Engelliler için KPSS tercihleri başladı

EKPSS'ye giren adaylar kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadroları için 22 Temmuz'a kadar tercih yapabilecek.

Engelliler için KPSS tercihleri başladı
Engelliler için KPSS tercihleri başladı

EKPSS'ye giren adaylar kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadroları için 22 Temmuz'a kadar tercih yapabilecek.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 2016'ya giren adayların kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadroları için tercihleri başladı. Adaylar tercihlerini 22 Temmuz'a kadar internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebilecek.

ÖSYM'nin internet sitesindeki duyuruya göre, "Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı" ve "Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca, 2016 EKPSS sonuçları ve kura usulü ile kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacak.

Adayların, tercihte bulunabilmesi için 2016-EKPSS’ye girmiş veya kura ile yerleştirme başvurusu yapmış olması gerekiyor.

Tercihlerin geçerli olabilmesi için başvurunun ÖSYM’ye gönderildiği gün itibarıyla sınava girilen öğrenim düzeyindeki okul veya programdan mezun olunması şartı aranacak.

Tercihlerin internet aracılığıyla ÖSYM’ye gönderildiği gün itibarıyla mezun durumda bulunmayan adayların ise yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile atamaları yapılmayacak.

Kuraya, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48' inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşıyan adaylar ile "Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun en az yüzde 40 ve üzerinde çalışabilir engelli olanlar başvurabilecek.

Adaylar tercihlerini 22 Temmuz'a kadar internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebilecek. Sağlık kurulu raporlarında yüzde 40’tan daha az engelli olduğu belirtilen adaylar, EKPSS ve kuraya başvuramayacak.

ÖSYM'nin "www.osym.gov.tr" adresinden yapılacak tercih gönderme işlemleri 22 Temmuz saat 23.59’da sona erecek.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER