Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın birincisi Mustafa Altın

Türkiye televizyon tarihinde ilk kez yapılan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın birincisi İstanbul Üsküdar Mihrimah Sultan Camii İmam Hatibi olarak görev yapan Mustafa Altın oldu.

Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın birincisi Mustafa Altın
 Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın birincisi Mustafa Altın 

Türkiye televizyon tarihinde ilk kez yapılan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın birincisi İstanbul Üsküdar Mihrimah Sultan Camii İmam Hatibi olarak görev yapan Mustafa Altın oldu. 

Türkiye’nin gündemi Kur’an-ı Kerim

Ramazan ayı boyunca TRT 1’de yayınlanan Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın Finali, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Muhteşem tilavetlerle gönüllere taht kuran 8 finalist Kur’an-ı Kerim okuyuşlarıyla herkesin beğenisini kazandı. 

CUMHURBAŞKANI’NDAN ANLAMLI HEDİYE
Kur’an-ı Kerim’i güzel okuyarak, Ramazan ayı boyunca Türkiye’nin gündemi Kur’an-ı Kerim oldu. Büyük Final gecesine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk üçe girenlere katılımcıya Ahmet Karahisari’nin hattıyla yazılan Kur’an-ı Kerim hediye etti. Hediye edilen Kur’an-ı Kerim ile Ramazan boyunca programda okunan Kur’an-ı Kerim’in aynı olduğunu gören Cumhurbaşkanı Erdoğan, güzel bir tevafuk olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk üç katılımcıya ödüllerini verirken yaptığı konuşmasında şöyle dedi:  
“Bizleri ramazan boyu mutlu eden hafız kardeşlerim sizleri tebrik ediyorum. Burada 8 kardeşimiz var ama bunların dışında olan kardeşlerimi de tebrik ediyorum. Alışılmışın dışında bir uygulama TRT- Diyanet işbirliğiyle gerçekleşmiş oldu.”

KUR’AN-I KERİM’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI BİRİNCİSİ MUSTAFA ALTIN
Dördüncü haftanın birincisi olarak Büyük Final’e adını yazdıran Mustafa Altın, Ankebût Suresi’nin 56-63’üncü âyetlerini okudu. Seyirciden 89 ve jüriden 783 puan alan Mustafa Altın, toplamda 872 puan ile yarışmada birinci oldu. Kazandığının açıklanmasının ardından bu kez İnfitâr Suresi’ni tilavet ederek gönülleri mest etti.


Enfâl Suresi’nin 20-25’inci âyetlerini okuyarak gönülleri mest eden Şükrü Asileren, seyirciden 92 ve jüriden 777 puan alarak ikinci oldu. Şükrü Asıleren, İstanbul Kadıköy Selamiçeşme Camii Müezzini olarak görev yapıyor.

İkinci hafta birincisi olarak Büyük Final’de Yûnus Suresi’nin 61-66’ncı âyetlerini okuyan Osman Bostancı, jüriden 764 ve seyirciden 88 puan alarak yarışmayı üçüncü olarak tamamladı. İzmir’den katılan Osman Bostancı, daha önce “Ünlü İmamları Taklit Eden Genç” adıyla yayınladığı videosu 10 milyonun üzerinde izlemeye ulaşarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Final gecesinde seçkin katılımcılar tam bir Kur’an-ı Kerim ziyafeti yaşattı. Finallere kalan İsmail Uyanık, Yûnus Suresi’nin 5-10’uncu âyetlerini; Muhsin Kara,Ra'd Suresi’nin ilk 5 âyetini; Ebubekir Kaçan, Rûm Suresi’nin 20-24’üncü âyetlerini; Furkan Tıraşçı, İbrâhîm Suresi’nin 35-41’inci âyetlerini okudu. 

FİNAL GECESİNE ÖZEL JÜRİ VE SEYİRCİ
Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın Final gecesinde seçkin isimlerden oluşan jüri üyelerinin sayısı sekize çıktı. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Ali Sarı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii İmam Hatibi Halil Necipoğlu ve DİB Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin ve Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin’in yanında, Hafız İlhan Tok, Prof.Dr. Mehmet Emin Maşalı, Emrullah Hatipoğlu ve Yrd.Doç.Dr. Fatih Çollak katıldı.

Türkiye’nin farklı yerlerinden 125 Kur’an-ı Kerim öğreticisi Seyirci Jürisi olarak Büyük Final’e katıldı. 

BÜYÜK ÖDÜL 50 TAM ALTIN
Tüm katılımcılara bir tam altın, gün birincilerine üç tam altın, hafta birincilerine beş tam altın hediye edilecek olan yarışmanın bugün yapılacak Büyük Final’de ise yarışmanın üçüncüsüne 10 tam altın, ikincisine 20 tam altın ve birincisine ise 50 tam altın ödül verilecek.

KUR’AN-I KERİM’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI’NDA HER GÜN 5 YARIŞMACI
Ramazan ayı boyunca her gün izleyicisine Kur'an ziyafeti yaşatacak olan programın her bölümünde beş yarışmacı gün birinciliği için yarıştı. Stüdyodaki seyircilerin oyları ve jüri üyelerinin puanlamalarıyla belirlenen günün birincileri, hafta finalinde yarıştı. Hafta finallerinin birincileri ve jüri üyelerinin korumaya aldığı yarışmacılar, Kadir Gecesi yayınlanacak olan büyük finalde yarıştı. 

BİRİNCİLERİ SELATİN CAMİ İMAMLARI FİNALE HAZIRLADI
Gün birinciliği kazanan yarışmacılar, haftanın finaline ve büyük finale her biri ayrı ayrı Selatin Cami (Osmanlı sultanlarının ve eşlerinin yaptırdığı camiler) imamları rehberliğinde hazırlandılar. Her gün birincisinin Türkiye’nin seçkin hocaları eşliğinde önce Hafta Finali’ne, sonra da Büyük Final’e hazırlandılar. Haftanın finallerine ve büyük finallere katılan her bir yarışmacı, önemli bir tecrübe edinerek yarışmayı tamamlamış oldu.

YARIŞMACIN JÜRİSİ ÖNEMLİ İSİMLERDEN OLUŞUYOR
“Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın jürisi alanında seçkin isimlerden oluşuyor. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Ali Sarı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii İmam Hatibi Halil Necipoğlu ve DİB Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin’in yer aldığı jürinin yanında, stüdyodaki seyircilerin oyları da günün birincisini belirledi. Haftanın Finali’nde ise, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin de jüriye katıldı.TRT'de yayınlanan Kuran'ı güzel okuma yarışması fikri çalıntı mı

İstanbul Ataşehir'da görev yapan Din görevlisi Bahattin Kalender, son dönemde gündemde olan "Kuran'ı güzel okuma yarışması" fikrinin kendisine ait olduğunu iddia etti.
Programın sunuculuğunu Diyanet İşleri Başkanlığı Radyosu Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Cihat Kılıç, sahne arkası sunuculuğunu ise TRT 1’in sevilen dizisi 80'lerin oyuncusu Hacı Ali Konuk üstlendi.

TRT'de yayınlanan Kuran'ı güzel okuma yarışması fikri çalıntı mı İstanbul Ataşehir'da görev yapan Din görevlisi Bahattin Kalender, son dönemde gündemde olan "Kuran'ı güzel okuma yarışması" fikrinin kendisine ait olduğunu iddia etti. TRT'de yayınlanan Kuran'ı güzel okuma yarışması Fikri kendisinden illegal olarak öğrenilip uygulamaya konulduğunu iddia eden Bahattin Kalender yarışmanın jüri üyelerini aylar öncesinden belirlediğini ifade ediyor. Söz konusu imamın belirlediği jürinin içerisinde ise Prof. Nihat Temel, Mehmet Ali Sarı, Abdülkerim Öztürk, Yunus Balcıoğlu, Halil Necipoğlu ve Emre Yücelen yer alıyor. Bahsi geçen jüri üyelerinin bazılarıın bu konuda şahit olarak dinlenebileceğini söyleyen Din görevlisi Bahattin Kalender'nin konuyla ilgili TRT'ye başvurduğunu ancak TRT taragından kendisine herhangi bir dönüş yapılmadığı öğrenildi.  Din görevlisi Bahattin Kalender, aynı zamanlarda projeyi kendisinden işiterek ve kendininmiş gibi davranarak projeyi sahiplendiğini iddia ettiği jüri üyesine de mesaj gönderiyor. Hatta telefonla görüşüyor. Fakat suçladığı jüri üyesinin Din görevlisi Bahattin Kalender'yi “Benim proje ile ilgim yok, bana jüri üyesi olmam noktasından teklif TRT’den geldi” şeklinde cevapladığı iddia ediliyor. Ayrıca Din görevlisi bahsettiği jüri üyesini ben de bizzat telefonla aradım. O da bana projeden haberdar olmadığını, hatta projenin Osman Şahin’e ait olduğunu, jüri üyeliği teklifinin ise kendisine TRT’den geldiğini söyledi. 


Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2017, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER