Gamze Akkuş İlgezdi: “Sanata sansür devam ediyor”

Gamze Akkuş İlgezdi : Tiyatrocu Levent Üzümcü'nun 'Anlatılan Senin Hikayendir' tiyatro oyunu hiçbir gerekçe gösterilmeden yasaklandı, sansüre uğradı.

Gamze Akkuş İlgezdi: “Sanata sansür devam ediyor”
 Gamze Akkuş İlgezdi: “Sanata sansür devam ediyor”


 Gamze Akkuş İlgezdi : Tiyatrocu Levent Üzümcü'nun 'Anlatılan Senin Hikayendir' tiyatro oyunu hiçbir gerekçe gösterilmeden yasaklandı, sansüre uğradı. 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 17 yıldır sanata ve sanatçılara karşı sistematik bir şekilde baskı ve sansür uygulandığını ifade ederek, "Son örnek Hopa Kaymakamlığı tarafından Tiyatrocu Levent Üzümcü'nun 'Anlatılan Senin Hikayendir' tiyatro oyunu hiçbir gerekçe gösterilmeden yasaklandı, sansüre uğradı. 17 yıldır sanata uygulanan sansür ve baskının artarak devam ettiğini görmek bu ülkeye yakışmıyor" dedi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür Bakanlığının soru önergesine yasaklanan ve sansürleren oyun yoktur demesine rağmen gerçeği ortaya koyarak, "Son bir kaç ayda bile Oyun Sandalı Tiyatrosu’nun Nazım Hikmet’in Taranta Babu’ya Mektuplar şiirinden uyarlanan tiyatro oyunu Erzincan ve Amasya’da; Ayşe Emel Mesci’nin Anton Çehov’un Martı oyunu Devlet Tiyatroları tarafından yasaklanmıştı" dedi. CHP'li İlgezdi sansüre karşı bir basın açıklaması yaparak, "Anlaşılan o ki ya bürokratları sayın Bakanı yanıltmakta ya da sayın Bakan kamuoyunu yanlış bilgilendirmektedir. Zira 17 yıldır sanata ve sanatçılara karşı sistematik bir şekilde baskı ve sansür uygulanıyor. 27 Mart Dünya Tiyatrolar günü yürüyüşünü yasaklayan bir zihniyet tiyatroları da sansürlüyor" diye konuştu. 

 
Gamze Akkuş İlgezdi sanata sansürün kabul edilemez olduğunu bir kez daha ifade ederek, "Tiyatrocu Levent Üzümcü’nün 'Anlatılan Senin Hikayendir' adlı tiyatro oyununun Hopa Kaymakamlığı tarafından yasaklanması, söz konusu sistematik uygulamanın en son kanıtıdır. Hatırlanacağı üzere Üzümcü’nün aynı oyununun daha önce de yine Artvin Çoruh Üniversitesi’nde ve İskenderun’da temsiline izin verilmemiş ve sansürlenmişti" dedi.

 
Kaymakamlığın "tiyatro oyununun sergileneceği Hopa Atatürk Ortaokulu Konferans Salonu’nun kamu binası olduğu, bahse konu tiyatro oyununun ilçemizde bulunan kamu binalarında sergilenmesinin uygun olmayacağı tarafımızdan değerlendirilmiştir" gerekçesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden İlgezdi, "Haklı olarak, Kültür ve Turizm Bakanından şu sorulara cevap bekliyoruz:

 
Emniyet Müdürü ve Kaymakamlar Mülki İdare ve Kolluk görevlerinin yanı sıra kültür ve sanat uzmanı olarak mı görevlendirilmişlerdir? 

 
Sanatçıları sansürleyen il ve ilçelerdeki mülki idare amirlerine bu yetkiler hangi kanun ve/veya Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile verilmiştir?" diye konuştu
İlgezdi, “Bilinmelidir ki, sanatın, kültürün ve emeğin ürünü olan bir oyunu sergilemek için başvuran bir tiyatrocunun metnini isteyen, metinde bir şey bulamayan kaymakamlığın bu sansürü kabul edilemez. 17 yıldır sanata uygulanan sansür ve baskının artarak devam ettiğini görmek bu ülkeye yakışmıyor” diyerek, sanata sansür zihniyetinin artarak devam etmesinin ve buna rağmen Kültür Bakanlığının sansüre karşı hiçbir şey yapmamasının sanata yapılan en büyük zulüm olduğunu ifade etti.

İlgezdi açıklamasını Atatürk’ün “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz. Hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsınız” sözü ile bitirdi.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109