İstanbul'da Pide fiyatı açıklandı

İstanbul'da bu yıl ramazan pidesine zam yapılmadı. 350 gram pide 3 TL'den satılacak. Çanakkale'de de fiyatlar değişmezken Kocaeli ve Edirne'de pidenin fiyatı arttı.

İstanbul'da Pide fiyatı açıklandı
İstanbul'da Pide fiyatı açıklandı

İstanbul'da bu yıl ramazan pidesine zam yapılmadı. 350 gram pide 3 TL'den satılacak. Çanakkale'de de fiyatlar değişmezken Kocaeli ve Edirne'de pidenin fiyatı arttı.

İstanbul Valiliği, İstanbul Esnaf Odası ve İstanbul Fırıncılar Odası arasında yapılan toplantıda, geçen seneki pide fiyatından satış yapılması kararlaştırıldı. Geçen yıl 3 liraya satılan 350 gramlık pide bu sene de aynı fiyatla tüketicilere ulaştırılacak.

VALİ YERLİKAYA: GRAMAJLAR DEĞİŞMEYECEK
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Fırıncılar Odası Başkanları ile pide fiyatları ile ilgili toplantı yaptı. Toplantı sonrası oda başkanları ile birlikte alınan kararları açıklayan Vali Ali Yerlikaya, “Pide fiyatlarında zam yok, fiyat ve gramajlar değişmeyecek” dedi. Vatandaşların pide alırken sosyal mesafeye dikkat etmeleri uyarısında bulundu.

KİM NEREDE SATACAK BELİRLENECEK
İçişleri Bakanlığı Genelgesiyle, iftara 2 saat kala satışı sona erecek pide için sokağa çıkma yasağı sürecinde, fırınların da dağıtım yapacağı belirtildi. İstanbul'da hangi fırının nerede mobil olarak ekmek ve pide satacağının belirlenmesi için çalışma yapılacağı öğrenildi.

KONYA’DA PİDE 2 LİRA 40 KURUŞ
Pide fiyatlarıyla ilgili Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça Sözcü’ye konuştu. Honça 400 gram pidenin 2 lira 40 kuruşa satılacağını belirterek, “Pidenin gramını 400’e çıkartıp, fiyatını da 2 lira 40 kuruştan satacağız. Yani ekmek fiyatından pide satacağız. Bunu yapmaktaki amacımız corona virüsü ile birlikte ekonomik anlamda zor durumda olan vatandaşlarımıza destek olabilmek” dedi.

ÇANAKKALE’DE FİYATLAR DEĞİŞMİYOR
Çanakkale’de ise pide fiyatlarının değişmeyeceği öğrenildi. Çanakkale Fırıncılar Odası Başkanı Selahattin İş yaptığı açıklamada, “Pide fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmayacak. Geçen seneki fiyat geçerli olacak. Pideler 350 gram ve 3 lira” ifadelerini kullandı.

KOCAELİ’DE ZAM YAPILDI
Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı da komşu illerden ucuza satış yaptıklarını belirterek şu açıklamayı yaptı:

Geçen yıl 300 gram pidenin fiyatı 2,5 TL idi. Bu yıl 370 gram pideyi 3,5 TL'den satacağız. 740 gram olan büyük pidenin fiyatı ise 7 TL. Geçen yıl bir kilo pidenin fiyatı 8,33 TL idi, bu yıl 9,40 TL yaptık.

BURSA’DA RAMAZAN PİDESİ 4 TL
Bursa Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa Çırakoğlu, ramazanda Bursa’da 420 gram pidenin fiyatının 4 TL olacağını açıkladı.

EDİRNE’DE YÜZDE 16 ZAM
Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala pide fiyatlarını açıkladı. Cingöz, Ramazan ayının olmazsa olmaz lezzetlerinden ramazan pidesi fiyatlarına 2019 yılına oranla yüzde 16 zam yapıldığını söyledi. Edirne’de 2019 yılında 3,5 TL olan 300 gram sade pide 4 TL’den satılacak.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER