Muhterem Nur hayatını kaybetti

Arabesk müziğin efsane ismi Müslüm Gürses'in eşi Muhterem Nur böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Muhterem Nur hayatını kaybetti
 Muhterem Nur hayatını kaybetti

Arabesk müziğin efsane ismi Müslüm Gürses'in eşi Muhterem Nur böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Arabesk müziğin efsane ismi Baba lakaplı Müslüm Gürses'in eşi Muhterem Nur, uzun süredir tedavi gördüğü hastanede doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı ve hayatını kaybetti. 

Muhterem Nur, gerçek adı Aysel Kısa Akbaş, Türk sinema oyuncusu ve şarkıcı. 31 Aralık 1932 doğumlu Muhterem Nur, Müslüm Gürses ile 1986 yılında evlenmişti.

MÜSLÜM GÜRSES 'TEN 7 YIL SONRA

Büyük sanatçı Müslüm Gürese, 2013 yılında yaşamını yitirmişti. Muhterem Nur, 3 Mart 2013 'da İstanbul 'da hayata gözlerini yuman Müslüm Gürses 'ten 7 yıl sonra yaşamını yitirdi. 

Müslüm Gürses 'in hayatını konu alan Müslüm filmi geçtiğimiz yıl vizyona girmişti. 

MUHTEREM NUR KİMDİR

Gerçek adı Aysel Kısa Akbaş olan Muhterem Nur, 1932 yılında Makedonya'nın Manastır şehrinde dünyaya geldi. 16 yaşındaki annesini doğum esnasında kaybetti, babasını hiç tanımadı. "Anne" dediği teyzesi tarafından büyütüldü. Çok küçük yaşlarında ailesinin geri kalanıyla Türkiye'ye göç etti..

Yeni nüfus cüzdanıyla adı Aysel Muhterem, soyadı da Kısa oldu. Çocukluğu İstanbul - Eyüp'te geçti. Uzun yıllar fabrika işçisi olarak çalıştı.Sinemaya o günlerde tesadüfen tanıştığı ünlü ses sanatçısı ve aynı zamanda dönemin en büyük film yapımcısı Halk Film'inde ortağı olan Suzan Yakar Rutkay'ın desteğiyle 1950 yılında "Yıldızlar Revüsü" filminde figüran olarak oynayarak sinema hayatına başladı.

Fabrikadaki işinden ayrılıp günde 5 lira ücretle filmlerde figüranlık yapmaya başladı. Yıldızı parlayıncaya kadar da 20'nin üzerinde filmde küçük roller oynadı. Asıl ününü ise Üç Arkadaş filmiyle yakaladı.Kısa sürede başrollere yükselerek bir çok film çevirmesineşın, dönem oyunculuğuna bağlı kalması nedeniyle iş yapamaz olan sanatçı, şöhretini de yavaş yavaş kaybetmeye başladı.

Maddi sıkıntıları da artık başa çıkamayacağı boyuta ulaşmıştı. Sonunda ödeyemediği borçları yüzünden 1967 yılının Mart ayında 10 gün hapis yattı. İlk evliliğini 1961 yılında gazeteci-aktör Işın Kaan Köseoğlu ile yaptı, bu evlilik 1963 yılında boşanma ile sona erdi.

1965 yılından itibaren sinema çalışmalarını azaltarak dansöz olarak sahneye çıkmaya başladı. 1967'de şarkıcı olarak sahneye çıkmaya başladı. 1970 yıllarda daha çok küçük gazinolarda ve turne ekiplerinde şarkıcı olarak çalışan Muhterem Nur, tekrar sinemaya dönerek aralıklı yıllarla 2002'ye kadar sinemada yer aldı. 


İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER