OGS ve KGS abonesi bulunuyor. OGS kullanıcılarına uygulanan yüzde 20 indirimden, 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren kamyon, TIR gibi ağır vasıtalar da yararlanacak.

OGS abone işlemleri için; Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank ve Garanti Bankası, KGS hizmetleri için ise bunlara ilave olarak Halk Bankası ve Bank Asya tarafından hizmet veriliyor. OGS veya KGS abonesi olmayan otoyol kullanıcılarının gişelerde yaşanması muhtemel sıkışıklıkta mağdur olmamaları için ilgili bankalara müracaat ederek OGS veya KGS abonesi olmaları gerekiyor.

YOL MESAFESİNİN 10 KATI PARA CEZASI

OGS veya KGS abonesi olmadan otoyolu kullanan sürücüler, kullandıkları otoyolun en uzak mesafe ücreti ile birlikte 10 katı idari para cezası ödeyecek. Kaçak geçiş yapılan tarihten itibaren 10 gün içinde OGS veya Kredili KGS abonesi olmaları halinde bu cezaları iptal edilecek.

Karayollarınca yapılan TCK-KGS kart satış ve dolum işlemleri, İstanbul Çamlıca-Ankara Akıncılar istasyonları ile trafiği yoğun bağlantı yollarındaki gişe alanlarında yapılacak. Nakit KGS'li kartlarda nakdin bitmesi nedeniyle sürücünün mağdur olmaması için, kredi kartıyla irtibatlı kredili KGS kartının kullanılması tavsiye ediliyor.

(kaynak www.milliyet.com.tr)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER