Hz. Ali'nin kayıp tefsirini bulacak

Hz. Ali'nin kayıp tefsirini bulacak

Hz. Ali'nin kayıp tefsirini bulacak

Abdulkadir Geylani'nin kayıp eserlerini ortaya çıkardı, şimdi de Hz. Ali'nin kayıp tefsirinin peşinde.

Abdulkadir Geylani'nin 23. kuşak torunu Türk yazar Fadıl Geylani'nin 30 yılı aşan çalışmasının ardından ortaya çıkardığı eserleri Arap dünyasında yoğun talep görüyor.

1078 yılında İran'ın Geylan şehrinde doğan ve İslam en büyük velilerinden biri olarak kabul edilen Abdulkadir Geylani, velilik makamının en büyüğü olarak Gavs-ı Azam olarak biliniyor. Büyük İslam âlimi olan Geylani'nin yayınladığı ve gün yüzüne çıkmayan birçok eserini ortaya çıkarma görevini ise 23. kuşak torunu olan Türk yazar Fadıl Geylani yerine getiriyor.

Babası ve dedesinin, Abdulkadir Geylani'ye ait birçok eserin bulunduğunu; ancak çoğunun kaybolduğunu kendisine anlattıklarını ifade eden torun Geylani bu konuda ciddi bir çalışmanın içine girmiş. Eserleri bulmak ve yayınlamak amacıyla küçük yaştan itibaren araştırma yaptığını anlatan Fadıl Geylani, 25 ülke ve 200'ü aşkın kütüphaneyi dolaşarak Gavs-ı Azam'ın eserlerini araştırmaya koyulmuş.

Yaklaşık 30 yıl süren çalışmanın ardından torun Geylani, Abdulkadir Geylani hazretlerine ait 28 eser tespit ettiğini ifade ediyor. Geylani büyük zorluklarla bulduğu eserler ile ilgili 2,5 yıllık çalışmanın ardından Tefsir Geylani, Nehr'ül Kadiriye, El Muhtasar Fi Ulum'ud-din ile Salavat ve Evrat olmak üzere 4 eseri yayınlamış. Orijinalliği bozulmadan baskısı yapılan eserler ilk yayınlanmasının ardından büyük ilgi gördüğünü ifade eden torun Geylani eserlerin 2'nci baskı bitiğini 3'üncü baskıyı hazırladıklarını söylüyor.

Ortaya koyduğu eserleri Arap ve İslam dünyasına anlatmak amacıyla bir çok fuar ve sempozyumlara katıldığını anlatan torun Geylani eserlerin büyük rağbet gördüğünü belirtiyor.

Suriye'nin başkenti Şam'da gerçekleştirilen Kitap Fuarı'na da katılan Fadıl Geylani, açtığı standa okuyucular için bir imza günü gerçekleştirdi. Abdulkadir Geylani'nin esrelerini satın alan okuyucular bir yandan ünlü alimin kitaplarına kavuşmanın mutluluğunu yaşarken bir yandan da kitapları torun Geylani'ye imzalatma imkanı buluyor.

Yayınladıkları eserlerden özellikle Tefsir Geylani'nin büyük talep gördüğünü ifade eden torun Geylani, "Tefsir büyük bir ilgi görüyor. İkinci baskıyı yaptık. İkinci baskı bitti. Şuan üçüncü baskıyı yapıyoruz. Eserler özellikle Suriye ve Mısır gibi ülkelerden büyük ilgi görüyor. Kitapların üstüne İstanbul ismini özellikle bastım. Bu kitapları Türkiye adına İslam dünyasına kazandırdığımız için çok mutluyum." diyerek duygularını dile getiriyor.

İSLAM DÜNYASININ BÜTÜN ALİMLERİNDEN TEŞEKKÜR ALDIM

Türk torun Geylani böyle bir önemli çalışmaya imza atmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, eserleri bulup yayınladığı için birçok kesimden takdir topladığını ifade ediyor. Geylani, "Bana bir çok İslam alimi mail veya telefon aracılığı ile teşekkür etti. Çin'den ABD'ye kadar hemen hemen her ülkeden teşekkür aldım. İlim adamları istisnasız beni arayıp teşekkür etti. İstanbul'da karşılaştığımız ünlü İslam âlimi Kardavi bana defalarca teşekkür etti. Kardavi, "Biz sana ve Türkiye'ye ne kadar teşekkür etsek azdır. Çünkü sen bu eserleri gün yüzüne çıkararak yayınladın' diyerek bana teşekkür etti. Ben de kendisine daha birçok eserin bulunduğunu onları da yayınlayacağımızı söyledim. O da çok sevindi." diyerek aldığı olumlu tepkiyi ifade etti.

HZ. ALİ'YE AİT TEFSİRİ DE GÜN YÜZÜNE ÇIKARACAĞIM

Ayrıca Türk yazar Geylani yaptığı çalışmanın sadece Abdulkadir Geylani ile sınırlı olmadığını ifade ediyor. Geylani yaptığı araştırmalar neticesinde birçok eseri gün yüzüne çıkaracağının müjdesini veriyor. Hz. Ali'ye ait bir Kuran Tefsiri'nin bulunduğunu kaydeden Geylani bu eseri en kısa zamanda bulup İslam dünyasına kazandıracağını aktarıyor. Geylani, "Dünyayı ayağa kaldıracak ve dünyayı titretecek bir kısım el yazması Kur'an-ı Kerimler var yanımda. Hz.Hasan ve Hz. Osman'ın el yazması Kur'an-ı Kerim'leri var. Yaptığım araştırmalar neticesinde Abdulkadir Geylani Tefsiri'nden aldığımız malumatlar çerçevesinde Hz. Ali'nin Kur'an-ı Kerim Tefsiri'nin oluğunu tespit ettik. Ancak şu anda izine rastlamadık. Dünyanın birçok yerinde araştırıyoruz. İnşallah Allah'tan temennimiz Abdulkadir Geylani de olduğu gibi onunda tefsirini bulup Türkiye adına İslam dünyasına kazandırmak istiyorum. Bunun için Hindistan'a kadar gittim. Araştırmalarım devam ediyor." şeklinde konuşuyor.

Hz. Ali'ye ait tefsir olduğu ile ilgili olarak Geylani, "Abdulkadir Geylani'nin tefsirinde Hz. Ali'nin Kur'an-ı Kerim'deki kimi ayetleri tefsirine işaret edildiğini gördüm. Ayrıca Hz. Ali'ye ait tefsirlerde küçük bir risale elimizde bulunuyor. Ama tamamı değil. Biz hemen Hz. Ali'nin tefsirine bulduk desek zamanı değil zamanı geldiğinde onu da inşallah söyleyeceğiz." değerlendirmesinde bulunuyor.

internethaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER