Geleneksel Rus Mutfağı

Geleneksel Rus Mutfağı

Geleneksel Rus Mutfağı
'Rusya'yı Keşfet' derslerimizin şimdiki konusu Geleneksel Rus Mutfağı. Luba liderliğindeki dersimizde Rus Mutfağı, detaylı bir şekilde  tanıtılıyor. Altı aydır Moskova'da yaşamama rağmen dışarıda yediğim Rus yemekleri sayılıdır. Bu nedenle, bu derste detaylı bilgi verileceğinden benim için iyi bir fırsat. İlk başlarda değil yemeklerini, pastane ürünlerini, ambalajlı ürünleri bile alamıyordum. Bilmiyorum. Bu, bir çeşit takıntı sanırım. İstanbul'da bile dışarıda yemek yerken seçici davrandığımı düşünürsek buradaki durumum, beni tanıyanlar için pek şaşırtıcı olmasa gerek. Bugünlerde pastane ürünlerini alabilsem de garsonlarla(İngilizce bilmediklerinden) konuşamayıp içinde ne olduğunu(özellikle domuz ürünleri içerip içermediğini) anlamadığımdan durumumun pek değiştiğini söyleyemem. Yaşadığım ülkenin mutfağını öğrenmek, en çok istediğim şeylerden biri olduğundan bu durumu en kısa sürede hallederim diye umuyorum.

Bir an önce kolları sıvayalım ve Rus mutfağından tanımaya başlayalım. Ruslar yemeklerinin  öncelikle sağlıklı, lezzetli ve kolay yapılabilir olmasını tercih ediyorlar.  Yemekleri sadece Slav yemeklerinden değil topraklarında  yaşayan onlarca ulus mutfağından da etkilenmiş. 17 yüzyıla kadar yemekler genel olarak farklı kombinasyonlarda kabak ve şalgam içerirmiş ve ülkede çok sayıda nehir olduğundan balık çeşitleri bugünde olduğu gibi Rus Mutfağında önemli bir yer tutuyormuş.  O dönemde Rus yemekleri Ortodoks Kilisesinin etkisi altında olup yılın 216 günü et yemek yasakmış(bir hayli ilginç bir bilgi benim için). Balık yemeklerinin, havyarın çok sayıda çeşidi, bu dönemlerde etin yerini tutmaktaymış. Balıkların tüketiliş şekillleri: Haşlama, fırınlama, kurutma, tütsüleme, tuzlama, kızartma.

Bazı yemekler yüzyıllar boyunca Rus mutfağında yerlerini her zaman değişmeden korumuşlar. Bunlar: Rus krebi(bliny) , yulaf lapası (kasha), pay(pirozhok), ballı çörek(prianik), çavdar ekmeği(chyorny hleb).

18. yüzyılda ülkeye, yabancı ülkelerden, özellikle Fransa'dan aşçıların getirilmesi çok populer olmuş ve bu aşçılar yerli tarifleri kendi teknikleri ile birleştirip Geleneksel Rus Yemeklerine yeni bir anlşayış getirmişler. Zaman içinde Rus Mutfağı gelişmiş ve lezzetli olmuş. S.S.C.B. zamanında da bünyesindeki 15 cumhuriyetin mutfağıyla iyice zenginleşmiş ve günümüzdeki şeklini almış.

Çorbalar, Rus mutfağında belki de en önemli yeri tutuyor ve çok çeşidi var: Borsch, schi, kalya, solyanka, salomat, pohlebka, botvinia… Bu çorbaların, resimlerini göreceğiniz diğer yemeklerin ve daha fazlasının tariflerini görmek isterseniz  onlara buradan ulaşabilirsiniz. Bu arada pek çok kişi gibi ben de Votka'nın bir Rus içkisi olduğunu sanıyordum ama öyle değilmiş. Votka Rusya'ya, 17. yüzyılda İtalya'dan gelmiş.

Dersin ilerleyen dakikalarında burnuma yemek kokusu gelmeye başlıyor. O kadar yemek konuşup yemek resmi görünce bu psikolojik oluyor sanıyorum ama sunum bittikten sonra birden adını sonradan öğrendiğim Draniki servisi başlıyor. Draniki patates, yumurta, un ve çeşitli baharatlarla yapılıyor"" ve simetena ( sour cream) ile servis ediliyor. Yaşadığımız topluma ait bir şeyleri büyük misafirperverlikle öğrenmek beni çok mutlu ediyor. Bize tanıtılan, Rus mutfağının önde gelen yemeklerini sizinle aşağıda paylaşıyorum. Dediğim gibi dahasını  ve tariflerini öğrenmek isteyen yukarıdaki linkden faydalanabilir.

Haberin Devamı İçin Tıklayın Ayşe'nin Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER