VODAFONE, ENGELSİZ BİR TOPLUM İÇİN YATIRIMLARINI SÜRDÜRÜYOR

140 BİN ENGELLİYE DESTEK OLAN VODAFONE, ENGELSİZ BİR TOPLUM İÇİN YATIRIMLARINI SÜRDÜRÜYOR

VODAFONE, ENGELSİZ BİR TOPLUM İÇİN YATIRIMLARINI SÜRDÜRÜYOR

VODAFONE, ENGELSİZ BİR TOPLUM İÇİN YATIRIMLARINI SÜRDÜRÜYOR

 140 BİN ENGELLİYE DESTEK OLAN VODAFONE, ENGELSİZ BİR TOPLUM İÇİN YATIRIMLARINI SÜRDÜRÜYOR

Bugüne kadar 140 binden fazla engelli ve dezavantajlı bireye teknoloji ve eğitimlerle destek veren Vodafone, engelsiz bir toplum için çalışmalarına devam ediyor. Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında Düşler Akademisi ile 3500 engelliyi destekleyen Vodafone, Teknoloji Hayatın Hizmetinde sloganıyla mobil teknolojilerin dönüştürücü gücünü engelli bireylerin ihtiyaçlarına cevap vermek için kullanıyor. “Düşler Kulübü” programı altında engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak ürün ve servisler sunan Vodafone, son olarak 3 milyon işitme engelli ve yakınının hayatını kolaylaştıracak Türkiye'nin en kapsamlı işaret dili eğitim uygulamasını hayata geçirdi.

14 Mayıs 2016 – Toplumsal gelişime katkıda bulunmak hedefiyle sosyal yatırımlarına hız veren Vodafone, Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle engelli ve sosyal dezavantajlı bireylerin ekonomik ve sosyal hayata etkin katılımına verdiği desteği sürdürüyor. Tüm bu çalışmalarıyla 140 binden fazla engelli ve dezavantajlı bireyin hayatına dokunan Vodafone, ‘engelsiz bir toplum’ amacıyla sosyal yatırımlarına devam ediyor.

Türkiye Vodafone Vakfı’nın Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğiyle 2008 yılında hayata geçirdiği Düşler Akademisi, İstanbul Ataşehir ve Kaş olmak üzere iki merkezle faaliyetlerini sürdürüyor. İstanbul’daki Ataşehir Düşler Akademisi’nde sosyal dezavantajlı bireylere yönelik özel sanat atölyelerinin yanı sıra iş hayatına hazırlık, iletişim becerileri, bireysel koçluk gibi kişisel gelişim atölyeleri de bulunuyor. Bu atölyelerden mezun gençlere profesyonel bir sanat kariyeri sunulurken, potansiyellerini ortaya çıkararak meslek sahibi olmaları sağlanıyor. 2014 yılında kurulan Türkiye’nin engellilere yönelik en geniş kapsamlı yaşam alanı olan Düşler Akademisi Kaş’ta ise katılımcılar sosyal ve sanat konularındaki eğitimlerin dışında, su sporlarından ekolojik tarıma, çok geniş yelpazede faaliyetlerle kendilerini geliştirebiliyor.

Hasan Süel: “Engelli bireylerimizi topluma kazandırmayı hedefliyoruz”

Teknoloji yatırımları kadar sosyal yatırımları da önemsediklerini ve Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında bugüne kadar yaklaşık 27 milyon TL’lik sosyal yatırım yaptıklarını belirten Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi:

“Sosyal yatırımlarımız içinde önemli bir yeri olan Düşler Akademisi ile dezavantajlı bireylerin sosyal ve ekonomik hayata aktif katılımlarını destekliyoruz. Farklı alanlardaki atölyelerde eğitim alan dezavantajlı gençlerimiz meslek sahibi olarak sosyal ve ekonomik hayata entegre oluyor. Örnek vermek gerekirse; tiyatro atölyelerinden mezun olan gençler, kurdukları Düşler Kumpanyası ile sahne alarak izliyicilerle buluşuyor. Düşler Mutfağı’na katılan öğrenciler, elleriyle hazırladıkları lezzetlerle gelir elde ediyor. Herkes için müzik!” sloganıyla yola çıkan engelli ve gönüllülerden oluşan müzik grubu Social Inclusion Band, bugüne dek Vodafone Freezone Konserleri, İKSV Caz Festivali, Geleneksel Bebek Şenliği gibi pek çok önemli organizasyonda sahne aldı. Moby, Limp Bizkit, Simon Bolivar Orkestrası gibi önemli isimlerle aynı sahneyi paylaştı.”

Türkiye’nin en büyük açık engelsiz alanını Antalya Kaş’ta kurduklarını anlatan Süel, şöyle devam etti; “20 dönümlük arazide kurulan ve tamamen gönüllülük esasına dayanarak gerçek bir köy gibi tasarlanan Düşler Akademisi Kaş, aynı zamanda Türkiye’nin ilk sürdürülebilir yaşam merkezi niteliğinde bulunuyor. Düşler Akademisi Kaş, Türkiye ve Avrupa’daki benzer amaçlı merkezlere örnek olmaya aday bir proje olarak gösteriliyor. Yurtiçinden ve yurtdışından büyük ilgi gören merkezimiz, kendi alanında global bir başarı hikâyesi olmak üzere hızla ilerliyor.

“Düşler Akademisi ile bugüne kadar 3500 gencimize dokunduk”

Engelli ve sosyal dezavantajlı bireyleri sanat yoluyla topluma kazandırmayı hedefleyen Düşler Akademisi projesi ile bugüne kadar 3.500 gencin hayatına dokunduklarını vurgulayan Süel, şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler’in Eylül 2013’te New York’ta gerçekleştirdiği “Engellilik ve Kalkınma” konulu toplantı kapsamında “Innovation Enables” başlıklı etkinlikte tüm dünyaya tanıtılan Düşler Akademisi projemiz, AB Komisyonu’nun düzenlediği "This Is Social Europe Innovation" yarışmasında 150 proje ve 23 ülke arasında en iyi 10 projeden biri oldu. Barselona’da ise “2015 Best Practice” seçildi. Düşler Akademisi projemizin, geniş kitlelere ulaşması ve bugün binlerce engelli ve sosyal dezavantajlı bireye ulaşması duyarlı vatandaşlarımız ve 500 gönüllü Vodafone çalışanının desteğiyle oldu. Bundan sonra da öyle olacağına inanıyoruz. Dünya Engelliler Haftası vesilesiyle de engelli ve sosyal dezavantajlı bireylerin yaşamında fark yaratan bu özel projede herkesi gönüllü olmaya davet ediyoruz.”

Vodafone, mobil teknolojiler ile engellilerin hizmetinde

Mobil teknolojilerin dönüştürücü gücünü bireylerin sosyal ihtiyaçlarına cevap vermek için kullanan Vodafone “Düşler Kulübü” programı altında engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak ürün ve servisleri hayata geçiriyor. Engelsiz Dünya mobil uygulamasıyla, yakın çevredeki yerlerin fiziksel erişilebilirlik durumu görüntülenebiliyor ya da değerlendirilebiliyor. “Engelsiz Dünya” ile kullanıcılar, fiziksel olarak rahatça erişebilecekleri noktaları harita üzerinde görüntüleyebiliyor. Böylece, “Engelsiz Dünya” uygulamasını kullanan bir engelli, dışarı çıkmadan önce hangi mekânların engelli dostu olup olmadığını öğrenip, gideceği yerlere öncesinden karar verebiliyor. “Engelli Mobil İş Havuzu” ile iş ilanları ve faydalı bilgiler Düşler Kulübü üyelerinin cebine kısa mesajla ulaşıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve engelsizkariyer.com işbirliği ile hayata geçirilen servislerinden biri olan “Engelli Mobil İş Havuzu” her 5 engelli bireyden 4’ünün işsiz olduğu ülkemizde, ilk kez engelli bireylere yönelik özel istihdam fırsatları sunan mobil hizmet olma özelliğini taşıyor. 2223’e ücretsiz mesaj atılarak abone olunan servis, engellilere hitap eden iş imkânlarını düzenli SMS’lerle aboneye ulaştırıyor.

Vodafone, “Engelleri Aşan” tarifelerle ise engelli bireylerin önündeki iletişim engellerini kaldırıyor, engelli vatandaşlarımızın özel ihtiyaçlarına yönelik tarifeler sunuyoruz. Düşler Kulübü üyeleri, “Fatura Öğrenme Servisi, Sesli Abonelik Sözleşmesi, İşitme Anons Servisi, Neredeyim Servisi, Yakınım Nerede Servisi ve Sesli Bilgilendir Servisi” sayesinde mobil teknolojilere daha kolay ve eşit erişiyor. Düşler Kulübü programı kapsamında, Türkiye’de ilk ve tek olan “%43 ÖİV ve KDV Bizden Kampanyası” ile Vodafone tarifelerinde %43 indirim sağlanıyor. Vodafone engelli abonelerine, aylık sabit ücretlerinden %43 katma değer vergisi ve özel iletişim vergisi kadar indirim uyguluyor. Türkiye'de bir ilk olan özel iletişim vergisinde yapılan %25’lik indirim, Vodafone Red ve Akıl Küpü tarifelerinde %43’e yükseltildi. Böylece, tarifelerdeki KDV ve ÖİV kadar indirimi, Vodafone engelli abonelerin yerine üstlenmiş oldu.

Türkiye Vodafone Vakfı ve Düşler Akademisi’nin hayata geçirdiği Türkiye’nin en kapsamlı işaret dili eğitim uygulaması ise 3 milyon işitme engelli ve yakınlarının hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Belli bir müfredat çerçevesinde ders olarak hazırlanan uygulama, alanında Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. 1.100’e yakın anlatım videosu ve 1.400’e yakın kelime içeren bir sözlükten oluşan bu uygulama ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Vodafone Türkiye hakkında
Gelirler bakımından dünyanın en büyük uluslararası mobil iletişim şirketlerinden biri olan Vodafone Grubu’nun bünyesinde yer alan Vodafone Türkiye, 31 Aralık 2015 itibariyle hizmet sunduğu 21,9 milyon abonesiyle Türkiye’nin ikinci büyük mobil iletişim şirketidir. Türkiye’nin ikinci en büyük uluslararası doğrudan yatırımı olan Vodafone Türkiye’nin bugüne kadar toplam yatırımları 17 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2010’da Borusan Telekom’u bünyesine katan Vodafone Türkiye, 2011’de de Türkiye’nin en büyük alternatif telekom operatörlerinden Koç.net’i bünyesine dâhil etmiştir. Türkiye’nin Dijital Dönüşümüne liderlik etme vizyonu doğrultusunda bireylere ve kurumlara mobil ses, sabit ses, mobil internet, ADSL ve fiber hizmetleri sunan Vodafone Türkiye, yaklaşık 3.300’ü aşkın çalışan kadrosu, 1.200’ü aşkın perakende mağazası ve ekosisteminde bulunan 43.000 paydaşı ile faaliyet göstermektedir.

Vodafone Medya Merkezi: //medyamerkezi.vodafone.com.tr

DÜŞLER AKADEMİSİ ATAŞEHİR İLETİŞİM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109