DİYABETİK ÇOCUKLAR KAMPTA BULUŞTU

Türkiye’nin ilk sağlık kamplarından biri olan Diyabetik Çocuklar Kampı Aygaz’ın desteğiyle 26 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında bu yıl 24. kez düzenlendi.

DİYABETİK ÇOCUKLAR KAMPTA BULUŞTU
 DİYABETİK ÇOCUKLAR KAMPTA BULUŞTU
Türkiye’nin ilk sağlık kamplarından biri olan Diyabetik Çocuklar Kampı Aygaz’ın desteğiyle 26 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında bu yıl 24. kez düzenlendi. Aygaz’ın 12 yıldır destek verdiği ve bu yıl 24’üncüsü düzenlenen kamp, İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı ile Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından gerçekleştirildi. Bir hafta boyunca devam eden kampta kendi kendilerine yeterek yaşamayı eğlenerek öğrenen çocuklar, kurdukları yeni dostluklarla kampa veda ettiler.

İstanbul, 3 Temmuz 2016 – Diyabetik Çocuklar Kampı, Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından bu yıl da Aygaz’ın desteğiyle 24. kez gerçekleştirildi. 26 Haziran - 2 Temmuz 2016 tarihleri arasında düzenlenen kamp, Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk sağlık kamplarından biri olma özelliğini taşıyor. Kamp, diyabetik çocuklara kendi kendilerine yeterek yaşamayı eğlenerek öğretirken, yeni dostluklar kurmalarını sağlıyor.

Çocuk endokrinolojisi ve diyabetinde uzman doktorlar, hemşireler, diyet uzmanları, psikologlar, psikiyatristler ve spor eğitmenlerinin gönüllü olarak görev yaptığı kampta 9-18 yaş arasındaki diyabetik çocuklar bir araya geldi. Kamp çocuklara, diyabetle mutlu yaşamanın mümkün olduğunu göstermeyi, onlara güven aşılamayı ve aralarındaki dayanışmayı arttırmayı hedefledi.
Çocuklara; hipoglisemi ve hipergliseminin nedenleri, klinik bulguları, alınacak önlemler, kan ve idrarda glikoz keton bakılması, insülin tipleri, etki özellikleri, enjeksiyon teknikleri, spor ve egzersiz yapma alışkanlığı, diyabette beslenme özellikleri ve düzeni, diyabetin komplikasyonları konusunda bilgilerin aktarıldığı kampta ayrıca, diyabette takip kriterleri ve diyabeti izlemenin önemi konusunda uygulamalı ve teorik eğitimler verildi.

Çocuklara sportif aktiviteler
Diyabetik Çocuklar Kampı’na katılan çocuklar yüzmeden voleybola, aerobikten masa tenisine farklı spor faaliyetlerine katılırken; folklor, dans, el sanatları gibi alanlarda da yeteneklerini sergileme fırsatı buldular.

Rakamlarla Diyabet Kampı
24 yıldır aynı uzman ekibin görev yaptığı ve herkesin gönüllü olarak çalıştığı kampta çocuk diyabetinde uzman üç profesör, bir uzman doktor, iki asistan doktor, dört hemşire, üç diyet uzmanı, bir psikolog, bir psikiyatrist ve iki spor eğitmeni bulunuyor.
Birçok sağlık kampı için örnek teşkil eden Diyabetik Çocuklar Kampı, 24 yılda yaklaşık 2000 çocuğu konuk etti. Kampa Antalya, Diyarbakır ve Edirne gibi Türkiye’nin farklı bölgelerinden ve Azerbaycan’dan katılan doktor, hemşire ve diyetisyenler daha sonra kendi bölgelerinde ve ülkelerinde de benzer kamplar kurdular.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2016, 23:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER