İstanbul'da Elazığ Gastronomi Rüzgarı

İstanbul'da düzenlenen Gastronomi Festivalinin gözdesi Elazığ Yemekleri ve lezzetleri oldu.

İstanbul'da Elazığ Gastronomi Rüzgarı

İstanbul'da Elazığ Gastronomi Rüzgarı
İstanbul'da düzenlenen Gastronomi Festivalinin gözdesi Elazığ Yemekleri ve lezzetleri oldu.
Elazığ Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı ve AGAFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harun Seyran, yaptığı açıklamaya göre Metropol İstanbul AVM Ataşehir’de iki gün olarak düzenlenen etkinlikte, turizm ve gastronomi sektörünün paydaşları ile Elazığ Yemekleri ve kültürü bir araya geldi. Gastronomi Festivalinin gözdesi Elazığ Yemekleri ve lezzetleri oldu.

28-29 Mart’ ta İstanbul da Avrasya Gastronomi ve Aşçılar Ferderasyonumuzun uhdesinde Avrasya Aşçılar Derneğinin düzenlemiş olduğu  4. Aşçılar Festivali İstcookFest’te katıldığını ifade eden, Elazığ Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı ve AGAFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harun Seyran, “Etkinlik süresi boyunca standımızda 20 Binin üzerinde giriş olan Festivalde Elazığ yemek ve ikramlıkları gelen konuklara her saat başı ikram edildi. Festival süresi boyunca standımıza ilgi çok yüksekti. Standımızı ünlü şefler, brokırlar, sektör temsilcileri ve çok sayıda misafir ziyaret etti.  Gelen misafirlere Elazığ mutfağının lezzetlerinden olan Peynirli Ekmek, Süslü Fidoş, İşgene (Eşgene), Elazığ Güveci, Sırın, Erişte Çorbası, Harput Köfte, Harput Böreği (40 Kat), Elazığ Çiğköftesi, Tutmaç Pilavı, Elazığ Sucuğu, Elazığ Köftesi, Mığlama, Dolanger Tatlısı, İrmik Helvası, Tandır Ekmeği, Tandır Küncülü Güllü Ekmeği, Çedene Kahvesi, Ağın Leblebisi, Baden Şekeri, Bastık, Kuru Dut, Vişneli Dondurma, Orcik, Orcik Şekeri ikram ettik.” dedi.

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

Festivalde kendilerine destek verenlere teşekkür eden Seyran, "Avrasya Gastronomi ve Aşçılar Federasyon Başkanım Ahmet Karaman’a, yöresel malzeme tedarikinde yanımızda olan değerli Elazığ Belediye Başkanım Şahin Şerifoğlu’larına, Peynirli Ekmek sponsorumuz değerli Elazığ Fırıncılar Oda Başkanım İlhan Yıldız’a, malzemelerin İstanbul’a sevkinde destek olan değerli Başkanım Hazar Turizm Sahibi Hamit Kaya’ya, Tandır Ekmeği, yufka ve güllü ekmek sponsorumuz olan Ensar Tandır Ekmeklerinin Sahibi Nihat Aslan’a, yapılan yemeklerin sunum araçlarını karşılayan Elizi Çömleğe, Festivalde yöresel ikramlıkların sponsoru olan Ece Çereze, şehrimizin tescilli Vişneli Dondurma sponsoru Uğrak Pastanelerine, Elazığımızın ulusal firmalarından Çiğköfteci Elazığlı Çiğköfteciye, Elazığ Köftesi ve Sucukta Akbulut et ürünlerine, Kanal23 ve Kanal Fırat’a, yerel basınımızın güzide gazetelerine, sonsuz teşekkür ederiz. Biz şehrimizin cesur yürek firmaları ile yolumuza devam ediyoruz. Elazığ gastronomisini 1. Sıraya taşıyana kadar durmadan yolumuza devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

ARAŞTIRMACI GAZETECİ YAZAR ŞEF MEHTAP
ÖZER SEYRAN, WORKSHOP GÖSTERİSİ İŞGENE (EŞGENE) YEMEĞİ OLDU

Organizasyon süresince, katılımcı firmaların sunumları, interaktif gösteriler, stantlarda çeşitli ikram ve sunumlar, workshoplar ile şeflerin “Gastronomide Eğitim ve Öğretim” gibi konulardaki söyleşilerden oluşan paneller, etkinlikler yer aldı. Araştırmacı Gazeteci Yazar Şef Mehtap Özer Seyran, İŞGENE (EŞGENE) yemeği ile worksshop gösterisi gerçekleştirdi

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER