İstanbul'da Hatay Günleri

Medeniyetler Diyarı Hatay "Sen, ben değil, biz varız!" diyor. 7.si düzenlenen "İstanbul'da Hatay Günleri" başlıyor.

İstanbul'da Hatay Günleri
 İstanbul'da Hatay Günleri

Medeniyetler Diyarı Hatay "Sen, ben değil, biz varız!" diyor. 7.si düzenlenen "İstanbul'da Hatay Günleri" başlıyor.

Medeniyetler Diyarı Hatay "Sen, ben değil, biz varız!" diyor. Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin desteği, HATAYDER( Hatay Eğitim, Kültür, Tanıtım ve Dayanışma Derneği) ve HATİAB( Hatay İşadamları ve Bürokratları Derneği) işbirliği ile bu yıl 7.si düzenlenen "İstanbul'da Hatay Günleri" başlıyor.

Son yıllarda ülkemizde ve bölgede yaşanan mülteci sorunu ve buna bağlı oluşan olumsuz gelişmelerden en çok etkilenen şehirlerden biri olmasına rağmen Hatay, çok eski çağlardan günümüze kadar birlikte yaşamanın en güzel örneklerinden biri olma özelliğinde. Türkiye'de yaşayan neredeyse her etnik kökenden vatandaşın ve semavi dinlerin ibadethanelerinin, cemaatlerinin bulunduğu, "sevgi, barış ve kardeşlik" içinde yaşadığı medeniyetler diyarı Hatay ortak yaşam kültürünün yaşayan en somut en güzel örneği olarak farkındalık oluşturmak istiyor. Bu nedenle 7. "İstanbul'da Hatay Günleri"nin bu seneki teması "Sen, Ben Değil, Biz Varız!”

7. "İstanbul'da Hatay Günleri" kapsamında;

Antakya Medeniyetler Korosu, Aya İrini Müzesi'nde verecekleri konser ile dinleyicilere bir tarih ve insanlık serüveni yaşatmaya hazırlanıyor. Yılmaz Özfırat’ın şefliğini yaptığı ve Türk, Kürt, Ermeni, Alevi, Sünni, Ortadoks, Katolik ve Musevilerden oluşan 120 kişilik koro 7 Ekim'de dinleyicilerle buluşacak.

Hatay'ın tescilli tatlarından künefe Hatay'ın anavatana katılımının 78. yıldönümü nedeniyle Kadıköy Meydanı'nda yapılacak olan 78 tepsilik "Künefe Şöleni" ile İstanbullular lezzetli anlar yaşayacak.

4-8 Ekim tarihleri arasında Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda gerçekleşecek organizasyonda Kına gecesi, Aba güreşleri, mozaik yapımı gibi kültürel etkinliklerin yanı sıra el zanaatkarları, tarım ürünleri ve gıda üreticileri, turizm, sanayi şirketleri ve STK'lar yer alacak. Hatay mutfağının tatları da İstanbullularla buluşacak.

7. "İstanbul'da Hatay Günleri" hem görsel, hem lezzetsel, hem de sanatsal tüm renkleri ile sizleri bekliyor.

4 Ekim Pazartesi günü Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Yayman, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HATAYDER Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar ve HATİAB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Güder’in de katılacağı ve konuyla ilgili bilgi aktaracakları açılışta sizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız.


AÇILIŞ GÜNÜ PROGRAMI:

11:00 Açılış Töreni

11:20 Protokol Konuşmaları

11:35 Kurdele Kesimi

11:45 Mehteran Gösterisi

12:00 Protokolün Stantları Gezmesi

14:00 Kadıköy’de 78 tepsilik “Künefe Şenliği”

14:30 3D Sinevizyon Gösterisi (Hatay Tanıtım Filmi)

16:15 3D Sinevizyon Gösterisi (Hatay Tanıtım Filmi)

18:00 Kına Gecesi Ekibi/Hatay Ezgileri Konseri

19:00 Plaket Töreni ve Kokteyl


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER