İstanbul'da Belediyeler Ramazan İçin 300 Milyon Harcadı

’İstanbul Ramazan Hizmetleri’ araştırması sonucuna göre İstanbuldaki belediyeler, Ramazan hizmetleri için 300 milyon TL harcadı.

İstanbul'da Belediyeler Ramazan İçin 300 Milyon Harcadı
 İstanbul'da Belediyeler Ramazan İçin 300 Milyon Harcadı

Argetus Araştırma tarafından 2015 yılından itibaren her yıl gerçekleştirilmesi planlanan ’İstanbul Ramazan Hizmetleri’ araştırması sonucuna göre İstanbuldaki belediyeler, Ramazan hizmetleri için 300 milyon TL harcadı.
Argetus Araştırma tarafından 2015 yılından itibaren her yıl gerçekleştirilmesi planlanan ’İstanbul Ramazan Hizmetleri’ araştırması, 2016 yılında da kapsamı genişletilerek tamamlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerinin Ramazan ayındaki faaliyetleri ilk olarak belediyelerin web siteleri, reklam-duyuru çalışmaları, faaliyet raporları, sosyal medya sayfaları ve Elektronik Kamu Alım Platformu’nda yayımlanan ihaleler incelenerek genel durum araştırması yapıldı. Ardından, hizmet yoğunluğu ve çeşitliliği dikkate alınarak seçilen 25 ilçede 4 bin 32 kişi ile yüz yüze görüşülerek memnuniyet ölçme araştırması gerçekleştirildi ve Ramazan hizmetleri değerlendirildi. Araştırma sonucunda, vatandaşların Ramazan ayı hizmetlerine yönelik yaklaşımlarının yanı sıra belediyelerin performansları ve hangi konuda öne çıktıkları belirtiliyor.


Argetus Araştırma’nın yayınladığı ‘Ramazan 2016 Raporu’na göre İstanbul genelinde İBB ve 38 ilçe belediyesi tarafından 650 bin dolayında kumanya yardımı gerçekleştirildi.

Ayrıca İstanbul’un yoğun trafiğini göz önünde bulunduran İBB başta olmak üzere 6 ilçe belediyesi tarafından, iftara geç kalacak vatandaşlara 220 bin adet dolayında iftariyelik dağıtıldı.

Bir milyon mültecinin sığındığı İstanbul’da, Belediyeler tarafından Ramazan ayında, yoksul kişi ve ailelere, yetim, öksüz ve şehit yakınlarına yönelik nakit yardımları ile alışveriş çeki ve yardım kuponları verildi.

İBB ve ilçe belediyeleri tarafından toplamda 35 milyon TL nakdi yardım gerçekleştirildi.

Rapora göre 2016 Ramazan ayında İstanbul genelinde belediyelerce 600 farklı noktada 2 milyon 700 bin kişiye sokak iftarı (açık alan iftarları) verildi.

14 ilçede ise 23 farklı noktada kurulan iftar çadırlarından yaklaşık 100 bin kişi yararlandı. 16 ilçede, hemşeri dernekleri ile STK’lara 100 bin iftar verildi.

11 ilçede Tekne Orucu kapsamında çocuklara yönelik 100 bin yemek verildi.

9 ilçe belediyesi, değişik ülkelerde dayanışma sofraları kurarak Ramazan faaliyetlerini yerel düzeyden çıkararak ulusal düzeye taşıyor. ’Kardeşlik Sofrası’, ’Bereket Konvoyu’ gibi etkinlikler ile Balkanlarda yaşayanlara 100 binin üzerinde iftar yemekleri ikram edildi. İstanbul’daki 11 ilçede sürekli olarak sahur yemekleri sunuluyor. 13 ilçede ise sürekli olmayan sahur etkinlikleri düzenlenmiş ve toplamda 100 binin üzerinde sahur yemeği verildi.


 RAMAZAN ETKİNLİĞİ VE 300 MİLYON TL HARCAMA

2015 yılında 15 ilçede kurulan Ramazan etkinlik alanları, 2016 yılında 29’a ulaşmıştı. 6 Belediye’de etkinlikler kültür merkezlerinde gerçekleştiriliyor. Bu sene 5 bin civarında etkinlik yapıldı. 2016 yılında bağışçıların desteği de alınarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen Ramazan ayı etkinlikleri, kültürel faaliyetler ve sosyal yardımların yanı sıra bu kapsamda gerçekleştirilen teknik harcamalar ile reklam ve tanıtım harcamalarından oluşan toplam bütçenin 300 milyon TL’ye yaklaştığı tahmin ediliyor.

Raporda yer alan verilere göre en fazla kültürel etkinlik düzenleyen belediyeler, Fatih, Beyoğlu, Küçükçekmece, Sultanbeyli ve Sarıyer Belediyesi; Ramazan etkinlik alanı en çeşitli belediyeler, Çekmeköy, Eyüp, Tuzla, Maltepe ve Sultangazi Belediyesi; Ramazan ayında en fazla sosyal yardım sunan belediyeler, Pendik, Bağcılar, Ümraniye, Kağıthane, Ataşehir Belediyesi; Ramazan ayında en fazla yemek (iftar ve sahur) hizmeti sunan Belediyeler, Esenler, Üsküdar, Beşiktaş, Başakşehir, Bayrampaşa Belediyesi ön plana çıktı.

SOSYOLOG EROL ERDOĞAN: “TÜRKİYE’DE RAMAZAN’IN KALBİ İSTANBUL OLMUŞTUR”

İlahiyatçı-Sosyolog Erol Erdoğan’ın Argetus’un 2016 İstanbul, Belediye Ramazan Hizmetleri Araştırması ile ilgili değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: “Ramazan aylarında, belediyelerin birbirleriyle rekabet edecek şekilde, etkinlik ve hizmetlerini çeşitlendirmesi, sosyal belediyecilik uygulamalarının ve sosyal destek bütçelerinin artmasını sağlıyor. Böylece Ramazan ayında gerçekleştirilen bazı sosyal, kültürel ve dini çalışmalar, modellenerek yılın diğer aylarında da uygulanabilmektedir.

2016 yılında da Türkiye’de Ramazanın kalbi İstanbul olmuştur. Ramazan ayında İstanbul’da gerçekleştirilen faaliyetler, Anadolu’daki belediyelerce benimsenmekte ve kendi bölgelerine uyarlanmaktadır. İstanbul’daki Belediyelerin parti dağılımları dikkate alındığında, 2016 yılı Ramazan ayında iki önemli husus ortaya çıkıyor. Birincisi, son yıllarda CHP’li Belediyeler de vatandaşların taleplerine yanıt verip Ramazan ayına özel yoğun faaliyetlerde bulunarak AK Parti’li belediyeler ile yarışacak düzeyde önemli hizmetlerde bulunuyorlar. İkincisi, belediyelerin yardım ve ikramları partilere göre farklılaşmıyorken, kültürel hizmetlerin içeriğine göre farklılaşmaların var olduğu ifade edilebilir. Örneğin AK Parti’li belediyeler daha çok dini ağırlıklı kültürel programlara yer verirken, CHP’li Belediyeler eğlence ağırlıklı kültürel programlara yer veriyorlar. Hem AK Parti’li hem de CHP’li bazı belediyeler ise Ramazan ayı kültürel programlarında hem dini etkinliklere hem de eğlence ağırlıklı faaliyetlere yer veriyorlar".

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER