KAAN'IN ilk uçuş tarihi belli oldu

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, KAAN 'Türkiye'nin yüzünü değiştirecek' diyerek tarih verdi.

KAAN'IN ilk uçuş tarihi belli oldu

KAAN'IN ilk uçuş tarihi belli oldu

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, KAAN 'Türkiye'nin yüzünü değiştirecek' diyerek tarih verdi.

Milli Muharip Uçak KAAN hakkında konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, uçağın ilk uçuş tarihine ilişkin bilgi verdi. "Türkiye’nin en zeki, süper delilerini bir arada tutmak, öyle 5 yıl, kolay değil" diyen Temel Kotil, Türk mühendislerin başarısındaki sırrı da açıkladı.

Bartın Üniversitesinin gerçekleştirdiği, Anadolu’nun en büyük teknoloji festivali olarak bilinen ve bu yıl 6.’sı düzenlenen ARGE Proje Pazarı ödül törenine TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil de katıldı. Ödül töreninde sahneye ilk olarak BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun çıktı ve şu ifadelerde bulundu:

"Akıllı lojistik ve bütünleşik bölge uygulamaları alanında ihtisaslaşan üniversitemiz, bölgesel kalkınma dinamikleri odağında ve akıllı teknolojiler alanında önemli bir gayret göstermektedir. Tüm bileşenlerimizle birlikte gösterdiğimiz bu çabaların sonunda hedefimiz teknolojiye olan ilgiyi arttırmak, Türkiye’nin milli teknoloji üreten eko sisteminin ülke sathına yayılmasına katkı sağlamaktır. Ülkemizin nitelikli insan kaynağını da arttırmayı da amaçladığımız tüm çalışmalarımızda, milli teknoloji hamlesi yolculuğumuzda sesimizi, sözümüzü yükselterek, biz de varız diyoruz."

Daha sonra TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil konuşma yaptı. Kotil, savunma sanayide gerçekleştirilen projelerin büyüklüğüne dikkat çekerek, dünyanın Türkiye gibi ülkelere büyük projelerini yakıştıramadığını ifade etti. Temel Kotil, "Büyük projeler uzun zaman alır. Bizim gibi ülkelere yakıştıramıyorlar. Bir savaş uçağı motoru yapacaksın veya 5. nesil savaş uçağı yapacaksın. Neden? Çünkü büyük projeler bir organizasyon sıkıntısı yaşıyor." dedi.

"TÜRKİYE'NİN EN ZEKİ SÜPER DELİLERİNİ BİR ARADA TUTMAK KOLAY DEĞİL"
Kotil, milli muharip uçak KAAN'ın üretimi için 1500 mühendisin çalıştığını anlatarak, "KAAN’da kaç mühendis çalışıyor biliyor musunuz? Bin 500 mühendis var. 60 mühendis ile başlamıştık. Türkiye’nin en zeki, süper delilerini bir arada tutmak, öyle 5 yıl, kolay değil. Zorluklar bunlar aslında. Büyük iş yapmak istiyorsan, ısrar etmek, direnmek, zorlukları karşılamaktır" ifadelerini kullandı.

TUSAŞ’ın dünyanın bir çok ülkesinde olduğunu da vurgulayan Kotil, "Yalnız Ankara’ya çakılı kalmıyoruz. Aynı zamanda İstanbul’da da, Antalya’da da yerler kuruyoruz. Kahramanmaraş’ta yer açıyoruz şu anda. Kayseri’de şirketler kuruyoruz. Aynı zamanda yurt dışındayız. Malezya’dayız, Endonezya’dayız, Pakistan’dayız, Çad’dayız, Nijer’deyiz. Her yere giriveriyoruz. Bizim olmamız gerekiyor. Türkiye savunmada birinci olacaksa, her yerde olmalıyız." şeklinde konuştu.

BAYRAKTAR İHA'LARA GÖNDERME 
Kotil, Bayraktar SİHA'lara gönderme yaparak, "TUSAŞ’ın tanımlı görevi, savunma eksenli olarak, uçan cisimleri yapmak. İHA’lar işin başında geliyor. İHA çok fonksiyonel. Bayraktar da yapıyor, biliyorsunuz. İhracatta önümüzden gidiyor. Biz de onu yakalarız nasıl olsa" dedi.

"KÜÇÜK İHA YAKIŞIKLI CANAVARA DÖNÜŞÜYOR" 
Temel Kotil, İHA’ların önemine dikkat çekerek, "Bu İHA’lar niye devrim niteliğinde. İnsansız bir uçak. Bu insansız platform üzerinde çok sofistike, Roketsan’ın Füze Sistemleri, Aselsan’ın Elektronik Harp Sistemleri var. Onun için küçük bir İHA, kocaman yakışıklı bir canavara dönüyor. Basit bir platform, sofistike diğer sistemlerle buluşunca çok önemli bir savunma silahı oluyor. Bunu biz Azerbaycan’da, Ukrayna’da, Libya’da gördük. İhtiyaç varsa her yerde görülür bu aslında" diye konuştu.

"KAAN'IN ÜZERİNDE 180 BİN DELİK AÇILDI"
Kotil, mühendislerin, teknisyenlerin çok ciddi emek verdiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"KAAN’ın ilk protitipini ürettik. Üretilirken 180 bin tane delik delindi. Onlara perçin çakıldı, bağlayıcı çakıldı. Elle yapıldı. Tabi çok özel matkapları var, onların da tanesi 50-60 bin dolar. Bu ayrı konu, biz iyisini alıyoruz. Ama o göznuru çok önemli. Bizim helikopter niye bu kadar başarılı. Göznuru veriyorsunuz. Bu tür sofistike sistemlerin başarısı, asıl kalpten çıkıyor. Beyinden daha az çıkıyor. Beyin zaten herkes de var. Ama yürek az var."

KAAN 2023 BİTMEDEN GÖK VATAN'LA BULUŞACAK 
Temel Kotil, KAAN’ın uçuş tarihine ve önemine ilişkin şöyle dedi:

"Benim derdim şu anda ne biliyor musunuz? Benim önemli konum, KAAN’ın uçması da, sene sonu uçacak inşallah. Ama bu değil. Benim en önemli konum, 50 sene sonra bu şirket ne olacaktır.

Bu uçak Türkiye’nin stretejik aseti. Savunmada bir şey stratejik aset ise ‘yerine başka bir şey koyamıyorsunuz’ demektir. Stratejik asetinin, yüzde 100 milli olması gerekiyor. Bir şey stratejik ise, kimseye selam durmadan istediğin sayıda yapacaksın, istediğin kişiye satacaksın."

Kotil, KAAN'ın motoru ve pilot fırlatma koltuğunun yerli olmadığını kaydederek, "Bunun bir motoru, pilot fırlatma koltuğu yurt dışından, gerisi yerli ve milli. TR Motor, bize söz verdi. 2028’te motoru verecek, bunun içerisine takacağız. O da halloldu. Fırlatma koltuğunu da TUSAŞ olarak hallediyoruz. Yüzde 100 yerli." dedi.

Kotil, Kaan’ın ne olduğunu tüm dünyanın görebilmesi için başarılı bir şekilde uçurmaya çalıştıklarına anlatarak, "Bu KAAN, Türkiye’nin yüzünü değiştirecek. Dua edin, biz de uçurmaya çalıyoruz. İnşallah, ikinci yüzyılın ilk aylarında uçurma gayreti içerisindeyiz. Bütün dünyanın ne olduğunu görmesi için uçması gerekiyor ve uçuyor. Çok yakınız ona. Bütün testleri yapılıyor" diye konuştu.

MÜHENDİSLERİN ASIL SIRRINI AÇIKLADI 
Türk mühendislerin nasıl başarılı olduğu yönünde dünyanın her yerinde kendilerine soru sorulduğunu hatırlatan Temel Kotil, "Bizim bu KAAN'ların yetişmesi, HÜRJET'lerin yetişmesi olsun, hepsini Türk kültürüne borçluyuz. O da, baklava. Baklava kültürümüz. Arkadaşlar sabaha kadar çalışıyor, gece yarısı biz onlara baklava ikram ediyoruz. Küçük 2 dilim baklava var ya, dünyayı fethediyor. Bak ben size söyleyeyim" dedi.

HAVA KUVVETLERİNE 2 YILDA 2 HÜRJET TESLİM EDİLECEK 
Kotil, HÜRJET’in dünyanın bir numaralı uçağı olacağını söyleyerek, Türk Hava Kuvvetlerinin envanteri için 2 yılda 2 Hürjet üreteceklerini belirtti ve 2 yıl sonra ise her ay Hava Kuvvetleri için 2 uçak yapacaklarını açıkladı.

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, "HÜRJET, bu uçak kendi klasının birinci uçağı. Uçaklar klas klastır. Bu uçaktan bir Boing yaptı bir tane. Bir de Koreliler yapmış daha önce T50 diye bir uçak, birde bizim ki var ve gerisi var. Bu uçak niye çok başarılı? Uçuyor şu anda, gelecek sene sonunda Hava Kuvvetlerine bir tane vereceğiz, daha sonra bir tane daha vereceğiz. Ondan sonra her ay 2 tane vereceğiz. Çok güzel uçuyor. Çok stabil" şeklinde bir değerlendirme yaptı.

"HÜRJET'İN DOKUNMATİK EKRANINI LİSE ÖĞRENCİSİ BİLE KULLANABİLİYOR" 
Kotil, HÜRJET’in panelinin dokunmatik olduğunu ve kolaylıkla lise öğrencisinin bile kullanabildiğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kokpit diyoruz orada kocaman bir ekranı var, dokunmatik. Bir liseli kardeşimizi similatörüne oturttuk. Hemen similatörü kullanmaya başladı. Neden? Tablet gibi, dokunuyorsun, hemen ezberliyorsun. Tümüyle kompozit. Tasarım ve iş olarak inşallah dünyanın en iyi uçağı olacak. Şu anda uçuyor, teslim edeceğiz de. Olacak dediğimiz, satıp, parasını alınca oluyor bizde de. Ondan dolayı olacak dedim."

"ATAK BİZE İYİ PARA KAZANDIRIYOR"
Kotil, ATAK helikopterinin dünyanın en iyisi olduğunu belirterek, "ATAK helikopterimiz, dünyada bir numara. Biz bunu iyi satıyoruz Allah’a şükür. İyi de para kazanıyoruz. Hava Kuvvetlerine vermedik. Türkiye’de Kara Kuvvetlerinde, Jandarmada, Polis'te var ve Filipin’de, Nijerya’da var. Başka ülkeler de geliyor. Üzerine Türk genç mühendisler dokununca Tiger’den iyi oldu" diye konuştu.

Konuşma sonunda ise Kotil’e, Rektör Orhan Uzun tarafından teşekkür plaketi ve Fatih Sultan Mehmet Han’ın Bartın’ın Amasra ilçesini gördüğü anda söylediği “Lala Çeşm-i Cihan bu mu ola” cümlesinin yazılı olduğu tablo hediye edildi. Programın sonunda ise ARGE Proje Pazarı’nın sponsorlarına teşekkür plaketi, yarışmada başarılı olanlara ise ödülleri verildi.
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109