EN UZUN TÜNELİN TEMELİ ATILDI 5,3 kilometre uzunluğundaki tünelin tamamlanması için 100 lira harcanacak

EN UZUN TÜNELİN TEMELİ ATILDI 5,3 kilometre uzunluğundaki tünelin tamamlanması için 100 lira harcanacak

EN UZUN TÜNELİN TEMELİ ATILDI 5,3 kilometre uzunluğundaki tünelin tamamlanması için 100 lira harcanacak
EN UZUN TÜNELİN TEMELİ ATILDI
5,3 kilometre uzunluğundaki tünelin tamamlanması için 100 lira harcanacak

Yapımı tamamlandığında Türkiye-'nin en uzun tüneli olma özelliğini taşıyan Cankurtaran Tüneli'nin temeli atıldı.

Yapımı tamamlandığında Türkiyenin en uzun tüneli olma özelliğini taşıyan Cankurtaran Tüneli'nin temeli, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle atıldı.

Hopa-Borçka karayolunun 6. kilometresinde yapımı planlanan 99 milyon 928 bin TL proje bedelli tünel tamamlandığında 5 bin 288 metre uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun tüneli olacak. Yeni tünel projesi ile yörede özellikle kış mevsiminde yoğun kar yağışı alan Cankurtaran mevkiindeki kar mücadelesi giderlerinden tasarruf edileceği gibi mevcut yoldaki ortalama eğim de yüzde 4'lere düşürülecek. Tünelin yapımının gerçekleşmesiyle kar ve buzlanmanın yoğun görüldüğü 700 metrelik alanın ortadan kalkacağı kaydedildi.

Böylece Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi, dolayısıyla Kafkasya, Orta Asya ve Ortadoğu ülkeleri arasında önemli bir köprü görevi üstlenen bu güzergah, yaklaşık 12 kilometre kısalarak, yol konforu ve trafik güvenliği yönünden önemli ölçüde fayda sağlanacak. Genel olarak ağır vasıta trafiğine hizmet eden yolda; projenin hizmete girmesi ile trafik güvenliği, can ve mal emniyetinin tam olarak sağlanması, seyahat süresinin kısaltılması ve yöredeki turizm ve sanayinin gelişmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Bu babamın yoludur, yolu neşe doludur, herkes neşeli bugün, bugün düğün günüdür'' Artvin türküsü ile sözlerine başladı. Bakan Yıldırım, Cumhuriyet'in ilk 69 yılında 69 tünel yapıldığını, halka hizmeti Hakk'a hizmet düsturu ile son 5 yılda 91 tünel yaptıklarını belirterek, "Eskiden Cankurtaran Geçidi can kurtarmıyor, can alıyordu ve bundan sonra yapılacak tünel artık Artvinliler için refah tüneli olacak. Bu tünel size helal olsun. Burada paranın hesabı olmaz." dedi. Halka hizmeti Hakk'a hizmet olarak algılayan bir neslin evlatları olduklarını anlatan Bakan Yıldırım, tüneli yapacak olan konsorsiyum ortakları ile süre konusunda pazarlık da yaptı. Yıldırım, firma yetkililerinden tüneli, iki yıl iki ayda bitirme sözü aldı.

Hopa-Borçka yolu ve Cankurtaran Tüneli'nin temel atma törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Artvin milletvekilleri Ertekin Çolak ve Metin Arifağaoğlu, Çay-Kur Genel Müdürü Ekrem Yüce, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Artvin Garnizon Komutanı Mehmet Nasif, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, Karayolları Bölge Müdürü Zeynel Abidin Yeşil, AK Parti Artvin İl Başkanı Tuncer Başer, CHP İl Başkanı Uğur Bayraktutan'ın yanı sıra birçok kurumun bölge ve il müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER