İlk defa koşulları su ve hayata uygun bir gezegen bulundu

İlk defa koşulları su ve hayata uygun bir gezegen bulundu

İlk defa koşulları su ve hayata uygun bir gezegen bulundu
İlk defa koşulları su ve hayata uygun bir gezegen bulundu

Bilimadamları Dünya’dan 20 ışık yılı yani yaklaşık 120 trilyon mil uzaklıktaki bir gezegenin, bağlı olduğu yıldıza uzaklığının, ne çok sıcak ne de çok soğuk olmayacak bir mesafede bulunduğunu tespit etti. ’Gliese 581-g’’ gezegeninin su ve hayatın varlığı için tam doğru konumda olduğundan artık emin olduklarını açıklayan bilimadamları, gezegende su olup olmadığıyla ilgili henüz bir bulguya sahip değiller.

Bilimadamları Dünya’dan 20 ışık yılı, yani yaklaşık 120 trilyon mil uzaklıktaki bir gezegenin, bağlı olduğu yıldıza uzaklığının, ne çok sıcak ne de çok soğuk olmayacak bir mesafede bulunduğunu tespit etti. Bilimadamları bağlı oldukları yıldıza yaşama uygun mesafeda bulunan gezegenleri ‘Goldilocks (Düğün Çiçeği)’ şeklinde anıyor. Bu ismin kaynağı ise orijinal adı Goldilocks and Three Bears’’ olan ‘’Üç Ayı’’ masalı.

Amerika Ulusal Uzay Vakfında düzenlenen basın toplantısında bulgularını açıklayan Carnegie Institution astronomi uzmanı Paul Butler, ‘’Suyun olması için gezegenin ne çok soğuk ne de çok sıcak olmaması gerek. Bunun için de ne çok uzak olacak ne de çok yakın’’ dedi.

Astronomlar son 10 yılda uzayda yüzlerce gezegen tespit etti. Ancak bunların tamamı, yıldızlarına, ya su varsa bile buz halde olacağı kadar uzak ya da su bulunmayacak sıcaklıktaki kadar yakın konumlardaydılar.

Butler, ‘’Gliese 581-g’’ gezegeninin tam doğru konumda olduğundan artık emin olduklarını açıkladı. Ancak, gezegende su olup olmadığıyla ilgili henüz bir bulguya sahip değiller. Basın toplantısında, ‘’Şimdilik tek bildiğimiz, bu gezegen sıvı halde su için ideal mesafede. Ve yüzeyinde suyu koruyacak atmosfer yoğunluğuna sahip. Bunun dışında bir yaşam olduğu ile ilgili söylenecek herşey spekülatif olur.’’ Diye konuşan Butler yine de spekülasyon yapmaktan kendini alamadı: ‘’Dünyada bir söz vardır. Nerde su varsa orada hayat vardır’’.

AP Haber ajansına konuşan Pennsylvania Eyalet Üniversitesi astronomlarından Jim Kasting, ‘’İlk defa gerçekten heyecanlıyım. Bu gezegen, hayata tam müsait ilk gezegen’’ diyor.

Güneş sistemimize ürkütücü derecede benziyor

Büyüklüğü Dünyanın yaklaşık 3 katı olan gezegenin de bağlı olduğu ’Gliese 581’’ yıldızının sisteminde tespit eidlmiş 6 gezegen var. California Üniversitesi Astronomi ve Astrofizik Profesörü Steven Vogt, ‘’Gliese 581-g’’ gezegeninde hayat bulunmasa bile, ’Gliese 581’ yıldızının sisteminin, Güneş sistemimize ‘ürkütücü bir benzerlik’ taşıdığını belirtiyor. Yıldızın yörüngesinin iç kısmında, bizdeki Merkür, Venüs, Dünya ve Mars gibi grup halinde gezegenler var. Sonra bizim Jüpiter gibi yıldıza uzakta yalnız durumda gezegen var. Gliese 581’in bütün sistemi, bizim dünyamızın güneş etrafındaki yörüngesinin içine sığacak büyüklükte. Çünkü bu yıldız bilimadamlarının güneşe oranla küçük oldukları için ‘kırmızı cüce’ dediği boyutta. Gezegeni bulan iki bilimadamından biri olan Vogt, gezegeni eşinin adıyla Zarmina diye anıyor.

NPR radyosuna konuşan Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezinden ‘gezegen avcısı’ David Charbonneau bunu, ‘’Eğer Güneş’i 100 Watt’lık bir ampul gibi düşünürseniz bu yıldız 1 Watt’lık ampül gibi.’’ sözleriyle açıklıyor ve ekliyor: ‘’ Yani gezegenin dünya ile aynı sıcaklığa sahip olması için, bizim güneşe olan yakınlığımızdan daha yakın olması gerek yıldıza.’’

Bundan sonra yapılacak olanının söz konusu gezegen ile yakınındaki diğer muhtemel Goldilocks gezegenlerin, oksijen ve yaşam gerekli diğer kimyasalları bulundurup bulundurmadığını tespit için atmosferlerini analiz çalışmaları olacağını ifade etti. Bu çalışmalar yıllar sürebilecek ancak Charbonneau bunu eninde sonunda başaracaklarını belirtti.

Astronomi dünyasını dalgalandıran bu yeni açıklamalar, ‘’Evrende yalnız mıyız?’’ sorusunu yeniden gündeme taşıdı. Steven Vogt, yeni gezegende hayat konusunda oldukça ümitli: ‘’Bir kere doğru koşullar olduğunda hayatın gelişmesini engellemek mümkün değil’’.
Cemal DEMİR (NEW YORK)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER