Günde 38 kadın panik butonu ile şiddeti ihbar etti

CHP’li İlgezdi Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasını 02.06.2020 tarihi itibari ile indiren kişi sayısı 453 bin 12 olup, 30 bin 601 kadın ihbarda bulunmuştur” dedi.

Günde 38 kadın panik butonu ile şiddeti ihbar etti
Günde 38 kadın panik butonu ile şiddeti ihbar etti

CHP’li İlgezdi Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasını 02.06.2020 tarihi itibari ile indiren kişi sayısı 453 bin 12 olup, 30 bin 601 kadın ihbarda bulunmuştur” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 2018’de uygulamaya geçen Kadın Destek Uygulaması KADES mobil aplikasyonu ile 30 bin 601 kadının şiddeti ihbar ettiğini açıklayarak, “Günde 38 kadın şiddete uğradığını panik butonu cep telefonu uygulaması ile bildirdi. Bu bildirimde bulunabilen kadınlar akıllı cep telefonu kullanabilen ve KADES uygulamasını yükleyebilen kadınlardı. Yani açıklanmayan veriler çok daha büyük ve çok daha yakıcı sorunu ortaya çıkarıyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 24 Mart 2018 tarihinde hayata geçirilen İçişleri Bakanlığı ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliğinde şiddet mağduru veya şiddet görme riski altındaki kadınlara hızlı müdahalenin sağlanması amacıyla geliştirilen Kadın Destek Uygulaması KADES mobil aplikasyonu ile ilgili İçişleri Bakanlığına soru önergesi vermişti.

CHP’li İlgezdi’nin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanlığı, “24 Mart 2018 tarihinde hayata geçirilen Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasını 02.06.2020 tarihi itibari ile indiren kişi sayısı 453 bin 12 olup, 30 bin 601 kadın ihbarda bulunmuştur” dedi.

17 AYDA YÜZDE BİNDEN FAZLA ARTIŞ

“KADES’in uygulanması ilk 9 ayda 34 bin 424 kadın tarafından indirilmişti. Bu sayı 17 ay sonra yüzde bin 216 artmış oldu. Yine ilk 9 ayda 6 bin 822 kadın tarafından şiddet şikayeti yapılan uygulama 17 ay sonra yüzde 348 artmıştır” diyen İlgezdi, bu artışın kadına yönelik şiddetin önlenemediğinin kanıtı olduğunu ifade etti.

 

SAATTE 23 KADIN ŞİDDET KORKUSU İLE KADES’İ İNDİRDİ

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, iktidarın kadına şiddetle mücadele yerine kadını koruyan İstanbul Sözleşmesini yürürlükten kaldırmak için çaba harcadığını hatırlatarak, “Günde 38, saatte 1,5 kadın şiddet gördüğünü akıllı telefonlarından bildirmiş. Şiddet görebileceği korkusu ile KADES sistemini indiren kadın sayısı 453 bin 12 kişi. Bir başka ifade ile günde 566, saatte ise 23 kadın her an şiddet görmekten korkuyor” açıklamasında bulundu.

 

BAKANLIK ŞİDDETİN ARTTIĞINI KABUL ETTİ
İçişleri Bakanlığı, CHP’li İlgezdi’nin sorularına yanıt verirken, “Yılın ilk 5 aylık döneminde önleyici tedbir kararlarında yüzde 59, koruyucu tedbir kararlarında ise yüzde 70'lik bir artış sağlanmıştır” dedi. Gamze Akkuş İlgezdi, “Önleyici tedbirlerdeki yüzde 59’luk, koruma kararlarındaki yüzde 70’lik artış bakanlığın şiddetin arttığını itirafıdır” diyerek, şiddet ve kadın cinayetleri arttığı için bu oranların attığının ortada olduğunu ifade etti. 

KAÇ KADIN ÖLDÜRÜLDÜ SORUSUNA YANIT YOK!
Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi “Soru önergemde yer alan birçok soruya olduğu gibi ‘KADES uygulamasını kullanan kadından cinayete kurban giden sayısı kaçtır?’ soruma da Bakanlık tarafından yanıt verilmedi. İktidar, kadına yönelik şiddetin boyutlarını gizleyerek bir başarı elde edilmez. Eğer gerçekten kadına yönelik şiddet ve cinayetleri çözüm derdinde olsaydı kadını koruyan İstanbul Sözleşmesi ile uğraşacağına, şiddetin önüne geçebilecek önemler alırdı” dedi.

 


İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER