ULUSLARARASI PASTA ŞEFLERİ, HÜNERLERİNİ SAMSUN’DA SERGİLEDİLER

3. Uluslararası Master Of Cake Samsun Pasta Yarışması ve Pasta & Çikolata Festivali Samsunlulara 2 gün boyunca tatlı anlar yaşattı.

ULUSLARARASI PASTA ŞEFLERİ, HÜNERLERİNİ SAMSUN’DA SERGİLEDİLER
 ULUSLARARASI PASTA ŞEFLERİ, HÜNERLERİNİ SAMSUN’DA SERGİLEDİLER

3. Uluslararası Master Of Cake Samsun Pasta Yarışması ve Pasta & Çikolata Festivali Samsunlulara 2 gün boyunca tatlı anlar yaşattı.

Samsun Valisi Osman Kaymak’ın açılışını yaptığı festivalde Azerbaycanlı şef Senan Pashayev ve ekibi tarafından yaklaşık 500 kilo çikolatadan yapılan Atatürk Onur anıtı Samsun valiliğine 100. Yıl hediyesi olarak verildi. Yine Samsun’un simgelerinden olan Amazon kadınlarının 2 metre yüksekliğindeki pastası da festivalin enilgi çekeneserleri arasındaydı. Yaklaşık 15 bin ziyaretçinin katıldığı Master Of Cake Samsun Pasta yarışmasının birincisi hem pasta tasarımı hem de yöresel lezzetler kategorisinde Türkiye’den Kifayet Karaağaçlı oldu.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yıldönümü nedeniyle Samsun’da düzenlenen 3. Uluslararası Master Of Cake Samsun Pasta Yarışması ve Pasta & Çikolata Festivali, Samsun Valisi Osman Kaymak’ın katılımıyla açıldı. Samsunluların yoğun ilgi gösterdiği festivalde Türkiye haricinde Nijerya, Slovakya, Azerbaycan, Hırvatistan, Kuzey Kıbrıs ve Sırbıstan olmak üzere 6 ülkeden 150 yarışmacı yer aldı.

PASTACILAR AKIN AKIN SAMSUN’A

Uluslararası düzeyde pasta şeflerinin yer aldığı Master Of Cake Samsun Pasta yarışması ve Pasta & Çikolata Festivaline katılan yarışmacılar tüm hünerlerini ortaya koydu. Yarışmacıların eserlerinde çikolata ve şeker hamurundan dekoratif pastaların yanı sıra çizgi film karakterleri, roman ve masal kahramanları ile çeşitli flimlerden esinledikleri kahramanların pastaları vardı.150 yarışmacı tarafından yapılan 132 adet pasta,Slovenya'dan Milos Lachkovic ve Pulina Lachkovicova, İsveç'ten Nebojsa Mitrovic, Sırbistan'dan Danijela Pantaci ve Hırvatistan'dan Dada Marcic ile Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu kurucularından Bayram Özrek, KKTC'den Zihni Türksel, TAFED takım Kaptanı Tuba Geçkil ve Havva Bayar ‘ ın yer aldığı 9 kişilik jüri tarafndan değerlendirildi..

Türkiye’nin farklı kentlerinde Pastacılık festivalleri düzenlediğini açıklayan festivalin kurucusu ve genel koordinatörü Zümra Uludoğan; “Yarışmanın bu yılki konsepti Samsun. Samsun'un tarihi güzelliklerini ve anıtlarını pastalarla ortaya koyduk. Çok güzel dekoratif pastalar yapıldı. Yarışmanın ardından bu pastaların bir müzede sergilenmesini amaçlıyoruz1919’dan 2019’a uzanan bir serüveni burada pastalar ve çikolata sanatıyla hayata geçiriyoruz. Bir Samsunlu olarak ayrı bir gurur yaşıyorum. Ayrıca mesleki olarak baktığımızda da festivalimizi 100’üncü yıl kutlamalarına taşımış olmanın mutluluğunuyaşıyoruz.’dedi. Uludoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yılı vesilesiyle hazırlanan eserlerin Samsun’un kültürel mirasını,kurtuluş mücadelesini ve19 Mayıs dönemini yansıtan eserler olduğuna vurgu yaptı. Festivalin Samsun valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı OKA işbirliği ile düzenlendiğini ve Dünyaca tanınmış pasta sanatçılarının festivalde yer aldığını ifade eden Uludoğan, "şöyle devam etti"132 pasta ,festivalde yarıştı. Yurt dışından 60'ın üzerinde yarışmacı ile beraber toplamda 150 katılımcıyarışmada yer aldı. Festivalimizde Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel'in eseri olan ve Samsun'un simgesi bronz Atatürk Anıtı'nın aynısı, Pasta sanatçısı Azerbaycanlı Senan Pashayev ve ekibi tarafından 500 kiloluk çikolata kullanılarak 1 metre yüksekliğinde pasta olarak yapıldı. Yine Samsun'un simgesi Amazon savaşçılarının 2 metre yüksekliğindeki pastası da uluslararası pasta şefimiz Tuba Geçkil tarafından yapıldı. Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yılına özel çikolatadan pastaların yarışacağı festival sonrasında, 15 eser müzede sergilenecek." Açıklamasını yaptı.

SAMSUN VALİSİ KAYMAK;” PASTA KONUSUNDA SAMSUN, TÜRKİYE’YE ÖNCE VE MODEL OLABİLİR

Festivaldeki pastaları inceleyen Vali Osman Kaymak da Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100'üncü yılı dolayısıyla birçok etkinlik ve program düzenlediklerini ifade ederek, "Samsun, hemen hemen her alanda öncü bir şehir. İstiklal mücadelesinin mihenk taşı olan19 Mayıs 1919 ruhunun yaşatılmasını istiyoruz. Pastacılık da turizm alanında çok önemli bir sektör. Bunun profesyonel olarak sanata dönüşmesi bizleri mutlu ediyor." Diyerek sözlerine şöyle devam etti;” ‘Biz Samsun’la ilk adım şehri olarak övünüyoruz. Atalarımız 100 sene önce bize bu güzel coğrafyayı ülke olarak armağan ettiler. Buradan tekrar Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Onlar sayesinde bugün bu etkinlikleri yapabiliyoruz. Bu ruhun yaşatılmasını da çok istiyoruz. O çerçevede güzellikleri ve başarılarımızı çocuklarımıza anlatmak istiyoruz. Türkiye’de her alanda güzel şeyler oluyor. Pastacılıkta turizm alanında çok önemli bir sektör. Bunun profesyonel yapılışını bir sanata dönüşmesini burada göreceğimizi tahmin ediyorum. Marifet iltifata tabidir’ diye güzel bir söz var. Biz burada Samsunluları pasta festivalini ve etkinlikleri izlemeye davet ediyoruz. Zümra Uludoğan kardeşimiz ve buradaki arkadaşlarımız 3 aydır çalışıyorlar. Samsun Karadeniz’in incisi. Samsun her şeyin en iyisine layık ve Samsun’da her şeyin en iyisini yapıyorlar. Demek ki pasta konusunda da Samsun Türkiye’ye öncü ve model olabilir’

Azerbaycanlı şef Senan Pashayev ve ekibi tarafından yaklaşık 500 kilo çikolatadan yapılan Atatürk Onur anıtının Samsun valiliğine 100. Yıl hediyesi olarak verildiği festivalde Altınkum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yiyecek-,içecek hizmetleri öğretmen ve öğrencileri tarafından 1.5 ayda bitirilen ”Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100.yıldönümü” yazısı ve logosu da yer aldı.Yazı ve logoda 1919 adet kurabiye puzzle’halinde tamamlanarak sergilendi. Ziyaretçilerin ilgisini çeken eserlerden biri de TAFED takım kaptanı ve Pasta Şefi Tuba Geçkil tarafından 3 günde tamamlanan ve yaklaşık 2 metre uzunluğundaki Amazon kadınları heykeli oldu.Festivalin ilk gününde ücretsizpasta ve çiçek yapımı atölyelerinin yanı sıra Samsun Cumhuriyet caddesinde yapılan kortej yürüyüşünde ise yine 1919 adet pasta dilimi,şefler tarafından halka dağıtıldı.

PASTA YARIŞMASINDA İKİ KATEGORİDE BİRDEN KAZANAN TÜRKİYE’DEN KİFAYET KARAAĞAÇLI

Yaklaşık 15 binSamsunlu’nun ziyaret ettiği festivalin son gününde açıklanan master Of Cake Pasta Yarışmasının birincisihem pasta tasarımı hem deyöresel lezzetlerkategorisinde Türkiye’denKifayet Karaağaçlı oldu. Yarışmanın birincisinin kazandığı 7 bin liralık ödül çekiise Samsun Valisi Osman Kaymak tarafından teslim edildi.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER