Türkiye’de ve üç kıtada kurban kesimleri başladı

Et ve Süt Kurumu Kombinalarında, yurtdışında ise 33 ayrı ülkede başladı.

Türkiye’de ve üç kıtada kurban kesimleri başladı
 Türkiye’de ve üç kıtada kurban kesimleri başladı
10 yıldır “Kurban Bayramı’nda Kızılay Modeli”ni başarıyla uygulayan Kızılay, 2017 yılı 125 bin hisselik vekâleten kurban kesimlerine yurtiçinde Et ve Süt Kurumu Kombinalarında, yurtdışında ise 33 ayrı ülkede başladı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban bereketini ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak isteyen hayırseverler, Kızılay’ın 2017 Yılı Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası’na yoğun ilgi gösterdi. Kampanya 125 bin hisse kurban vekaletiyle sonlandırıldı. Yurtiçi için vekâletlerini veren hayırseverlerin kurbanları Et ve Süt Kurumu’nun Türkiye genelindeki kombinalarında kesilmeye başladı. Yurtdışı için vekâletlerini Kızılay’a veren hayırseverlerin kurbanları ise Balkanlarda 7 ülkede, Afrika'da 13 ülkede, Asya’da 6 ülkede, Ortadoğu'da 5 ülkede ve KKTC’deki kesim işlemlerinden sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, yaptığı açıklamada Türkiye'nin, milletimizin, Anadolu'nun paylaşma duygularını o insanlarla birlikte şenliğe dönüştüreceklerini belirterek, “''Kurban bir ibadet ve Cenab-ı Hak’ka yakınlaşmaktır, hem de iyiliği, dertleri, acıları paylaşmaktır. Mahzun sofraları şenlendirmektir. İnşallah Türkiye genelinde ve 33 ülkede kestiğimiz kurbanlarla bütün bağışçılarımızın vekaletlerini yerine getirmiş olacağız' dedi.

Kurbanı, bayram olarak kutlamalarına yardımcı olacaklarını belirten Dr. Kınık, “Kurban Bayramı’nı sadece Türkiye için değil Afrika başta olmak üzere dünyanın değişik yerlerindeki Müslümanlara yardım etmek adına bir fırsat olarak görüyorum. Hayır sahiplerinin Allah hayırlarını kabul etisin. Tüm İslam Aleminin Kurban Bayramını tebrik ediyorum” diye konuştu.

Kurban Bereketi Yıl Boyu Sürsün


İslami ve insani şartlara uygun biçimde, din görevlilerinin ve noter vekillerinin eşliğinde kesimine başlanan kurbanlıkların seçimi veteriner hekimlerce yapıldı. Vekâlet sahiplerinin isimlerinin tek tek okunduğu Kurbanda Kızılay Modeli bu yılda kuralına ve amacına uygun olarak uygulanıyor. Bu yılda “Kurban Bereketi Yıl Boyu Sürsün” sloganıyla kampanya başlatan Kızılay, amacına uygun olarak kesimi yapılan Türkiye’deki kurbanların etlerini önümüzdeki günlerde kıyma ve kuşbaşı kavurma konservesi haline getirecek. İşlem tamamlandıktan hemen sonra kurban eti konserveleri, Kızılay’ın ülke geneline yayılmış şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine yıl boyunca dağıtılacak.

Kızılay’ın Merhamet Eli Üç Kıtaya Uzanıyor


Kurban bereketini açlıkla mücadele eden, sel ve depremden etkilenen Afrika ve Asya ülkelerine de taşıyan Kızılay, Balkanlarda da kurban kesimlerini gerçekleştirerek ihtiyaç sahibi ailelere elini uzatacak.

Yurtdışı kurban kesimlerinin adresi Balkanlarda Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Sırbistan olurken Afrika’da Burkina Faso, Cibuti, Çad, Etiyopya, Güney Sudan, Gine, Kamerun, Kenya, Nijer, Senegal, Somali, Sudan ve Uganda oldu. Kızılay, önceki dönemlerde yardım elini uzattığı Asya ülkelerinden Pakistan, Bangladeş, Kırgızistan, Tataristan, Moğolistan ve Afganistan’ın yanı sıra yaşanan savaş nedeniyle mağdur olan Suriye, Irak, Filistin, Yemen ve Lübnan’da da vekâlet sahiplerinin kurbanlarını kesiyor. KKTC’nin de dahil olduğu yurtdışındaki kesimlerin tamamı Kızılay görevlilerinin gözetiminde, İslami kurallara riayet edilerek, hijyenik koşullarda yapılıyor.

Vekâlet sahiplerine anlık bilgi veriliyor


Kesimi yapılan kurbanlar ile ilgili bilgi vekâlet sahiplerine anlık olarak bilgi veriliyor. Ayrıca, kurban kesim aşamaları video ile kayıt altına alınıyor. Kurban konserveleri Kızılay’ın ülke geneline yayılmış olan şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Kızılay, kurban gibi önemli bir ibadetin kurallarına uygun olarak yerine getirilmesi ve halkımızın kendisine duyduğu güvene layık olmak adına üzerine düşen sorumluluğu her zaman olduğu gibi bu yıl da yerine getirecek.


Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 22:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER