HÜRKUŞ, Uçuş sertifikasını aldı

HÜRKUŞ, Türk Havacılık Tarihinde Bir İlki Başardı Uçuş sertifikasını aldı.

HÜRKUŞ, Uçuş sertifikasını aldı
 HÜRKUŞ, Uçuş sertifikasını aldı
HÜRKUŞ, Türk Havacılık Tarihinde Bir İlki Başardı Uçuş sertifikasını aldı.

Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı, Türkiye'de tasarlanarak imal edilen yerli eğitim HÜRKUŞ uçağı için uluslarararsı onay sertifikası verdi.

HÜRKUŞ, Avrupa Havacılık ve Uzak Ajansı'nın sertifikalandırdığı ilk Türk özgün uçağı oldu.

"TÜRK MÜHENDİSLER TARAFINDAN TASARLANDI"

Hem Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) hem de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından tasarım organizasyon onayına sahip TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayinin mühendisleri tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen Yeni Nesil HÜRKUŞ, SHGM ve EASA tarafından "Tip Sertifikası" almaya hak kazandı.

SERTİFİKA TÖRENİ FUAR ALANINDA YAPILDI

Sertifika töreni Farnborough'da düzenlenen Havacılık Fuarı'nda Türk Havacılık ve Uzay Sanayi'nin (TAI) yer aldığı alanda gerçekleşti.

TUSAŞ GENEL MÜDÜRÜ AÇIKLAMA YAPTI

Törenin ardından açıklamalarda bulunan TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı "Çok önemli bir gün yaşıyoruz. Yeni nesil temel eğitim uçağı projesinde ilgili konular çerçevesinde sertifika aldık. Bu vesileyle bu sertifikaya yayınlayacak olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne, Savunma Bakanlığı, Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı'na Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teşekkür ediyorum" dedi.

"SERTİFİKAYA KATKISI OLAN HERKESE TEŞEKKÜRLER"

Dörtkaşlı, "Bu zorlu süreçte Türkiye'ye ilk kez uluslararası bir sertifika edinmiş uçak sahibi olma fırsatını sağlayan ve Türk havacılık sanayinin sınıfını bir kaç derece artmasına katkısı olan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"SERTİFİKASYON SÜRECİ BAŞLADI"

HÜRKUŞ'un bugün çok özel bir gününü yaşıyoruz diye konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem de Türk mühendisleri tarafından üretilen ve geliştirilen iki uçağın testlerinin tamamlandıktan sonra, süreci başlandığını söyledi.

"EASA BU SERTİFİKAYI GEÇERLİ KILDI"

Ertem, "Beş yüzü aşkın uçuş sortisi gerçekleştirerek uçağımızın uçmaya elverişli olduğunu göstermiş olduk. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz tarihimizde ilk defa bir uçağa TİP sertifikası verdi. EASA da bu sertifikayı geçerli kıldı. Artık hem Türkiye'de hem de Avrupa'da uçmaya elverişli olduğunu kanıtlayan bir uçağımız var. Daha önce Türkiye'de üretilen birçok uçak var ancak böyle bir süreçten geçerek ruhsat almadılar. Bugün bakarsak bu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün ilk verdiği EASA'nın da organizasyon olarak Türkiye'ye verdiği ilk sertifika oldu"

FIRLATMA KOLTUĞUDA SERTİFİKALANDI

Öte yandan, EASA ilk kez tek bir uçakta kanopi patlatma sistemini ve fırlatma koltuğunu aynı anda sertifikalandırdı.

TİCARİ OLARAK UÇMASI İÇİN BU SERTİFİKA ŞART

Sivil havacılık kuralları gereği bir uçak veya helikopterin ticari olarak uçması için EASA özel bir programı uyguluyor.

DİĞER PROJELER İÇİN DE ÖNEMLİ

HÜRKUŞ uçağına alınacak EASA sertifikası, TAI'nin halen tasarımını devam ettirdiği yerli helikopter ve sonrasında milli yolcu uçağı gibi projelere de önemli bir alt yapı sağlayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109