Milyonlara kısa askerlik müjdesi

Milyonlara kısa askerlik müjdesi

Milyonlara kısa askerlik müjdesi
Milyonlara kısa askerlik müjdesi

Tüm askerler dokuz ay aynı karavanadan yiyecek. Asker ihtiyacı karşılanırsa, bedelliye izin çıkacak.

Yeni tek tip askerlik uygulaması herkesin eşit süre askerlik yapmasını öngörüyor. Her asker 45 gün silah eğitimi alacak.

Tek tip askerlik için geri sayım başladı. Koşaner'in gündeme getirdiği sistem askerlik açığını kapatacak. Bu sayede Genelkurmay'ın bedelli isteyenlere karşı sunduğu gerekçe ortadan kalkmış olacak. Bu durum bedelli askerlik bekleyenler için umut ışığı oldu.

9 AYLIK SÜRE

Bugün itibariyle Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturacak Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'in yeniden gündeme getirdiği tek tip askerlik uygulamasında dokuz aylık bir süre üzerinde çalışılıyor.

Yeni model hayata geçtiğinde dört yıllık üniversite mezunu olanlar ile olmayanlar aynı sürede vatani görevini yapacak. Sabah gazetesinin haberine göre, kısa dönem askerlik sistemini rafa kaldıracak bu modelde, dokuz ay boyunca herkes aynı karavanadan yemek yiyecek.

45 GÜN ÖZEL SİLAH EĞİTİMİ

Yeni uygulamayla yedek subaylık da tarihe karışacak. Acemilik döneminden sonra herkes 45 gün süren özel silah eğitimi alacak. Hazırlıkları iki yıl önce başlayan tek tip askerlik çalışması tamamlandıktan sonra kanun taslağı TBMM'ye gönderilecek.

Tek tip askerliğin taslak çalışmasına göre 9 aylık sürede acemilik ve usta birliği dönemleri de komutanlık ve birliklere göre değişiklikler içerecek. Bu süreyi kuvvetler belirleyecek. Planlamaya göre acemi eğitimi 20 ile 30 gün arasında verilecek. Yemin töreninden sonra ikinci döneme geçilecek. Bu dönemin ise 45 gün sürmesi planlanıyor. Bu süre içinde askerler özellikle silah kullanma konusunda özel eğitimden geçirilecek. Bu sürenin sonunda da personelin birlik görevlendirilmesi yapılacak.

YEDEK SUBAYLIK TARİH OLUYOR

Yeni düzenlemeyle, TSK'nın ihtiyacı doğrultusunda dört yıllık üniversite mezunları arasından seçilen yedek subaylık dönemi de sona erecek. 12 ay süreliğine takım komutanı olarak kıtalarında gören yapan yedek subaylar da er statüsüyle zorunlu askerlik hizmeti yapacaklar.

BEDELLİLER İÇİN UMUT

Takım komutanları ise mesleği askerlik olan sözleşmeli subaylardan oluşacak. Bedelli askerliğin çıkmaması için gerekçe gösterilen TSK'daki asker açığı da tek tip askerlik uygulaması sayesinde kapanmış olacak.

5 FARKLI UYGULAMA VAR

Askerlik çağına gelmiş kişiler, kısa dönem, yedek subay ve uzun dönem askerlik yapabiliyor. Buna göre ilköğretim ve lise mezunu vatandaşlar 15 ay askerlik yapıyor. Üniversite mezunu olanlar ise askerliklerini 6 ay kısa ve yedeksubay olarak 12 ay yapabiliyor. Yurtdışında yaşayanlar ise 28 günlük paralı eğitimle askerliklerini tamamlayabiliyor. Gündemdeki bedelli askerlikte ise parayı yatıranlar 28 günlük eğitim alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109