ABD, Ermeni kartını oynamaya hazırlanıyor iddiası

ABD, Ermeni kartını oynamaya hazırlanıyor iddiası

ABD, Ermeni kartını oynamaya hazırlanıyor iddiası
ABD, Ermeni kartını oynamaya hazırlanıyor iddiası

ABD'nin, "Türkiye füze savunma sistemine itiraz ederse, 'Ermeni soykrımı' kartını oynayabileceği konuşuluyor.ABD'nin Türkiye'nin füze savunma sistemine itiraz etmesi durumunda "Ermeni soykırımı" kozunu oynamaya hazırlandığı bildirildi.

Hürriyet Daily News gazetesinde Barçın Yinanç imzası ile çıkan habere göre ABD'li yetkililer, "Türkiye ile yürütülen görüşmelerde, Ankara'nın İran konusuna yaklaşımı, İsrail ile ilişkilerindeki sorunlar ve NATO füze savunma sistemindeki tutumunun Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceğini belirleyeceğini" bildirdi.

Haberde, ABD'nin Türk tarafına ayrıca bu konuların Türkiye'nin ileride kendisini nasıl konumlandırmak istediği açısından bir test niteliğinde olduğunu ilettiği ifade edildi.

Gazete, Washington'ın bu üç meselede ilerleme kaydedilmemesi durumunda yıl sonuna kadar "Ermeni soykırımını" tanıyan bir kararın Kongre'den geçmesinin sürpriz olmayacağı mesajını diplomatik yollardan Ankara'ya bildirdiğini de yazdı.

NATO, Türkiye'den Avrupa’ya yerleştirmeyi planladığı antibalistik füze kalkanına evsahipliği yapmasını istiyor.

19-20 Kasım’da Lizbon’da yapılacak NATO zirvesinde karara bağlanacak “füze kalkanı” projesi dahilinde önce denize SM-3 füze önleyici füzeler, daha sonra Patriot PAC 3 sistemi konuşlandırılması öngörülüyor.

Zirvede anlaşma sağlanması halinde, füzeler Karadeniz, Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu’ya yerleştirilecek.

Türkiye’nin ise iki noktada çekincesi bulunuyor. Birincisi, Ankara projenin Türkiye’yle sınırlı kalmamasını ve tüm NATO topraklarına yayılmasını istiyor.

İkinci olarak ise Türkiye, NATO belgelerinde İran ve Suriye’nin tehdit olarak geçmesini istemiyor.

(NTV)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER