Güngör Uras vefat etti

Ekonomi yazarı Güngör Uras tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Güngör Uras vefat etti
 Güngör Uras vefat etti


Ekonomi yazarı Güngör Uras tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Milliyet gazetesi ekonomi yazarı Güngör Uras tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. 85 yaşındaki ünlü ekonomi yazarı bir süredir Şişli'de bir hastanede tedavi görüyordu. Uras, uygulanan tüm tedavilere rağmen akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Milliyet gazetesi ekonomi yazarı Güngör Uras, 85 yaşında hayatını kaybetti. Bir süredir hastanede tedavi gören Uras’ın cenazesi, çarşamba günü Bebek Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecek.
CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN'DAN GÜNGÖR URAS İÇİN TAZİYE MESAJI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, tedavi gördüğü hastanede vefat eden ekonomi profesörü Güngör Uras için başsağlığı mesajı yayımladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Güngör Uras'ın vefatı nedeniyle sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yayımladığı mesajda, "Değerli ekonomi hocası Prof. Dr. Güngör Uras'a Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Finansal okur-yazarlığa ve ülkemizin ekonomik önceliklerine her vesileyle ve sade bir dille dikkat çeken kıymetli bir insanı kaybettik. Mekanı cennet olsun" ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY: BİLGE BİR KİŞİYİ KAYBETTİK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yaşamını yitiren ekonomi yazarı Prof. Dr. Güngör Uras'ın yazı ve görüşleriyle Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayan, ekonomi biliminin herkesçe anlaşılması için çaba sarf eden bilge bir kişi olduğunu belirterek, Uras'a Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Oktay, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Uras'ın ekonomi gazeteciliğinin usta bir kalemi olduğunu kaydetti.

Uras'a Allah'tan rahmet dileyen Oktay, "Yazı ve görüşleriyle Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayan, ekonomi biliminin herkesçe anlaşılması için çaba sarf eden bilge bir kişiyi kaybettik. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun." ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Yıldırım'dan Güngör Uras mesajı


TBMM Başkanı Binali Yıldırım, hayatını kaybeden Gazeteci Güngör Uras ile ilgili Milliyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal'a bir taziye mesajı gönderdi.
TBMM Başkanı Yıldırım'ın mesajı şöyle:

"Ekonomi dünyamızın duayenlerinden ve gazetenizin yazarlarından Güngör Uras beyefendinin vefat ettiği haberini almaktan büyük üzüntü duydum. Güngör Uras, halkımıza ekonomiyi öğretip tasarruf kültürünü aşılamaya çalışan değerli bir kalemdi. Yokluğu başta yayın grubunuz olmak üzere, basın camiamızda da her zaman hissedilecektir.

Yazı ve görüşleriyle ülkemize büyük hizmet yapan Güngör Uras'a Allah'tan rahmet, şahsınızda ailesine, yayın grubuzun mensuplarına sabır ve başsağlığı diliyorum."
GÜNGÖR URAS KİMDİR?

Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras, 22 Temmuz 1933 doğumlu Türk gazeteci ve yazardır.

İlk ve orta öğrenimini Ankara'da TED Yenişehir Koleji'nde tamamlayan Güngör Uras; 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 'Mali Şube'sinden mezun olmuş, 1988'de Boğaziçi Üniversitesi'nde doçentliğe hak kazanmış, 1994'te Marmara Üniversitesi'nde Profesör olmuştur.

Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 1974 - 1980 yılları arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Aksigorta İdare Meclisi Başkanlığı yapan Güngör Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi`nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, Dünya ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığını sürdürdü. Evli ve bir çocuk babasıydı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2018, 14:15

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER