İSTANBUL’DA 2587 ÇOCUK “KIRMIZIDA DUR” DEDİ

Toplum Gönüllüleri Vakfı ve GSK Türkiye; çocukları, başta bedensel söz hakkı olmak üzere tüm çocuk haklarına dair bilgilendirmek üzere Kırmızıda Dur De! projesine başladı.

İSTANBUL’DA 2587 ÇOCUK “KIRMIZIDA DUR” DEDİ
 İSTANBUL’DA 2587 ÇOCUK “KIRMIZIDA DUR” DEDİ
Toplum Gönüllüleri Vakfı ve GSK Türkiye; çocukları, başta bedensel söz hakkı olmak üzere tüm çocuk haklarına dair bilgilendirmek üzere Kırmızıda Dur De! projesine başladı.

GSK Türkiye 60. yılında, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile birlikte çocukların bedensel söz hakkı başta olmak üzere tüm hakları konusunda bilinçlendirilmesini hedefleyen Kırmızıda Dur De! projesine başladı. 2587’si İstanbul olmak üzere İzmir ve Bursa’da gerçekleştirilen eğitimlerle şu ana kadar 4 binin üzerinde çocuğa ulaşıldı.


Sene sonuna kadar 6 bin çocuğa ulaşılması hedeflenen Kırmızıda Dur De! projesi, GSK Türkiye’nin desteği ve çalışanlarının katılımı ile ülke çapında yaygınlaşıyor. 2021 yılının sonuna kadar 40 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor.


Toplum Gönüllüleri Vakfı ve GSK Türkiye; çocukları, başta bedensel söz hakkı olmak üzere tüm çocuk haklarına dair bilgilendirmek üzere Kırmızıda Dur De! projesine başladı. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında İstanbul’da 92 gönüllü ile verilen eğitimlerde, 2587 çocuğa ‘özel alanlarının’ ihlal edilmesi durumunda kendilerini koruyabilmeleri ve harekete geçmeleri konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Eğitimi verecek kişiler, konunun uzmanlarından aldıkları başlangıç eğitimleri sonrasında belirlenen okullarda, 3 ve 4. sınıf öğrencileri ile proje etkinliklerini gerçekleştirdi.


Bursa ve İzmir’de de verilen eğitimlerde toplam 70 Toplum Gönüllüsü genç ve GSK çalışanlarından oluşan 35 kişilik gönüllü ekip görev aldı. Eğitimlerde şu ana kadar 4 binin üzerinde çocuğa ulaşıldı. Kırmızıda Dur De! projesi ile sene sonuna kadar 6 bin, 2021 yılının sonuna kadar da 40 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor.


Okulların açılmasıyla eğitimlere devam edileceğini belirten GSK Türkiye İletişim ve Hasta İlişkileri Lideri Selcen Çökdü; TOG ile 2013 yılından bu yana başarılı projelere imza attıklarını söyledi. Çökdü konuyla ilgili açıklamasında “Bugüne kadar TOG’la beraber, binlerce gence sağlık okuryazarlığı konusunda farkındalık kazandırmak için çalıştık. Şimdi de çocuk hakları için bir araya geldik.” dedi. GSK çalışanlarının sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak yer aldığını belirten Çökdü, Kırmızıda Dur De! projesinin GSK çalışanlarının ve TOG gönüllüsü gençlerin önerileriyle geliştiğini anlattı.


TOG Genel Müdürü Murat Çitilgülü ise “Bundan 6 sene önce gençlerin sağlık okuryazarlığı projelerini desteklemek amacıyla yola çıkan GSK Türkiye; 2019 itibariyle çocuk hakları konusuna odaklanan Kırmızıda Dur De! projesini desteklemeye başladı. Projeyle çocuğun kendisinin ve başkalarının sınırları olduğunu fark etmesini hedefliyoruz. GSK Türkiye ile uzun yıllardır devam eden iş birliğimizin sinerjisi ve Toplum Gönüllüsü gençlerin katkılarıyla, çocukları hakları konusunda bilinçlendirmek üzere çalışacağız. Kırmızıda Dur De! projesi Toplum Gönüllüsü gençlerin toplumsal duyarlılık ve sorunlar karşısında sorumluluk almaları farkındalığıyla yola çıkılmış bir proje. GSK çalışanlarının da bu alana destek vermek istemesi sayesinde projeyi büyütebildik.” diye konuştu.

Verilen eğitimler ve uygulamalarda çocukların kendisi ve bir başkasının sınırlarının olduğunu fark etmesi; bu sınırların ihlali durumunda çocukların doğru yerde ve zamanda, doğru kişiye, doğru şekilde bu ihlali dile getirebilmesi yönünde bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER