Ekrem İmamoğlu, TBB'nin yeni başkanı oldu

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) başkanlık seçimlerinde Ekrem İmamoğlu 515 oy alarak Ahmet Metin Genç'i geride bıraktı.

Ekrem İmamoğlu, TBB'nin yeni başkanı oldu

Ekrem İmamoğlu, TBB'nin yeni başkanı oldu


Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) başkanlık seçimlerinde Ekrem İmamoğlu 515 oy alarak Ahmet Metin Genç'i geride bıraktı.


Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) başkanlığı seçimleri sona erdi. Başkanlık için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç yarıştı. İmamoğlu 515 rakibi Genç ise 250 oy aldı.

Türkiye Belediyeler Birliği'nin (TBB) yeni başkanı Ekrem İmamoğlu seçildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu seçimde 515 oy alırken rakibi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç 250 oyda kaldı. Başkan vekili ise Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar oldu.

En yaşlı üye sıfatıyla Divan Başkanı olan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Mehmet Sıddık Akış'ın İçişleri Bakanlığınca Hakkari Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmasını kınadıklarını bildirdi.

Ahmet Türk kayyıma tepki gösterdi
Bunun üzerine salonda bulunan bazı belediye başkanları, "Biz kınamıyoruz" diyerek tepki gösterdi. Türk'e tepki gösterenler, Akış'ın görevden uzaklaştırılmasının hukuki bir süreç olduğunu iddia etti. Bu sırada Türk'e destek olan bazı belediye başkanları, kararın siyasi olduğunu savundu.

Tartışmanın ardından Birliğin 2023 yılı faaliyet raporu görüşüldü. 2023 yılı bütçe kesin hesabının da görüşülmesinin ardından birlik başkanlığına aday olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'in başkanlık divanı ve encümen üyelerinden oluşan listesi katip üyelerce okundu.

İmamoğlu konuşmadı
İmamoğlu, Genel Kurulda konuşma yapmadı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Genç'in Genel Kurula hitabının ardından birlik başkanı, başkanlık divanı ve encümen üyelerinin seçimi yapıldı.
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER