ÇILGIN PROJE 1 KASIM'DA AÇIKLANACAK İstanbul 1 Kasım'da dünyanın 50 ülkesinden, 250 proje dehasına ev sahipliği yapacak

ÇILGIN PROJE 1 KASIM'DA AÇIKLANACAK İstanbul 1 Kasım'da dünyanın 50 ülkesinden, 250 proje dehasına ev sahipliği yapacak

ÇILGIN PROJE 1 KASIM'DA AÇIKLANACAK İstanbul 1 Kasım'da dünyanın 50 ülkesinden, 250 proje dehasına ev sahipliği yapacak
ÇILGIN PROJE 1 KASIM'DA AÇIKLANACAK
İstanbul 1 Kasım'da dünyanın 50 ülkesinden, 250 proje dehasına ev sahipliği yapacak

3 günlük organizasyonun açılışını yapacak olan Başbakan Erdoğan'ın da projelerini burada açıklaması planlanıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'a ilişkin büyük merak uyandıran 'çılgın projesi'ni açıklayacağı tarih belli oldu. SABAH'ın konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre Erdoğan, 1 Kasım'da proje yönetimi alanında dünyanın en önemli organizasyonu kabul edilen 24. International Project Management Association (IPMA) Dünya Kongresi'nin açılışında kendi projelerini kamuoyuna açıklayacak. İstanbul'daki Kongre'ye 50 ülkeden, 100 üniversite ve 250'ye yakın bilim adamına katılacak. 3 günlük organizasyonda 350'den fazla dünya çapında bilimsel proje ve makale ortaya konulacak

PROJE BAŞKENTİ
IPMA dünyadaki en eski uluslararası proje yönetim kuruluşu olarak biliniyor. Şu ana kadar Avrupa, Asya ve Amerika kıtasından 47 üye ülke ve 100 binden fazla sertifikalı proje yönetim profesyoneliyle dünya çapında kabul gören bir kurum. Proje Yönetimi alanında küresel standartları oluşturmayı hedefleyen IPMA yeni projelerin de açıklandığı bir organizasyon olarak biliniyor. Bu kapsamda Kongre'de dünyada ilk kez hayata geçecek projeler de açıklanacak. 24. IPMA Dünya Kongresi düzenleme komitesi başkanlığını yürüten Prof. Dr. Çetin Elmas, Başbakan Erdoğan'ın kongre açılışında çok önemli açıklamalar yapacağını söyledi. Bu kapsamda Türkiye'ye ait birçok projenin ilk kez burada açıklanacağını söyleyen Elmas, "Dünyanın en iyi proje yöneticileri 3 gün boyunca İstanbul'da olacak. Türkiye 2010 Avrupa Kültür Başkenti'nin yanı sıra bu organizasyonla Dünya Proje Başkenti oluyor. Türk projelerinin dünyaya tanıtımı açısından da önemli olacak" dedi.

Yenilikçi fikirler tartışılıyor
Elmas, organizasyona ilişkin SABAH'a şu bilgileri verdi: "Proje Yönetim Kurumu'nun Türkiye'yi temsilen IPMA'ya üye kabul edilmesiyle birlikte Proje Yönetim anlayışının kamu ve özel sektörde algılanması arttı. Şimdi daha ileri bir noktaya geçiş yaptığımız düşünüyorum. Kongrede, sektörle ilgili yenilikçi fikirler, bilgi paylaşımlarında bulunulabilecek. Ayrıca, sektöründe öncü pek çok konuşmacı da katılımcılara kendi bilgi birikimlerini aktararak sunumlar yapacak. Yine dünya ekonomisindeki yeni realitelerin getirdiği zorluklar ve yakalanan fırsatlar ve olay bazlı bildirimler yer alacak."

TÜRKİYE'DEN KATILANLAR
Tekin Küçükali Kızılay Başkanı
Dr. Paul Doany, Oger Telecom, CEO
Süreyya Ciliv, Turkcell, CEO
Serpil Timuray, Vodafone, CEO
Erkan Akdemir, Avea, CEO
Erol ÜÇER, GAMA Holding, CEO
Nurettin ÇARMIKLI, Nurol Holding, CEO
Nuri Özaltın, Özaltın Holding, CEO
Hamdi AKIN, AKFEN Holding, CEO

10 bakanlık yeni proje açıklayacak
Kongre kapsamında 10 ayrı bakanlık da yeni projelerini ilk kez burada ortaya koymaya hazırlanıyor. Ulaştırma, Sağlık, Bayındırlık ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın projelerinin ilgi çekeceğini ifade eden organizasyon yetkilileri, Kongre genelinde açıklanacak projelerinin toplam değerinin 50 milyar doları aşacağını ifade ettiler.

Yıldızlar geliyor

TOM BURBAGE
Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) uçak sanayisinin başındaki isim olarak biliniyor. Aynı zamanda F-35 savaş uçaklarının baş proje yürütücülüğünü yapıyor.

ROLAND GAREIS
Avrupa çapında en önemli projeleri hayata geçiren yöneticiler arasında gösteriliyor. 21. yüzyılın Projeler Çağı olduğu iddiasıyla büyük yankı uyandırmıştı.

ADESH JAIN
Dünyanın en önemli proje yöneticilerinden birisi, aynı zamanda da yapay zekâ ve süper bilgisayarları ortaya çıkaran kişi.

CAROL DEKKERS
ABD'de birçok devlet projesinin yürütülmesi ve geliştirilmesinde önemli rol oynadı. ISO Software Engineering'de görev yapıyor.

PIER M. ROMAGNOLI
Dünya çapında birçok sanayi kurumunda CEO'luk yaptı. Burj Dubai'nin beyni. Milano Politecnico Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapı

LI SHENGLIN
Çin Halk Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı. Ülkenin en büyük ulaştırma projelerini hayata geçirerek özellikle başkent Pekin'in trafiğini rahatlatmasıyla tanınıyor.

Metin CAN / SABAH

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER